Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.
W katalogach producentów kostki brukowej i wyrobów betonowych płyty ażurowe znajdują się najczęściej w ofercie skierowanej do inwestorów. Dzieje się tak dlatego, że ze względu na swoje właściwości – wytrzymałość i walory estetyczne – tego typu asortyment jest chętnie wykorzystywany do budowy ciągów pieszych i ruchu kołowego, tzw. „zielonych parkingów” czy dojazdów do posesji. Atuty produktów ekologicznych coraz częściej dostrzegają jednak również właściciele posesji prywatnych – osoby, które pragną uniknąć tworzenia się zastojów wodnych na nawierzchni oraz takie, dla których sprzyjanie środowisku naturalnemu stało się wartością pierwszorzędną.
fot. Polbruk
Niepodważalną zaletą płyt ażurowych jest to, że łączą one w sobie walory estetyczne i użytkowe. Nawierzchnie wykonane z takich płyt z jednej strony naturalnie współgrają z naturą – woda deszczowa jest odprowadzana bezpośrednio do gruntu, a z drugiej – stabilizują podłoże, co sprawia, że równowaga między tym, co funkcjonalne a estetyką, zostaje zachowana. – Istotą płyt ażurowych są wolne przestrzenie, które tworzą się ze względu na większe odstępy między kostkami oraz otwory przelotowe w samym produkcie. Dobrym przykładem są tutaj płyty Meba i Greengo. Otwarte przestrzenie w tych produktach można wypełnić wedle uznania grysem, drobnym żwirem lub obsiać trawą i w ten sposób utworzyć nawierzchnię, która zapewni skuteczniejsze przenikanie wody do gruntu, pozwoli uniknąć częściowego wyjałowienia terenu oraz będzie chronić ekosystem – mówi Wojciech Średniawa, główny projektant Polbruk S.A. Użycie produktów z serii ekologicznej daje również gwarancję zachowania walorów dekoracyjnych – dzięki trawie wyrastającej z przestrzeni między płytami lub z ich środka, płyty ażurowe współgrają z resztą ogrodu, tworząc z nim harmonijną i miłą dla oka przestrzeń.
Zasady układania wyrobów ekologicznych nie różnią się znacząco od tych, które należy spełnić przy układaniu innych produktów nawierzchniowych. Jak zawsze, tak i w tym przypadku szczególnie ważne jest właściwe wykonanie podbudowy. W tym przypadku ma ona być w jak największym stopniu przepuszczalna dla wody, co osiąga się stosując naturalne łamane surowce oraz odpowiednio grube frakcje do dolnej warstwy. Podbudowę należy wykonać z materiału trwałego i zapewniającego odpowiednią nośność po zagęszczeniu. Podobne zasady wyboru materiału obowiązują również przy wykonywaniu podsypki. – Aby zapewnić przepuszczalność, tutaj również należy wykorzystać surowce naturalne: piasek płukany 0-2 mm lub kruszywa łamane 0-5 mm – mówi Wojciech Średniawa. W przypadku płyt ażurowych tradycyjne fugowanie piaskiem zastępuje wypełnianie szczelin trawą lub żwirem czy też kruszywami łamanymi. Poprzez zastosowanie zróżnicowanych kruszyw o różnych frakcjach, a nawet kolorach możemy znacząco wpłynąć na wygląd naszego podjazdu.
Płyty ażurowe umożliwiają naturalne wsiąkanie w ziemię wód pochodzących z opadów atmosferycznych oraz topniejących śniegów. Dzięki temu nadmiar wody odprowadzany jest wprost do gruntu, co zapobiega spływaniu wody do miejskiej kanalizacji oraz tworzeniu się kałuż. W ten sposób dbamy o naturalny ekosystem, zmniejszamy koszty, a wokół domu tworzymy trwałą, zieloną nawierzchnię.
Galeria - budoskop.pl Porady | Nadmiar wody na podjeździe – produkty ażurowe rozwiążą ten problem
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: