Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Dachy płaskie są częstym wyborem w konstrukcji obiektów wielkopowierzchniowych przede wszystkim ze względów praktycznych. Konstrukcja taka w oczywisty sposób pozwala wyeliminować straty powierzchni.
Nowoczesne dachy płaskie to jednak nie tylko znane wszystkim pokrycia papowe i związane z nimi problemy, takie jak stosunkowo niska żywotność i wytrzymałość, przynajmniej w stosunku do najnowszych systemów dachowych. Nowoczesne dachy płaskie to innowacyjne materiały, coraz lżejsze i coraz lepiej eliminujące pospolite bolączki starych systemów. To także producenci starający się regularnie wypuszczać na rynek pokrycia o coraz lepszych parametrach. To systemy o zwiększonej wytrzymałości, odporne na nawet najbardziej porywiste wichury, i o żywotności sięgającej nawet 300 lat. Tym samym to gwarancja bezpieczeństwa i zwrotu z inwestycji dzięki obniżonym kosztom napraw i konserwacji. To rozwiązania zarówno na dachy użytkowe, jak i nieużytkowe. W końcu nowoczesne dachy płaskie to także rozwiązania proekologiczne, pozwalające dzięki prostym rozwiązaniom ograniczyć zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepłej, do którego powstania tak bardzo przyczynia się przecież czarna papa, nieodbijająca promieni słonecznych.
Jednym z wiodących producentów, będących w stanie zaoferować takie właśnie najnowocześniejsze pokrycia dachów płaskich, zarówno użytkowych jak i nieużytkowych, jest włoska firma ISCOM SPA specjalizująca się w metalowych pokryciach dachowych i elewacyjnych od 1970 roku. Firma skupia się na najbardziej innowacyjnych technikach i rozwiązaniach i tym samym dostarcza produkty satysfakcjonujące najbardziej wysublimowane gusta inwestorów, projektantów, architektów i urbanistów.
W wyniku wieloletnich badań powstał flagowy produkt tej firmy: system metalowych pokryć dachowych RIVERCLACK® z wewnętrznym kanałem drenowym. Popularny i chroniony patentem na całym świecie, niezastąpiony na dachach płaskich, w szczególności na wszelkiego rodzaju budowlach wielkopowierzchniowych, takich jak lotniska (m.in. Stambuł, Hurghada, Bogota, Sankt Petersgurg), obiekty sportowe czy przemysłowe, magazyny, centra logistyczne, a także obiekty użyteczności publicznej, jak np. szkoły. Możliwy jest także montaż instalacji fotowoltaicznych, jak i zielonych dachów. Systemowi RIVERCLACK® zaufały między innymi takie marki jak Diesel, Veolia, Marks&Spencer.
System zawiera wewnętrzny kanał drenowy gwarantujący pełną wodoszczelność dachu, nawet gdy ten jest całkowicie zalany wodą. A to wszystko bez użycia uszczelek i szczeliwa. Po prostu dzięki unikalnemu kształtowi zabezpieczeń łączeń paneli i samego rowka drenowego. W wypadku wody stojącej na dachu stożkowe zabezpieczenie łączeń paneli może przepuścić dużo mniej wody niż jest w stanie odprowadzić do rynny wewnętrzny dren. Pełną wodoszczelność można osiągnąć nawet przy spadku rzędu 0,5%.
fot. Phoenix Distribution
Pokrycia dachowe RIVERCLACK® charakteryzują się niezwykłą łatwością montażu. Panele po prostu wciska się butem w specjalnie zaprojektowane wycięcia we wspornikach, przykręcanych do płatwi dwoma wkrętami każdy. Montaż nie wymaga więc specjalistycznego sprzętu, mogą się nim zająć nawet niewykwalifikowani robotnicy.
fot. Phoenix Distribution | Łatwy montaż przez wciśnięcie butem. Tu na przykładzie RIVERCLACK® z panelem fotowoltaicznym.
Panele można wyprodukować ze wstęgi już na placu budowy, według dokładnie tego samego standardu co w fabryce. Pozwala to na uwolnienie się od ograniczeń transportowych, co umożliwia produkcję niezwykle długich paneli, a co za tym idzie brak konieczności łączenia paneli zakładkowo na długich dachach. Na chwilę obecną rekordowa długość to 178 m – tak długie panele wytworzono na placu budowy i użyto na dachu centrum dystrybucyjnego firmy Marks&Spencer w Bradford w Wielkiej Brytanii. Produkcja na miejscu to bardzo często również rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne w wypadku dużych projektów, które normalnie wymagałyby przetransportowania licznych ładunków na plac budowy.
fot. Phoenix Distribution
Jednak to, co najważniejsze w pokryciach dachowych RIVERCLACK®, to ich wyjątkowa trwałość i wytrzymałość, a co za tym idzie gwarancja bezpieczeństwa obiektów pokrytych takimi właśnie dachami. Panele ze stopów aluminium, miedzi czy stali nierdzewnej zachowują swoje właściwości przez ponad 100 lat.
Wytrzymałość paneli systemu RIVERCLACK® objawia się już podczas montażu, gdyż pozwalają one na pełną dowolność chodzenia po nich, co nie powoduje trwałych odkształceń nawet przy wielu nieuważnych przejściach.
Wszystko to zawdzięczamy zastosowaniu stopu aluminium 5754 o znacznie lepszych parametrach mechanicznych i chemicznych niż zwykły stop serii 3000. Stop z dużą domieszką magnezu charakteryzuje się stosunkowo wysokim stopniem twardości (H18), natomiast wytrzymałość mechaniczna tego stopu wynosi do 350 MPa. Ponadto odznacza się dużą odpornością na korozję spowodowaną przez kontakt z wodą morską, przez co znacznie częściej jest stosowany w środowisku morskim niż tradycyjne stopy serii 3000.
fot. Phoenix Distribution | Łatwy montaż przez wciśnięcie butem. Tu na przykładzie RIVERCLACK® z panelem fotowoltaicznym.
Wszystko to jest możliwe przy niewielkim ciężarze właściwym wynoszącym jedynie 2,72 g/mm3. Otrzymujemy więc dach bardzo lekki, lecz nadal spełniający wszystkie wymogi wytrzymałościowe. Stanowi on także dobre zabezpieczenie przed kwaśnymi deszczami.
Dodatkowo są też dostępne akcesoria o podwyższonych parametrach, np. wspornik mocujący czy podstawa montażowa.
Panele ze stopu aluminium 5754 mogą być malowane przed gięciem, co daje szeroki wachlarz możliwości estetycznych i architektonicznych. Dach może być jasny, by ograniczyć intensywność zjawiska miejskiej wyspy cieplnej, ale można też zastosować wytłaczaną fakturę pozwalającą na stłumienie odblasków, co jest często wymagane zarówno w pokryciach dachowych portów lotniczych, jak i budowli znajdujących się w pobliżu autostrad.
Pokrycia RIVERCLACK® są produkowane nie tylko ze stopu aluminium, ale także z miedzi, stopu cynkowo-tytanowego oraz ze stali nierdzewnej, która przed gięciem może być także ocynkowana i pomalowana.
Wszystkie używane materiały pochodzą od certyfikowanych dostawców, jednak dodatkowo są one sprawdzane pod kątem kluczowych parametrów, takich jak np. wytrzymałość na rozciąganie, twardość wg skali Brinella czy granica plastyczności, by mieć pewność, że spełniają one restrykcyjne standardy RIVERCLACK®.
Żaden, nawet najbardziej trwały i wytrzymały materiał, nie przyjąłby się w 100 % na rynku, gdyby nie był po prostu estetyczny. Również na tym polu RIVERCLACK® ma się czym pochwalić. Przede wszystkim jest to możliwość osiągnięcia nietypowych kształtów. W zależności od materiału i grubości panele RIVERCLACK® wyginają się w sposób naturalny wypukło, wklęśle i w kształcie litery S. Jeśli takie naturalne wygięcie okaże się niewystarczające, panele można również giąć maszynowo aż do promienia 3000 mm zarówno w fabryce, jak i na placu budowy. Możliwe są też gięcia dwuosiowe, gięcia stożkowe oraz wytwarzanie paneli zwężanych. Wszystko to daje niesamowicie duże pole popisu dla kreatywnego i ambitnego architekta. Przykład tej kreatywności przedstawiono poniżej.
fot. Phoenix Distribution | Możliwości nadawania kształtu panelom ogranicza w zasadzie jedynie fantazja architekta.
Na koniec warto podkreślić, że użycie systemu pokryć dachowych RIVERCLACK® oznacza także niskie koszty. Na fakt ten składa się zarówno szybkość i łatwość montażu, jak i wieloletnia trwałość oraz bezobsługowość pokryć dachowych.
System RIVERCLACK® posiada certyfikaty największych międzynarodowych instytutów certyfikacyjnych.
Dystrybucją systemu RIVERCLACK® oraz innych rozwiązań firmy ISCOM na terenie Polski jest Phoenix Distribution.
Galeria - budoskop.pl Porady | RIVERCLACK® – nowoczesne, wytrzymałe pokrycia na dachy płaskie
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: