Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Pogoda w naszym kraju bywa kapryśna i nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdą chłody i pierwsze opady śniegu lub marznącego deszczu. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto zawczasu zadbać o kostkę brukową na terenie swojej posesji i już jesienią przygotować ją do sezonu zimowego. Ekspert firmy Libet zdradza kilka prostych sposobów na uchronienie nawierzchni przed destrukcyjnym działaniem mrozu, śniegu i lodu.
fot. LIBET | Kamil Drewczyński – ekspert firmy Libet radzi jak przygotować nawierzchnię przed nadejściem zimy. |
Kostka brukowa należy do grona materiałów wykończeniowych, które doskonale sprawdzają się w niemal każdym klimacie i niestraszne im nawet najbardziej zmienne warunki pogodowe. Sezon jesienno-zimowy to jednak okres prawdziwego testu wytrzymałościowego dla każdej nawierzchni, nawet tej brukowanej. Mróz, śnieg czy marznący deszcz mogą destrukcyjnie działać na wybrany materiał, co zwykle skutkuje uszkodzeniami i nieestetycznymi plamami. Wysokiej klasy kostka brukowa nie podda się łatwo takim czynnikom, ponieważ zwykle jest przed nimi skutecznie zabezpieczona. Klucz do idealnej nawierzchni, doskonale przygotowanej do zimy, kryje się zatem w doborze odpowiedniego materiału. „Stare przysłowie głosi, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć i prawda ta odnosi się również do kostki brukowej. Zamiast z lękiem wypatrywać pierwszego śniegu i martwić się, czy nawierzchnia przetrwa do wiosny w nienaruszonym stanie, warto przeciwdziałać takim sytuacjom już na etapie projektowania przestrzeni”, mówi Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet. Wybierając materiał nawierzchniowy trzeba skrupulatnie zaznajomić się z jego parametrami technicznymi i wybrać produkt maksymalnie wytrzymały, mrozoodporny i nienasiąkliwy. Musi on również gwarantować ochronę przed wrastaniem porostów i ograniczać powstawanie wykwitów. „Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po kostki dodatkowo zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także cechujące się niską przepuszczalnością wody. W ofercie firmy Libet znaleźć można produkty ze specjalnym systemem ALS (Anti Liquid System), który już na etapie produkcji uszczelnia kostkę od wewnątrz i utrudnia przenikanie cieczy przez jej wierzchnią warstwę. W praktyce oznacza to, że deszcz czy zalegający lub topniejący śnieg nie spowodują trwałych odbarwień ani plam na brukowanej nawierzchni i przetrwa ona w nienagannym stanie aż do wiosny”, dodaje ekspert firmy Libet.
Wybór wysokiej klasy materiałów to bez wątpienia bardzo skuteczny sposób na ochronę nawierzchni przed szkodliwym działaniem zimowej aury. Doświadczenie pokazuje jednak, że nawet najtrwalsze produkty mogą tracić swoje doskonałe właściwości, jeżeli nie będzie się o nie odpowiednio dbało. W przypadku kostki brukowej nie trzeba stosować żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych, konieczna jest jednak systematyczna pielęgnacja i zachowanie podstawowych standardów czystości. W okresie jesiennym dodatkowo należy zadbać np. o regularne usuwanie spadających z drzew liści i owoców. „Systematyczne oczyszczanie nawierzchni z liści, piasku czy śmieci to obowiązkowy punkt w harmonogramie prac ogrodowych. Przed nadejściem zimy warto także dokładnie umyć bruk przy użyciu myjki ciśnieniowej, szczególną uwagę poświęcając wszystkim plamom i tłustym zabrudzeniom”, mówi Kamil Drewczyński ekspert firmy Libet. „Dobrym pomysłem jest również usunięcie chwastów, mchów i porostów, które czasem pojawiają się w szczelinach pomiędzy kostkami, ponieważ mogą one niekorzystnie odbić się na stanie nawierzchni. Ostatni krok to uzupełnienie piaskiem braków w spoinach, co pozwoli zredukować ryzyko uszkodzenia nawierzchni”, dodaje ekspert firmy Libet.
fot. LIBET | Przed nadejściem zimy warto dokładnie umyć nawierzchnię, zarówno brukowaną, jak i tą wykonaną z płyt, przy użyciu myjki ciśnieniowej.
Kiedy natomiast pojawią się już pierwsze oznaki zimy, nie powinniśmy usuwać śniegu czy lodu z kostki za pomocą ostrych narzędzi, ponieważ może dojść do jej uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wcześniej środków odladzających, jednak należy pamiętać, że ich intensywne używanie może wpłynąć na zmianę kolorystyki betonu.
Galeria - budoskop.pl Porady | Zdążyć przed pierwszym mrozem, czyli przygotowanie kostki brukowej do zimy
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: