Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Ogrodowa świątynia relaksu, centrum wydarzeń w sezonie letnim i miejsce spotkań – altana pełni ważne funkcje w każdym ogrodzie. Jest przydatna podczas imprez z rodziną i znajomymi, doskonale sprawdza się także w roli samotni, do której można uciec przed światem z ciekawą książką. Aby drewniana altana skutecznie opierała się wilgoci, promieniowaniu UV i upływowi czasu, należy ją odpowiednio zabezpieczyć.
W czasie letnich miesięcy więcej czasu spędzamy na zewnątrz domu. Ogród staje się wówczas salonem, w którym wypoczywamy i podejmujemy gości. Ważnym elementem ogrodowej przestrzeni jest altana, zapewniająca nam ochronę przed deszczem, nadmiernym słońcem czy wiatrem. Z czasem, jak każdy przedmiot wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, wymaga ona renowacji. O właściwe zabezpieczenie należy również zadbać w przypadku nowych konstrukcji. Pracę najlepiej najpierw zaplanować, a potem wykonywać ją „krok po kroku”, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu końcowego.
fot. FFiL Śnieżka S.A.
Do malowania zarówno nowej, jaki i użytkowanej już drewnianej altany dedykowane są preparaty do ochrony i dekoracji drewna, np. impregnaty. Głęboko penetrują one materiał i tworzą powłokę odporną na zagrożenia biologiczne (grzyby pleśniowe, siniznę i glony). Przykładem takiego wyrobu jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który zawiera Teflon® surface protector chroniący przed wnikaniem wilgoci i zwiększający odporność powłoki na działanie warunków atmosferycznych.
Przed przystąpieniem do pracy kompletujemy wszystkie niezbędne akcesoria. – Oprócz wyrobów, którymi będziemy malować, przydatne będą odpowiednie pędzle i wałki o różnych rozmiarach, papier ścierny (ewentualnie szlifierka mechaniczna), bawełniana szmatka oraz szczotka lub pędzel ławkowiec, służący do oczyszczenia powierzchni. Przyda się także patyczek do mieszania produktów – radzi Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń FFiL Śnieżka SA.
Zanim zaczniemy malowanie, niezbędne jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono suche i oczyszczone, a w przypadku już wcześniej malowanych konstrukcji także przeszlifowane i dokładnie odpylone. Gdy przestrzeń wokół altany jest utwardzona, np. kostką brukową lub płytami, najlepiej zabezpieczyć je przed zachlapaniem folią malarską. Podobnie postępujemy, jeśli chodzi o podłogę altany, która będzie później olejowana.
fot. FFiL Śnieżka S.A.
Pierwszy etap pracy to gruntowanie – podobnie jak przy malowaniu ścian, tak i w przypadku drewna konieczne jest stworzenie warstwy podkładowej. Używamy do tego impregnatu gruntującego dopasowanego do wykorzystywanego później wyrobu nawierzchniowego. Grunt wzmacnia strukturę drewna i redukuje jego chłonność. Starannie go mieszamy i nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta.
Po wyschnięciu, zagruntowane drewno przecieramy papierem ściernym i odpylamy. Następnie przychodzi czas na aplikację impregnatu powłokotwórczego w wybranej wersji kolorystycznej. Należy go wymieszać i nakładać równomiernie na całą powierzchnię, stosując się do wytycznych producenta produktu. Trudniej dostępne miejsca można pomalować np. niewielkim wałkiem. Impregnat aplikujemy w co najmniej 2 warstwach. – Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe za pomocą papieru ściernego, a następnie odpylamy podłoże. Zabieg ten powtarzamy każdorazowo po nałożeniu nowej warstwy impregnatu. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych nierówności i kurzu – komentuje Dariusz Wróbel. Prawidłowo nałożony impregnat tworzy transparentne powłoki z widocznym usłojeniem drewna.
fot. FFiL Śnieżka S.A.
Ponieważ impregnat nie jest dedykowany do malowania powierzchni narażonych na ścieranie, do pokrycia podłogi altany można wykorzystać olej do drewna. Wysokiej jakości olej głęboko penetruje drewno i wzmacnia jego strukturę, nadając mu naturalny, szlachetny wygląd. Olejowanie przeprowadzamy na przeszlifowanej, odpylonej powierzchni. Nie jest natomiast konieczne wcześniejsze gruntowanie podłoża. Olej po rozmieszaniu aplikujemy pędzlem lub gąbką, w minimum 2 warstwach, w odstępach od 6 do 12 godzin, ciągle uzupełniając miejsca, w których produkt wsiąkł. Przy aplikacji należy stosować się do wskazówek zawartych na opakowaniu produktu lub w jego karcie technicznej. W okresie eksploatacji olejowana powierzchnia będzie podlegać stopniowemu procesowi starzenia, dlatego trzeba ją pielęgnować 1-2 razy w roku (lub częściej, w zależności od stopnia zużycia), poprzez nałożenie kolejnej, cienkiej warstwy oleju.
Malowanie wykonujemy podczas dobrej pogody, przy braku odpadów atmosferycznych, w temperaturze otoczenia od +5°C do + 30°C. Właściwie przeprowadzone prace przyniosą nam satysfakcjonujący efekt końcowy w postaci estetycznej i trwale zabezpieczonej altany. Potem pozostaje już tylko cieszyć się spędzonymi w niej chwilami.
Galeria - budoskop.pl Porady | Malowanie drewnianej altany krok po kroku
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: