Początkowo wykorzystywano je jako zabezpieczenie rzek i osuwisk, dziś coraz częściej pojawiają się w ogrodach i parkach. Gabiony okazują się być atrakcyjnym elementem aranżacji terenów zielonych.
W nowoczesnej architekturze na popularności zyskują trendy, które łączą wzornictwo z naturą. To połączenie inżynieryjnej konstrukcji i naturalnego, skalnego wypełnienia sprawiło, że do gabionów przekonali się architekci z całego świata. Od kilu lat można zaobserwować wykorzystanie gabionów w przestrzeni publicznej i prywatnej już nie tylko jako murki, ogrodzenia wolnostojące czy zabezpieczenia skarp, ale także jako elementy małej architektury ogrodowej.
fot. BETAFENCE
Trwałe i efektowne
Gabiony to kosze wykonane z siatki zgrzewanej, formowanej przeważnie w bryły prostopadłościenne za pomocą łączenia krawędzi spiralami ze sztywnego drutu. Siatka jest bardzo trwała i odporna na czynniki atmosferyczne. Jej druty pokrywa się specjalnym stopem cynku i aluminium o nazwie Zincalu lub dodatkowo nakłada się warstwę proszku poliestrowego. Szacuje się, że tak przygotowane kosze gabionowe firmy Betafence są w stanie przetrwać nawet 120 lat bez konieczności konserwacji.
Wygląd ma znaczenie
Gabiony są atrakcyjne wizualnie. Prostopadłościenny kosz można wypełnić dowolnym materiałem skalnym, dopasowanym do otoczenia, funkcji oraz gustu przyszłego użytkownika. Kamienie, drewno, szkło – to tylko niektóre z możliwych wypełnień gabionu.
W parku i ogrodzie
Architekci coraz częściej sięgają po gabiony projektując ogrody, place zabaw i parki. Używa się ich w przypadku budowy klombów i rabatek, gdyż doskonale osłaniają rośliny, a przy tym nadają kolorytu miejskim skwerom.
fot. BETAFENCE
Gabiony wykorzystuje się też jako ławki: mocuje się na nich drewniane siedziska, które umożliwiają odpoczynek po spacerze czy treningu. To rozwiązanie świetnie sprawdza się np. w mieszczącym się w Budapeszcie "Czifra Parku".
Gabiony do zabawy
Ciekawym przykładem zastosowania gabionów jest realizacja z Mielca. Na tamtejszej Górze Cyranowskiej przy ich użyciu zbudowano pierwszy w Polsce gabionowy labirynt o objętości 600 m3. Budowla gwarantuje doskonałą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
fot. BETAFENCE
Badania przeprowadzone przez zespół z Politechniki Śląskiej potwierdziły, że gabiony mają bardzo dobre parametry izolacji akustycznej, dlatego miejsce zabaw dzieci ogrodzone przy użyciu gabionów nie stanowi źródła hałasu dla mieszkańców sąsiadujących z nim domów. W taki sam sposób można odseparować od hałasu tereny położone bezpośrednio przy ruchliwej drodze.
Gabiony zaskakują mnogością zastosowań, dlatego warto po nie sięgnąć projektując małą architekturę do parku lub ogrodu.
Galeria - budoskop.pl Porady | Gabiony w małej architekturze