Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Elegancki, zadbany, a przede wszystkim wytrzymały podjazd stanowi obowiązkowy element każdej posesji. Pełni on bowiem nie tylko rolę drogi dojazdowej do garażu, ale również jest ozdobą przydomowej przestrzeni. Jak zaprojektować podjazd, aby przetrwał w nienagannym stanie wiele lat i przy tym przyciągał wzrok stylowym wyglądem? Kilku cennych porad udziela projektantka nawierzchni Martyna Purska, ekspert firmy Libet.
Podjazd do garażu stanowi jeden z tych elementów domu, które – z uwagi na przeznaczenie - muszą być niezwykle funkcjonalne, trwałe i wytrzymałe. Z tego też powodu należy zaprojektować go z dużą starannością, a szczególny nacisk położyć na odpowiednie przygotowanie podłoża oraz wybór dobrej jakości materiałów. Przed rozpoczęciem prac należy również dokładnie określić wymiary powierzchni, przewidywane obciążenia oraz sposób odwodnienia (w tym spadki poprzeczne i podłużne).
fot. LIBET | Podjazd wykonany z nowej kostki Quadra z linii Libet Decco Elegante.
„Jednym z najtrwalszych, a zarazem najczęściej spotykanych rozwiązań w obrębie podjazdu jest kostka brukowa. Na jej popularność wpływ ma zarówno elegancki wygląd oraz zróżnicowane wzornictwo, jak i doskonałe parametry techniczne: odporność na obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne, a także twardość. Kostka brukowa jest również bardzo prosta w pielęgnacji i utrzymaniu, co ma ogromne znaczenie w przypadku silnie narażonego na zabrudzenia podjazdu”, mówi projektantka nawierzchni Martyna Purska, ekspert firmy Libet. Aby nawierzchnia podjazdu spełniła nasze oczekiwania i przetrwała w idealnym stanie długie lata, musi zostać prawidłowo wykonana. Błędnie przygotowane podłoże lub niewłaściwy sposób układania kostek brukowych mogą spowodować niestabilność nawierzchni, a nawet przyczynić się do jej całkowitego zniszczenia. „W przypadku miejsc o średnim lub dużym natężeniu ruchu, a do takich zaliczyć można podjazd do garażu, należy wybrać kostkę o grubości od 6 do 10 cm. Warstwę bruku powinna poprzedzać ok. 3-centymetrowa podsypka piaskowa oraz podbudowa z kruszywa, tłucznia lub chudego betonu o grubości 15-45 centymetrów. Cały proces brukowania musi poprzedzić oczywiście wyrównanie i wyprofilowanie terenu”, dodaje ekspertka. Podczas projektowania podjazdu warto pamiętać, aby szerokość drogi dojazdowej do garażu była nieco większa niż szerokość bramy wjazdowej. Dzięki temu wysiadanie z samochodu będzie dużo łatwiejsze, a cała przestrzeń nie będzie sprawiała przytłaczającego wrażenia.
fot. LIBET | Eleganckim standardem, który sprawdzi się na każdej posesji jest bez wątpienia nawierzchnia z niewielkich kostek w odcieniu chłodnych szarości. |
Wybór odpowiedniej kostki brukowej do wyłożenia podjazdu to decyzja, która wymaga poważnego zastanowienia i nie powinna być podejmowana pochopnie. „Nawierzchnia ma przetrwać wiele lat, dlatego też warto zdecydować się na taki wzór bruku, który będzie na tyle ponadczasowy i uniwersalny, że nie znudzi się nam po kilku sezonach. Na szczęście w ofercie największych producentów znaleźć można olbrzymią liczbę modeli kostek, zróżnicowanych pod względem rozmiaru, kształtu, faktury oraz kolorystyki, dzięki czemu możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieograniczone”, mówi ekspertka firmy Libet. Standardem, który sprawdzi się na każdej posesji jest bez wątpienia nawierzchnia z niewielkich kostek w odcieniu chłodnych szarości lub ciepłych beżów i brązów. Dobrym pomysłem jest również przestrzeń zaaranżowana w kontrastowym zestawieniu czerni i bieli. W przypadku podjazdu prowadzącego do budynku zaprojektowanego w stylu klasycznym lub vintage warto natomiast rozważyć wybór kostek przypominających staromiejski bruk. „Jedną z ciekawszych, a zarazem coraz popularniejszych opcji jest podjazd do garażu oparty na ażurowych kostkach, które charakteryzują się znacznym procentem powierzchni biologicznie czynnej. Eko-nawierzchnie są równie wytrzymałe i trwałe, jak klasyczne betonowe konstrukcje, a przy tym prezentują się niezwykle efektownie, wprowadzając na posesji przyjemny klimat. Szczególnie oryginalny wygląd uzyskać można wtedy, gdy podjazd pokryty zostanie trawą, a ażurowe kostki wytyczą jedynie dwie ścieżki prowadzące auto do wnętrza garażu”, tłumaczy projektantka.
Połączenie funkcjonalności z eleganckim wyglądem to aranżacyjny standard, który sprawdza się w każdych okolicznościach. Zasada ta dotyczy również brukowanej drogi dojazdowej do garażu. Dobrze zaprojektowany i wykonany podjazd, nie tylko będzie trwały i stabilny, ale również stanie się piękną wizytówką domu.
Galeria - budoskop.pl Porady | Mariaż stylu i funkcjonalności, czyli budujemy podjazd do garażu
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: