W budownictwie jednorodzinnym stosuje się różne rodzaje pomp oraz zbiorników wodnych. Warto wiedzieć czym się one charakteryzują, aby odpowiednio dobrać je do określonego miejsca. Pompy hydroforowe montowane są zazwyczaj w piwnicy bądź przy studni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby umieścić je gdzieś indziej. Dlaczego opłaca się je wybierać i na którą się zdecydować?
Pompy hydroforowe, a głębinowe
Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, trzeba wiedzieć, że pompa hydroforowa, niezależnie od jej rodzaju, może zasysać wodę, której maksymalna głębokość nie przekracza 8 metrów. Zazwyczaj wpływ na tego rodzaju głębokość ma odległość studni od pompy. Wyznacza się ją w poziomie. Wśród zalet pomp hydroforowych wyróżnia się głównie niższą cenę od pomp głębinowych, a także prostą instalację. Jeżeli więc woda znajduje się maksymalnie na 8 metrze poniżej powierzchni, to opłaca się je zastosować. Z tego też względu montowane są one w każdej możliwej sytuacji. Łączy się je ze studnią specjalną rurą ssawną. Znaleźć można je w praktycznych zestawach hydroforowych. Wówczas do pompy dołączony jest silnik elektryczny oraz zbiornik wody. Taką pompę zamontować można również w studzience, dzięki czemu obniża się wysokość ssania. Wykonanie studzienki na zewnątrz budynku pozwala za to zniwelować hałas.
fot. PPUH SAGA
Zbiornik wodny - jakie wybrać?
Zbiorniki wodne przeznaczone są do magazynowania wody. Dawniej stosowano przede wszystkim tzw. zbiorniki bezprzeponowe, jednakże ich obsługa była nieco kłopotliwa, ponieważ konieczne było częste dopompowywanie powietrza do samego zbiornika. Właśnie z tego względu obecnie prym wiodą zwłaszcza zbiorniki zamknięte, które wyposaża się w specjalną przeponę wykonaną z gumy, która oddziela poduszkę gazową od miejsca, gdzie znajduje się woda. Ich rozmiar jest stosunkowo niewielki. Standardowe zbiorniki przeponowe mają pojemność ok. 50 litrów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeżeli planujemy za kilka lat podłączyć do domu sieć wodociągową, to pompę należy umieścić w budynku w taki sposób, aby można było wykonać przyłącze bez większych zmian w instalacji. Niekiedy mogą one doprowadzić do przekopania zagospodarowanej działki, co z pewnością jest niezwykle kłopotliwe, a przy tym może wiązać się z dodatkowymi, zbędnymi kosztami. Warto mieć to zatem na uwadze, kiedy decydujemy o zamontowaniu pompy na zewnątrz. Ponadto, jeżeli dysponujemy dużym pomieszczeniem, to lepiej zdecydować się na większy zbiornik wodny.
Galeria - budoskop.pl Porady | Pompy hydroforowe i ich rodzaje