Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
fot. Stock.XCHNG
Wbrew pozorom i na przekór nazwie dachy płaskie wcale nie są płaskie. Spadek jego połaci powinien wynosić od 3 do 15° - tak, by woda oraz śnieg mogły swobodnie spływać i zsuwać się po powierzchni. Konstrukcję spadkową dachu można zbudować z szeregu różnych materiałów, jak np. z gładzi betonowej, betonu lekkiego, kruszywa czy nawet z drewna. Niezależnie od rodzaju użytej warstwy wstępnej musimy pomyśleć także o niezbędnej warstwie paroizolacyjnej, izolacji termicznej oraz końcowym pokryciu. Jako paroizolację stosuje się najczęściej specjalne folie, które skutecznie zabezpieczają leżące pod nią materiały przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza domu. To działa także w drugą stronę: nie pozwala, by podczas długich i intensywnych opadów dach przeciekał, a na ścianach pomieszczeń poniżej pojawiły się nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki. Grubość izolacji powinna wynieść około 0,15-0,20 mm. Producenci tego typu materiałów oferują nam m.in. folie zbrojone, z włóknami szklanymi oraz z warstwą aluminium. Te ostatnie będą dodatkowo dawały pewną izolację termiczną, ograniczając straty ciepła z wnętrza budynku - aluminium odbija promieniowanie cieplne i nie pozwala na jego uciekanie przez przegrody.
Źródło: BAUDER Polska Dachy płaskie
Należy pamiętać, że – by spełniać normy budowlane – dach musi uzyskać dobrą izolację termiczną. Wymagana minimalna wartość współczynnika przenikania ciepła U, to w tym przypadku 0,30 W/m²•K. Uzyskamy to dzięki zastosowaniu styropianu, wełny mineralnej lub polistyrenu. Termiczna warstwa izolacyjna najczęściej musi mieć grubość około 20-25 cm. Zapewni to utrzymanie stałych temperatur w pomieszczeniach oraz zminimalizuje utratę ciepła w okresie zimowym. Oferta producentów materiałów termoizolacyjnych dla dachów płaskich jest - wbrew pozorom – bardzo szeroka, nie musimy się więc martwić, że będziemy mieli problem ze znalezieniem odpowiednich.
Źródło: Ecotherm
W branży tej specjalizuje się chociażby firma Ecotherm, oferująca płyty wykończone na tzw. zamek, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych przy układzie jednowarstwowym. Jeśli zależy nam zaś na uzyskaniu danego kąta nachylenia połaci, możemy zdecydować się na termoizolacyjną płytę spadkową, jak np. PUR/PIR marki Bachl, które są proste w układaniu i zapewniają spadki zgodne z projektem budynku. Inwestorom, którzy wolą kompleksowe rozwiązania, zaproponować można kompletne systemy izolacyjno-uszczelniające. Zyskamy ochronę przed wilgocią i stratami ciepła jednocześnie.
Końcową warstwę stanowi pokrycie, które ma za zadanie zabezpieczyć stropodach przed warunkami zewnętrznymi, jak promieniowanie UV, deszcze, śnieg oraz uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej są tu stosowane papy termozgrzewalne. Nadal układa się też papy bitumiczne, które są najczęściej tańsze, jednak z powodu niezbyt dobrych parametrów technicznych należy ułożyć je aż w trzech warstwach, sklejonych ze sobą lepikiem na gorąco. Producenci materiałów do budowy dachów płaskich oferują jednak nowe rozwiązania także w przypadku pap bitumicznych.
Źródło: BAUDER Polska Dachy płaskie
Możemy zdecydować się chociażby na połączenie konwencjonalnych pap zgrzewalnych z szybkozgrzewalnymi papami w systemie THERM lub papami samoprzylepnymi w systemie BauderTEC marki BAUDER Polska. Nowoczesne papy bitumiczne produkowane są ze specjalnego bitumu, który skleja się już po krótkim nagrzaniu palnikiem, co znacznie skraca czas montażu i usprawnia prace.
Jedną z największych zalet dachu płaskiego jest to, że nie ogranicza on nam przestrzeni życiowej. Możliwa jest chociażby rozbudowa domu w górę – w przypadku dachu stromego raczej nie wchodzi to w grę. Warto zdecydować się na tego rodzaju „wyjście awaryjne”, gdy działka jest mała i zależy nam, by dom miał jak najmniejszą powierzchnię zabudowy. Ponadto dach prosty nie ogranicza przestrzeni pod stropem, jak w przypadku poddasza. Tym samym mamy większą swobodę aranżacji pomieszczeń. Powierzchnię dachu można także przeznaczyć na budowę tarasu lub nawet… ogrodu. Jak się okazuje, dachy zielone stanowią doskonałą warstwę izolacji przeciwwilgociowej – ogrody zatrzymują znaczną część wód opadowych.
Źródło: BAUDER Polska Dachy płaskie
Nie sposób nie wspomnieć o – docenianych ostatnimi czasy – estetycznych zaletach dachu płaskiego. Pozwala on na utrzymanie dobrych proporcji budynku, co nie zawsze jest możliwe w przypadku połaci stromej. Ponadto tego typu dachu są polecane szczególnie w przypadku domów energooszczędnych – tu zasady konstrukcyjne wręcz wymagają prostoty. Wbrew pozorom dach płaski wcale nie ogranicza nas, jeśli chodzi o wykończenie domu. W rysunek budynku doskonale wpiszą się geometryczne formy oraz duże przeszklenia, wpuszczające do środka naturalne światło. Nadamy naszemu domowi niepowtarzalny charakter, jeśli zdecydujemy się również na połączenie dwóch różnych materiałów – np. białej tradycyjnej elewacji z elementami drewnianymi.
Zwarta, prosta bryła budynku wcale nie musi być nudna, a dachy płaskie stwarzają niezliczone możliwości aranżacyjne. Biorąc pod uwagę również znakomite parametry termo- i paroizolacyjne, dachy płaskie okazują się być świetnym rozwiązaniem nie tylko dla wielkich bloków, ale też dla budownictwa jednorodzinnego.
Autor: Iwona Bortniczuk
Galeria - budoskop.pl Porady | Drugie życie dachu płaskiego:
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: