Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Ponad piętnaście tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, w których pomieści się 230 apartamentów, w tym najdroższy apartament w Polsce – to wszystko w niedalekiej odległości od dawnej siedziby polskich królów na Wawelu. Angel Wawel w Krakowie to miejsce, w którym jak nigdzie indziej historia miasta łączy się z jego przyszłością. Historia budynku sięga XVI wieku, kiedy to był siedzibą zakonu sióstr Koletek.
fot. SCHÖCK
Kraków jest miastem gdzie na każdym kroku można natknąć się na świadectwa historyczne z dziejów Polski. Dlatego też centrum miasta znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tym trudniejsze wydaje się zaprojektowanie nowego budynku w bliskiej okolicy zamku na Wawelu, którego część będzie stanowiła pozostałość po dawnej siedzibie sióstr zakonnych. Zadanie to zostało zrealizowane przez architektów z paryskiej pracowni architektonicznej Gottesman–Szmelcman, którzy przy współpracy z polskimi architektami z krakowskiego ABP – Autorskiego Biura Projektowego stworzyli projekt kompleksu apartamentów Angel Wawel. Na podstawie wskazówek konserwatora zabytków budynek został zaprojektowany tak, aby współgrał zarówno z architekturą miasta oraz XVI-wieczną budowlą. W zabytkowej części kompleksu znajdować się będzie Royal Apartament, który ma szanse stać się najdroższym penthousem w naszym kraju osiągając wartość około 5 milionów euro. Inwestor budynku, którym jest Angel Poland Group jest bardzo zadowolony z efektu jaki powstał w wyniku kooperacji polskich i francuskich architektów.
Angel Wawel to architektoniczne wyzwanie. W skład inwestycji wchodzi odnowiony zespół budynków klasztornych, ufundowany w XVI wieku siostrom Koletkom. W 1882 roku dobudowano segment Towarzystwa Dobroczynności, w którym mieści się m.in. narożna kaplica, której ściany i kopułę w okresie międzywojennym pokryto polichromiami Jana Bukowskiego. Chcieliśmy zachować wyjątkowość i charakter tego miejsca, przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i licznych udogodnień dla przyszłych mieszkańców i wykorzystaniu niezwykłej lokalizacji – w sąsiedztwie Wawelu. Do dawnej siedziby sióstr Koletek został dobudowany pięciopiętrowy budynek, mieszczący 230 apartamentów, natomiast w byłej kaplicy powstał 700-metrowy penthouse. Prace nad inwestycją przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem dyrektywnym. W połowie 2015 roku kompleks budynków Angel Wawel zostanie oddany do użytkowania – mówi Sebastian Bieńkowski, Project Manager, Technical Director z Angel Poland Group.
fot. SCHÖCK
Mimo że bryła budynku ma nawiązywać do klasycznej architektury, rozwiązania konstrukcyjne, które zostały wykorzystane do budowy kompleksu należą do jednych z najnowocześniejszych na rynku. Balkony wykonywane tradycyjnie są powierzchniowo izolowane od góry i od dołu. Takie rozwiązanie nie jest energooszczędne, powoduje wysokie koszty wykonania oraz znaczne nakłady czasu i pracy, a także konieczność stosowania rygorów technologicznych. Natomiast połączenie płyty balkonowej za pomocą Schöck Isokorb® pozwala na eliminację mostków cieplnych i jednoczesne skrócenie czasu budowy. Dlatego też, w nowej części budynku architekci postanowili zastosować łączniki termoizolacyjne, dzięki czemu estetyka balkonów czy loggii nie straci na jakości.
Główną zaletą zastosowania łączników termoizolacyjnych w balkonach jest najbardziej skuteczne eliminowanie mostków cieplnych, dodatkową, równie istotną zaletą jest ładny wygląd balkonów bez konieczności pogrubiania oraz ich bezusterkowość. Łączniki eliminują potrzebę powierzchniowego obustronnego izolowania płyty balkonowej, co wpływa pozytywnie na estetykę balkonów. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonania pięknych prefabrykatów balkonowych np. z białego betonu architektonicznego – tłumaczy inżynier Czesław Hodurek, prezes Pracowni Inżynierskiej, która stworzyła projekt konstrukcyjny kompleksu.
Straty ciepła przez płyty balkonów jak również logii mogą być bardzo duże. W efekcie spowodować to może wyższe koszty utrzymania obiektu, dlatego Generalny Wykonawca, który odpowiadał za wybór producenta łączników termoizolacyjnych zdecydował się na produkty firmy Schöck. Głównym powodem były najlepsze właściwości termoizolacyjne elementów nośnych Isokorb. Zarówno w projekcie architektonicznym jak i konstrukcyjnym w nowej części kompleksu Angel Wawel zostały zaprojektowane łączniki Schöck Isokorb typu K. Nad wyborem naszej oferty zaważyła zarówno przystępna cena, jak również zastosowanie naszych produktów w projekcie. Kluczowe jednak okazały się być najlepsze parametry izolacyjne naszych łączników spośród wszystkich pozostałych oferowanych na rynku – mówi Ireneusz Stachura, Inżynier Produktu z firmy Schöck.
fot. SCHÖCK
Dodatkowym argumentem za wyborem produktów firmy Schöck jest ich pozycja i renoma na rynku łączników. Ponadto stała współpraca z architektami i konstruktorami sprawia, że produkty firmy są najczęściej wybierane przez klientów. Firma Schöck proponuje wyroby o wysokiej jakości, które spełniają wymagania projektowe i użytkowe. Informacja o ich produktach jest wyczerpująca. Dodatkowo eksperci firmy zapewniają pomoc projektową przy doborze produktów, co jest szczególnie istotne przy pracach nad wymagającymi projektami – dodaje Czesław Hodurek.
Tradycyjna architektura nawiązująca do historycznego charakteru Krakowa łączy się w Angel Wawel z nowoczesnością rozwiązań konstrukcyjnych i wysokiej jakości zastosowanych materiałów. Daje to gwarancje przyszłym mieszkańcom tego apartamentowca, że balkony i loggie będą trwałe i zachowają swoje estetyczne właściwości na długo.
Galeria - budoskop.pl Porady | Angel Wawel w Krakowie
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: