Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Wysokie temperatury i rozgrzane ćwiczeniami ciało to niebezpieczne połączenie, jeśli nie przestrzegamy odpowiednich zasad. Co zrobić, żeby cieszyć się wysiłkiem fizycznym nawet podczas letnich miesięcy? Należy zachować umiar, powoli aklimatyzując organizm do upałów. Bezpiecznym rozwiązaniem są również treningi w zaciszu własnego domu. Klimatyzacja jest niekorzystna dla zdrowia człowieka, a więc najlepiej wyposażyć domowy kącik do relaksu i ćwiczeń w bardziej nowoczesne rozwiązanie, np. markizy.
fot. FAKRO
Organizm każdego człowieka nieco inaczej reaguje na ciepło, a w związku z tym w różnym tempie, ale zazwyczaj dość sprawnie, przystosowuje się do temperatury otoczenia. A to wszystko za sprawą mechanizmów termoregulacji. Jednak podczas wzmożonej aktywności fizycznej w trakcie upałów mogą okazać się one niewystarczające. Dlatego, jeśli chcemy pozostać latem w formie i pełnym zdrowiu, warto powziąć pewne środki ostrożności. Zamiast ćwiczeń w plenerze zaplanujmy trening w domu. Stwórzmy specjalny kącik gimnastyczny i zadbajmy o odpowiedni mikroklimat w tym miejscu. Wystarczy wyposażyć okno w takim pomieszczeniu (i nie tylko) w nowoczesne zewnętrzne osłony – markizy, które sprawdzą się dużo lepiej niż klimatyzacja.
Wysoka temperatura powietrza jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz z problemami sercowymi. Należy podkreślić jednak, że upały mogą wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie każdego człowieka, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Ten fakt podkreślają liczne badania. Wskazuje na to chociażby analiza naukowców z Uniwersytetu Harvard (wzięli pod lupę 6,5 miliona zgonów wśród mieszkańców 50 największych amerykańskich miast w okresie od 1989 do 2000 roku), która została opublikowana w piśmie „Occupational and Environment Medicine”. Wynika z niej, że już 2-dniowa fala wysokich temperatur przyczynia się do podwyższenia średniej liczby zgonów o 5,74 %. Raport Instytutu na rzecz Ekorozwoju z 2015 roku pokazuje podobną prawidłowość na podstawie danych dotyczących Warszawy. W okresie co najmniej trzech następujących po sobie dni z temperaturą maksymalną powietrza powyżej 30 stopni C umieralność zwiększa się średnio o 13,8 % w porównaniu do innych okresów w trakcie trwania lata. Dlatego trzeba wówczas szczególnie na siebie uważać, kontrolować kondycję ciała, spędzać większość czasu w miejscach zacienionych.
Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, to podczas upalnej pogody nie musimy rezygnować z treningu. W pomieszczeniu przeznaczonym do ćwiczeń nie obejdzie się bez dobrej wentylacji a temperatura powietrza powinna oscylować w granicach od ok. 20 do 24 stopni Celsjusza w zależności od warunków atmosferycznych na zewnątrz (zbyt duża różnica temperatur będzie niekorzystna dla naszego zdrowia). Optymalny mikroklimat dla organizmy człowieka uzyskamy, montując markizy – nowoczesne osłony zewnętrzne do okien pionowych, wykonane z tkaniny wytrzymałej na czynniki atmosferyczne. – Markizy chronią pomieszczenie przed słońcem do 8 razy skuteczniejszej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. Absorbują promienie słoneczne jeszcze przed szybą (promieniowanie słonecznie nie dociera nawet do przeszklenia), dzięki czemu emitują ciepło na zewnątrz, chroniąc w ten sposób przed nagrzewaniem wnętrza – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. – W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet zewnętrznych markizy umożliwiają dopływ naturalnego światła, co pozwala na swobodną i wygodną pracę bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia – dodaje.
Odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu do ćwiczeń to podstawa. Dzięki markizom jest to jak najbardziej możliwe. Pamiętajmy tylko, aby w trakcie trwania treningu uzupełniać płyny i elektrolity, a zachowamy zdrowie i będziemy cieszyć się z dobrej kondycji fizycznej oraz samopoczucia, bo jak mówi znane powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Galeria - budoskop.pl Porady | Upał za oknem a domowy kącik ćwiczeń
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: