Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
W budynku jednorodzinnym straty termiczne generowane są w wielu miejscach - najwięcej ciepła „wycieka” przez dach (ok. 30%) i ściany (ok. 20%), zaś przez okna ok. 15%. Pozostałe wrażliwe termicznie miejsca to wentylacja - 15% czy mostki termiczne - 10%. Te ostatnie to najprościej mówiąc słabe miejsca w ociepleniu. Mostki cieplne powstają w wyniku wad projektowych lub niestarannego wykonawstwa. Najczęściej powstają na połączeniu balkonu ze stropem, wieńcach i nadprożach czy oknach i parapetach.
Źródło: Onduline
Uniwersalność folii termoizolacyjnej pozwala na użycie jej zarówno jako samodzielne ocieplenie, jak i dodatkowe zabezpieczenie tradycyjnej izolacji – mówi Tomasz Flis, Dyrektor Zarządzający firmy Onduline Materiały Budowlane – Izolacja refleksyjna w połączeniu z tradycyjną izolacją to rozwiązanie dobrze sprawdzające się, gdy konstrukcja więźby dachowej bądź krokwi nie pozwala na zastosowanie „zwykłego” ocieplenia. Produkty z rodziny izolacji refleksyjnych występują zwykle w postaci rulonów – oznacza to oszczędność przestrzeni i obniżenie kosztów transportu. Takim produktem jest wielowarstwowa izolacja termiczna Onduterm. Montaż izolacji z folii Onduterm jest prosty i nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Ze względu na refleksyjne właściwości folii należy pamiętać o założeniu okularów przeciwsłonecznych i odzieży chroniącej przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, gdy układamy izolację przy bezpośrednim działaniu słońca. Montaż izolacji z folii termoizolacyjnej Onduterm na dachu należy zacząć od rozciągnięcia maty na ocieplanej powierzchni pamiętając o jej odpowiednim naciągnięciu. Rozwinięty i naciągnięty materiał układamy tak, żeby zapewnić zakłady jednej maty na drugą (min. 50 mm). Folię należy układać w sposób umożliwiający prawidłową wentylację przy okapie i kalenicy. Kluczowe jest zapewnienie wolnej przestrzeni powietrznej (min. 20 mm) nad i pod folią, co zapewni lepsze działanie refleksyjne materiału. Miejsca połączeń mat i zakłady zabezpieczamy aluminiową taśmą klejącą. Na koniec montażu należy zwrócić uwagę na to żeby maty nie zamokły – gdy spodziewamy się opadów pamiętajmy o położeniu właściwego pokrycia tuż po ułożeniu maty.
Źródło: Onduline
Folie termoizolacyjne z rodziny Onduterm pozwalają na kompleksowe ocieplenie budynku od podłogi po dach. Stosując tego typu izolację należy kierować się jedną podstawową zasadą - między folią a ocieplaną powierzchnią zostawiamy pustkę powietrzną (wspomniane już wyżej min. 20 mm) -stykanie się izolacji bezpośrednio ze ścianą czy sufitem ograniczy skuteczność jej działania. Onduterm występuje w kilku rodzajach różniących się od siebie wymiarami rolki, powierzchnią i grubością maty. Folia Onduterm XL.TOP5+ przeznaczona jest do zastosowania pod zewnętrzne pokrycia dachowe, Onduterm 1SP szczególnie dobrze sprawdza się jako ocieplenie ścian i sufitów. Onduterm XXL i Onduterm 15SP zapewniają zaś ochronę termiczną powierzchni ściennych i poddaszy. Do izolacji podłóg i ścian przeznaczony jest Onduterm 7XL. Pozostałe rodzaje folii ze względu na swoją uniwersalność mogą być użyte do izolacji ścian, podłóg, sufitów i poddaszy budynku. Folią firmy Onduline możemy również ocieplić drzwi garażowe - specjalnie do tego służy izolacja Onduterm XL.KIT, dostępna w poręcznym zestawie. Szczególnie popularnym obszarem zastosowań izolacji refleksyjnych jest drewniane budownictwo szkieletowe i konstrukcje modułowe. Ze względu na specyfikę tego typu budownictwa dobrze sprawdzają się w nim lekkie i cienkie materiały izolacyjne, pozwalające na oszczędność powierzchni przy zachowaniu podobnych parametrów technicznych jak tradycyjne izolacje i chroniące drewniane elementy szkieletu podczas prac budowlanych. Ocieplenie wykonane z izolacji refleksyjnej, w połączeniu z matą izolacyjną pozwala na uzyskanie wodoszczelnej i dopasowanej do powierzchni izolacji termicznej.
Czy wiesz, że...?
W budynku jednorodzinnym - najwięcej ciepła „wycieka” przez dach (ok. 30%) i ściany (ok. 20%), zaś przez okna ok. 15%.
|
Galeria - budoskop.pl Porady | Refleksje nad izolacją czyli jak izolować refleksyjnie:
lista aktualnościCopyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: