Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Upalne dni kojarzą się z wolnym czasem, wakacyjnymi wojażami i opalaniem na plaży. Pogoda lubi jednak płatać nam figle, a więc także wrzesień i październik mogą przynieść jesienne upały. Parafrazując znane polskie przysłowie, można powiedzieć „jesień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Jak zabezpieczyć się przed taką pogodą, kiedy już zakończy się urlop, a obowiązki w pracy i szkole nie pozwolą wyjechać za miasto?
Promienie słoneczne dają się we znaki nie tylko w czasie wakacji, ale coraz częściej także podczas wczesnojesiennych dni. Dzięki wysokiej temperaturze, nieodpowiednio zabezpieczone pomieszczenia mocno się nagrzewają. Trudno wydajnie wykonywać swoje zadania w szkolnej klasie czy biurze, gdy jest zbyt gorąco. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach niekorzystnie wpływa na nastrój i przede wszystkim – tak potrzebną po urlopie i wakacjach – koncentrację. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie markiz okiennych, czyli nowoczesnych osłon zewnętrznych.
fot. FAKRO
Okna bez osłon przepuszczają ciepło bezpośrednio do środka pomieszczenia, a zasłony wewnętrzne zamiast chronić wnętrze przed jego przyjmowaniem, pobierają promienie słoneczne, prowadząc do niechcianego przegrzania. Podobnie jest z klasycznymi roletami, które dodatkowo zbyt mocno zaciemniają pomieszczenie. Często stosowanym rozwiązaniem problemu zbyt wysokiej temperatury jest używanie klimatyzacji, która ma jednak wiele wad. Wymieszanie suchego i chłodnego powietrza wpływa niekorzystnie na śluzówki dróg oddechowych, skórę i oczy, co może doprowadzić do stanu zapalnego nosa, zatok, gardła i migdałków podniebiennych. Korzystanie z klimatyzatorów może ponadto powodować powstanie grzybów i pleśni w ochładzanym budynku. Dobrą metodą na obniżenie temperatury wnętrza – z troską o własne zdrowie – jest zamontowanie nowoczesnych osłon zewnętrznych. – Markizy do okien pionowych i dachowych obniżają temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza, w stosunku do tej na zewnątrz. Chronią pomieszczenia przed przegrzaniem do 8x skuteczniej niż zasłony wewnętrzne, które przyjmują aż do 37% promieni słonecznych – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. Zaciągnięta markiza chroni osoby przebywające wewnątrz budynku przed szkodliwym promieniowaniem UV, które ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie.
Po powrocie z urlopu, wykonywanie obowiązków służbowych wydaje się trudniejsze – przyzwyczajony do innego rytmu dnia organizm musi z powrotem dostosować się do harmonogramu pracy. Jeśli do tego dochodzi stres, jesteśmy bardziej zmęczeni, a wieczorem trudniej nam zasnąć. Na kłopoty z zaśnięciem i bezsenność narzeka z resztą coraz więcej ludzi. Wynika to nie tylko z nieregularnych zmian w pracy, ale także braku komfortowego snu, ze względu na ekspozycję na światło. Kłopot dotyka przede wszystkim mieszkańców większych miast, gdzie światła uliczne zapalone są przez całą noc, a nieszczelne zasłony przepuszczają promienie świetlne do pokoju, przez co mogą pojawić się problemy z zaśnięciem. Tu również pomocne okażą się markizy okienne, chroniące przed niechcianym światłem i chłodzące sypialnię. Dzięki specjalnej siatce ochronnej, pełnią one też funkcję moskitiery, tworząc barierę przed owadami i insektami. Możemy więc uchylić okno, bez obawy przed skrzydlatymi szkodnikami, dręczącymi nas przy próbie uśnięcia.
Markiza pomaga też „poradzić sobie” ze światłem w ciągu dnia, odpowiednio wykorzystując promienie słoneczne. Rozproszenie kierunkowe tworzone przez słońce może oślepiać oraz powodować uciążliwe refleksy na urządzeniach elektronicznych, które męczą oczy. Dzięki odpowiedniemu rozproszeniu nasze zdolności do skupienia są zdecydowanie większe. Markizy zewnętrzne przepuszczają optymalną ilość światła, a więc nie ma potrzeby używania sztucznego oświetlenia. – Markiza VMZ marki FAKRO wykonana jest z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych powlekanych PVC. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilkunastu rodzajów materiałów w rozmaitych kolorach i o różnym prześwicie, w zależności od własnych preferencji – dodaje Janusz Komurkiewicz. Przy zasłoniętej markizie rozkład natężenia światła jest równomierny, nie występują refleksy świetlne, a ich brak jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla ludzkich oczu. Czytanie gazet, nauka czy praca przy laptopie w takich warunkach będą zdecydowanie przyjemniejsze i – co najważniejsze – zdrowsze.
Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy komfortowych warunków, pomagającym nam w osiąganiu dobrych rezultatów w nauce i wykonywaniu obowiązków służbowych. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym wzrośnie nie tylko nasza wydajność, ale przede wszystkim polepszeniu ulegnie samopoczucie. Gdy wracamy do szkoły i pracy może to okazać się niezbędne.
Galeria - budoskop.pl Porady | Słońce za oknem – i jak tu pracować?
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: