Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Brukowane nawierzchnie to widok powszechnie spotykany zarówno na prywatnych posesjach, jak i w miejscach publicznych. Nic w tym dziwnego – nowoczesne kostki są niezwykle trwałe, funkcjonalne i estetyczne, a ułożone z nich kompozycje mogą w doskonały sposób podkreślić charakter każdej przestrzeni. Aby jednak móc cieszyć się idealną nawierzchnią trzeba odpowiednio o nią zadbać. Kamil Drewczyński, Menadżer ds. Wsparcia Sieci Sprzedaży firmy Libet zdradza 5 prostych zasad, dzięki którym bruk będzie trwały i estetyczny przez długi czas.
Prawidłowy montaż, wykonany zgodnie z zasadami sztuki brukarskiej to bez wątpienia jeden z najważniejszych gwarantów idealnej nawierzchni. „Wielu osobom wydaje się, że ułożenie kostki brukowej jest zadaniem na tyle prostym, że można to zrobić samodzielnie. Praca ta wymaga jednak ogromnego doświadczenia, profesjonalnego sprzętu i dużej znajomości materiału, dlatego też najlepiej zatrudnić do niej profesjonalistów”, tłumaczy Kamil Drewczyński, Menadżer ds. Wsparcia Sieci Sprzedaży firmy Libet. Doświadczenie pokazuje, że pomyłki popełnione na etapie montażu mogą skutkować trwałymi uszkodzeniami struktury nawierzchni, a także obniżać jej estetykę. Co więcej, takie błędy zwykle są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia, a dla właściciela posesji wiążą się z niemałymi kosztami ewentualnych napraw. Nie warto zatem ryzykować i lepiej zdać się na specjalistów. „Pracownicy firm wykonawczych, mogących pochwalić się np. Certyfikatem Autoryzowanej Firmy Brukarskiej Libet, mają odpowiednie umiejętności, przechodzą specjalistyczne szkolenia - teoretyczne i praktyczne, a do tego doskonale znają specyfikę poszczególnych produktów. Zlecając ułożenie nawierzchni takim fachowcom można mieć pewność, że spełni ona wszystkie standardy jakościowe i estetyczne”, dodaje ekspert.
fot. LIBET | Niewłaściwe układanie kostek – fot. z lewej oraz poprawne układanie kostek – fot. z prawej. |
Oddanie prac brukarskich w ręce fachowców gwarantuje nawierzchnię ułożoną w sposób perfekcyjny nie tylko pod względem technicznym, ale i wizualnym. Druga z tych kwestii nieodzownie związana jest ze sposobem doboru betonowych elementów i odpowiedniego rozmieszczenia ich na całej powierzchni. „Aby uniknąć różnic kolorystycznych, szczególnie w przypadku układania produktów z grupy Colormix, koniecznie trzeba zastosować tzw. zasadę 3 palet. Polega ona na losowym pobieraniu kostek równocześnie z trzech palet, przy jednoczesnym wybieraniu elementów w pionie, a nie warstwami. Stosowanie tego sposobu pozwala na równomierne rozłożenie barw i uzyskanie oryginalnego melanżu kolorystycznego na całej wybrukowanej nawierzchni”, tłumaczy Kamil Drewczyński. Podczas zakupu kostki warto pamiętać o wyborze palet jak najbardziej różniących się kolorem – ten prosty zabieg umożliwi osiągnięcie najlepszego i najbardziej naturalnego efektu końcowego. Znawcy tematu radzą również, aby zawsze stawiać na produkty z jednego zakładu i pochodzące z jednej partii. Dlaczego? „Do produkcji kostek brukowych wykorzystywane są surowce naturalne, takie jak piasek, cement i różnorodne kruszywa, których odcienie mogą się różnić w zależności od miejsca pochodzenia. Ma to oczywiście wpływ na ostateczną kolorystykę wyrobów betonowych i sprawia, że elementy z różnych fabryk i serii produkcyjnych nigdy nie są identyczne”, dodaje ekspert firmy Libet.
Fugowanie, zwane również spoinowaniem, to kolejna kwestia, która ma ogromny wpływ na trwałość i estetykę bruku. Odpowiednie wykonane zapewnia stabilność kostki oraz współpracuje przy przenoszeniu obciążeń, dzięki czemu nawierzchnia jest mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne. „Podczas układania kostki należy zachować pomiędzy nimi równe odstępy i – w zależności od technologii montażu - wypełnić je drobnym piaskiem płukanym lub specjalną, profesjonalną fugą żywiczną. Trzeba pamiętać, że piasek powinien być suchy, oczyszczony z zabrudzeń i pozbawiony domieszki gliny, a także mieć granulację nie większą niż 0-2 mm. Jeżeli chodzi o szerokość fugi to w przypadku chodników czy alejek wynosi ona ok. 2-3 mm, a na podjazdach, wjazdach do garażu oraz nawierzchniach drogowych trzeba ustalić spoiny na poziomie 3-5 mm. Przerwa między płytami tarasowymi powinna wynosić natomiast od 7 do 15 milimetrów”, wyjaśnia Kamil Drewczyński, Menadżer ds. Wsparcia Sieci Sprzedaży firmy Libet.
fot. LIBET | Każda nawierzchnia wymaga regularnej pielęgnacji, m.in. mycia przy użyciu myjki ciśnieniowej. |
Czwarta z zasad, choć może brzmieć nieco enigmatycznie, opiera się na znajomości naturalnych zjawisk, towarzyszących układaniu bruku. Okazuje się bowiem, że tuż po montażu betonowej kostki, mogą się na niej pojawić osady wapienne w postaci białych wykwitów. Stan ten jest efektem procesów zachodzących w betonie podczas jego wiązania oraz twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych i może on trwać nawet wiele miesięcy od zakończenia prac brukarskich. „Choć wielu właścicieli posesji nieestetyczne wykwity przyprawiają o dreszcze to najlepszą na nie metodą jest… cierpliwość. Osad ten nie ma destrukcyjnego wpływu na nawierzchnię, ani nie obniża komfortu jej użytkowania, a po pewnym czasie po prostu sam znika. W zależności od warunków wodno-gruntowych może to nastąpić po kilku lub kilkunastu miesiącach. Jeżeli jednak inwestor chce szybciej pozbyć się osadu to oczywiście są na to sposoby mechaniczne i chemiczne. Najlepsze efekty daje piaskowanie, szlifowanie lub ługowanie niskoprocentowymi roztworami kwasów, np. solnego, mrówkowego lub octowego”, mówi specjalista firmy Libet. W przypadku pozbywania się osadów wapiennych metodami chemicznymi i mechanicznymi należy pamiętać, że nie są one obojętne dla betonu. Źle dobrane proporcje kwasu, zbyt długie trzymanie go na nawierzchni lub też niedokładne zmycie substancji może odbić się na wyglądzie bruku i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Warto więc przed przystąpieniem do prac zasięgnąć opinii fachowca.
Wysokiej jakości kostka brukowa należy do tych produktów, które nie wymagają żadnych specjalnych, czasochłonnych i żmudnych zabiegów konserwacyjnych. Nie oznacza to jednak, że o tego typu nawierzchnię nie trzeba dbać. „Systematyczna pielęgnacja bruku, polegająca na jego zamiataniu, zmywaniu większych zabrudzeń wodą oraz usuwaniu ze spoin chwastów, ma ogromny wpływ na estetykę, a także trwałość całej nawierzchni. Aby bruk przez długie lata cieszył nasze oczy nienagannym wyglądem, warto również szybko usuwać z niego plamy ze smarów, olejów czy innych tłustych substancji. Co ciekawe, wcale nie trzeba używać do tego środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia kostki. Taki sam, a nawet lepszy efekt, można osiągnąć stosując mieszankę wody i zwykłego płynu do mycia naczyń (w proporcji 3:1)”, wyjaśnia Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.
Więcej porad oraz informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronie www.libet.pl
Galeria - budoskop.pl Porady | Kostka brukowa na piątkę, czyli 5 zasad układania eleganckiej i trwałej nawierzchni
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: