Domek z drewna bez pozwolenia na budowę – jakie warunki musi spełnić?
07-01-2019
Budowa domku letniskowego wymaga znacznie mniej formalności niż budowa domu całorocznego. W myśl obowiązujących przepisów działka, na której stawiamy domek, nie musi być uzbrojona, a wysokość pomieszczeń może wynosić minimalnie 2,2 metra. Jednak to nie wszystkie wymogi, które należy spełnić, aby zbudować domek letniskowy zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie producenta domów drewnianych drewnolandia.pl.
Budowanie zgodnie z prawem budowlanym
Dzięki precyzyjnie określonym przepisom prawa budowlanego możemy sprawdzić jak można zbudować domek wypoczynkowy na działce rekreacyjnej bez konieczności uzyskania pozwolenie na budowę. Dla inwestora oznacza to minimum formalności, oszczędność czasu oraz szybkie tempo budowy domu. Aktualne prawo budowlane nakłada na właściciela działki, na której stanie domek, złożenia zgłoszenia o planowanej budowie.
fot. Drewnolandia - producent domków z drewna
Zgłoszenie i inne niezbędne dokumenty
Dokumenty należy złożyć w odpowiednim urzędzie miasta lub w starostwie, a w nielicznych, wyjątkowych przypadkach w urzędzie wojewódzkim. Można skorzystać z gotowego wzoru zgłoszenia. Oprócz zgłoszenia niezbędne będą oświadczenie o prawie do dysponowania posesją w celach budowlanych oraz stosowne plany, szkice i rysunki. Jeśli zamierzasz upoważnić konkretną osobę do reprezentowania w urzędzie, niezbędne będzie także pełnomocnictwo oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Aby działać zgodnie z prawem zgłoszenie budowy powinno nastąpić przed jej rozpoczęciem.
Drewniane domki na działkę w świetle przepisów budowlanych
Polskie prawo nie podaje definicji domku letniskowego, lecz pod uwagę bierze się jego sezonowe użytkowanie do celów rekreacyjnych i mieszkalnych. Oznacza to, że domek nie będzie użytkowany przez cały rok, lecz jedynie okresowo. W świetle prawa domek letniskowy nie jest zatem budynkiem mieszkalnym, gdyż nie musi spełniać wszystkich wymogów technicznych jak w przypadku całorocznych domów. W przypadku budowy domków rekreacyjnych prawo budowlane sprzyja inwestorom, gdyż jest znacznie mniej restrykcyjne. Atutem domku letniskowego jest m.in. brak konieczności przystosowania położenia drzwi wejściowych oraz wymiarów i kształtu przedpokoju czy wiatrołapu dla osób niepełnosprawnych.
Udogodnienia dla inwestorów
Okazuje się, że na działce rekreacyjnej można postawić drewniany domek bez pozwolenia na budowę. Domy o niewielkiej powierzchni można zbudować na działce nieuzbrojonej, co oznacza, że działka nie musi mieć przyłączy do mediów ani własnego ujęcia wody. Na terenie działki rekreacyjnej przeznaczonej pod domek letniskowy nie ma potrzeby instalacji sieci ciepłowniczej, wodociągowej, kanalizacyjnej i energoelektrycznej, choć bez wątpienia jej podłączenie znacznie poprawi komfort użytkowania działki i domku.
Odległość drzwi i okien od granicy działki
Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości domu od granicy działki w zależności od układu budynku. Jeśli otwory okienne i drzwi domku są zwrócone w stronę tej granicy, to odległość musi wynosić 4 metry, zaś jeśli budynek jest zwrócony ścianą bez otworów, wówczas wystarczą 3 metry.
Galeria - budoskop.pl Porady | Domek z drewna bez pozwolenia na budowę – jakie warunki musi spełnić?