Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Wybór na rynku ogrodzeń posesyjnych jest urozmaicony, jak nigdy przedtem. Możemy zdecydować się chociażby na klinkier, kamień, metal lub silikat.
Jeśli zbudowaliśmy dom oraz zadbaliśmy o podjazd i ścieżki, powinniśmy także pomyśleć o ogrodzeniu. To uwieńczenie naszej posesji, które jednak pełni nie tylko funkcję estetyczną, ozdabia i dopełnia charakter domu, ale także chroni nas, domowników. Zapomnijmy o prowizorycznych i niezbyt trwałych konstrukcjach, zadbajmy, aby ogrodzenie zabezpieczało nasze podwórko przez długie lata.
Choć z klinkieru buduje się najczęściej umocnienia ogrodzeń – podmurówki oraz słupki, dobrym i oryginalnym pomysłem będzie wykonanie całości ogrodzenia w tej technologii. Dzięki szerokiej gamie kolorów oraz faktur oferowanych przez producentów z łatwością dobierzemy klinkier do elewacji oraz stylu domu. Cegły czerwone, niebieskie, żółte, brązowe i cieniowane, mieniące się w blasku słońca, pozwalają na uzyskanie niesamowitych efektów. Klinkierowe cegły oraz płytki znajdziemy m.in. wśród produktów firm CRH Klinkier, Röben oraz Wienerberger.
Źródło: Röben | Ogrodzenie klinkierowe będzie piękną ozdobą domu. Poza tym ochroni nas przed wścibskim wzrokiem przechodniów.
Ogrodzenie wykonane z klinkieru warto zakończyć specjalnymi prefabrykowanymi kapturami z tego samego materiału, które często posiadają dodatkowo betonowy rdzeń. Ich budowa umożliwia szybkie odprowadzenie wody z górnej części ogrodzenia, dzięki czemu klinkier nie jest narażony na jej długotrwałe działanie. Zabezpieczają one również spoiny przed zamakaniem, które mogłoby doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych wykwitów i - tym samym - do osłabienia konstrukcji ogrodzenia. Kaptury stanowią ponadto ciekawe uzupełnienie takiego płotu.
Źródło: Röben | Ogrodzenie z klinkieru należy zawsze zwieńczyć daszkami, aby nie martwić się o zalegający śnieg.
Niektórzy mogą zastanawiać się nad trwałością ogrodzenia zbudowanego z cegieł klinkierowych. Narażone na deszcz, śnieg, wilgoć, zmienne temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne elementy wymagają szczególnej ochrony i teoretycznie mogą szybciej się niszczyć. Uogólnianie nic jednak nie daje w przypadku klinkieru, gdyż materiał ten określany jest jako wyjątkowo długowieczny.
Źródło: Röben | Pielęgnowany materiał ogrodzenia klinkierowego możę przetrwać nawet 100 lat
Fachowo zamontowany oraz pieczołowicie pielęgnowany materiał na ogrodzeniu, murku lub elewacji może przetrwać nawet sto lat. Jest mrozo- i ognioodporny, nienasiąkliwy. Dużym plusem cegły klinkierowej są względy praktyczne. Nie wymaga ona zabiegów konserwacyjnych, a brud na jej powierzchni nie utrzymuje się długo – wystarczy umyć je wodą pod ciśnieniem.
Często decydujemy się również na ogrodzenia wykonane z różnych odmian metali. Główny element ogrodzenia może w tym przypadku tworzyć siatka, gotowe panele oraz często wykonywane ręcznie produkty kute, produkowane ze stali lub aluminium. Do siatki przekonuje nas szybki montaż oraz bardzo przystępna cena – przewaga tych czynników wzrasta wraz z obwodem naszej posesji… Jeśli mieszkamy w domu położonym w głębi pokaźnych rozmiarów podwórka, zbudowanie ogrodzenia z siatki będzie dobrym pomysłem. Jeśli dodatkowo budynek jest otoczony przez zieleń czy też las, siatka sprawi, że dom wpisze się w teren i nie będzie od niego sztucznie odgrodzony.
Źródło: WIŚNIOWSKI | Użycie metalowych segmentowych znacznie przyspieszy budowę ogrodzenia. |
Znacznie przyspieszymy montaż także, jeśli zdecydujemy się na system segmentów metalowych wraz z słupkami. Jak podpowiadają specjaliści firmy WIŚNIOWSKI, montaż tego typu ogrodzenia jest bezproblemowy, dzięki modułowej budowie oraz specjalnym uchwytom, w które wyposaża się słupy – nie tylko salowe, ale także murowane z kamienia lub cegły. Dostępne są one w formie pionowych i poziomych zgrzewanych prętów stalowych, tworzących oczka o różnym przekroju |
Rozwiązaniem dla najbardziej wymagających są metalowe ogrodzenia kute. Będą nas również kosztować najwięcej, ponieważ zaliczają się już do wyrobów kowalstwa artystycznego. Zamówimy płot według gotowego wzoru lub na specjalne zamówienie. Pamiętajmy jednak, aby ogrodzenie nie przyćmiło domu, raczej subtelnie i delikatnie podkreślało jego charakter.
Źródło: WIŚNIOWSKI | Dobrze zabezpieczone stalowe elementy powinny służyć nam przed długie lata. Nie zapominajmy jednak o ich konserwacji.
Ogrodzenia metalowe są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, jednak musimy je zabezpieczyć przed niszczącym działaniem wilgoci, które może doprowadzić do korozji. Aby zapobiegać temu zjawisku, poszczególne elementy płoty są zabezpieczane powłoką z tworzywa sztucznego lub przez ocynkowanie ogniowe. „Cynkowanie ogniowe jest najlepszą znaną metodą zabezpieczenia stali przed korozją. Polega ona na zanurzeniu elementu w ciekłym cynku (w temp. ok. 450 °C), po wcześniejszym poddaniu go obróbce chemicznej. Obecnie jest to najlepsza metoda zabezpieczenia antykorozyjnego, o wiele skuteczniejsza niż cynkowanie galwaniczne, czy malowanie farbami podkładowymi” - podkreślają eksperci firmy WIŚNIOWSKI. Nie możemy jednak zapominać, że mimo opisanych zabiegów będziemy musieli co kilka lat odrdzewiać niektóre z podatnych na korozję elementów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować ogrodzenie z kamienia lub przynajmniej, potraktować go jako materiał dekoracyjny. Z pomocą przyjdzie nam np. kamień polny, który często będziemy mogli pozyskać we własnym zakresie. Pięknie prezentują się też ogrodzenia wykonane z betonu, a wykończone z zewnątrz za pomocą specjalnych okładzin imitujących kamień, jakie znajdziemy m.in. w ofercie firmy INCANA. Sztuczny kamień jest znacznie tańszy od naturalnego oraz – ze względu na swój mniejszy ciężar – daje nam większe możliwości aranżacyjne. Ponadto z wyglądu niczym nie różni się od swojego pierwowzoru. Nie wymaga przy tym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych lub konserwacyjnych.
Źródło: INCANA | Sztuczny kamień nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Dzięki temu idealnie nadaje się na ogrodzenia.
Czy wiesz, że...?
Ogrodzenie wykonane np. bloczków betonowych - możemy wykończyć również za pomocą silikatowych płytek, które prezentują się wdzięcznie i elegancko. Ich powierzchnia jest często chropowata, dlatego swoim wyglądem może przypominać wspomniany kamień. Silikat barwiony jest na przeróżne kolory, dzięki czemu możemy dopasować ogrodzenie do wyglądu elewacji czy stolarki drzwiowej i okiennej. Ze względu na dość dużą nasiąkliwość tego materiału niezbędne będzie pokrycie powierzchni muru hydrofobowym preparatem ochronnym do wyrobów wapienno-piaskowych..
|
Szeroka oferta producentów, mnogość materiałów, wzorów i kolorów sprawia, że z łatwością zbudujemy ogrodzenie, które idealnie podkreśli walory naszego domu oraz będzie nam służyć latami.
Autor: Iwona Bortniczuk
lista aktualności
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: