Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Budownictwo energooszczędne w Polsce w dalszym ciągu nie ma dużej rzeszy zwolenników. Głównym powodem sceptycznego podejścia Polaków do tego rozwiązania jest początkowo wysoki koszt inwestycji w nieruchomość. Warto jednak zauważyć, że budownictwo energooszczędne jest inwestycją zwrotną. Okazuje się, iż stosunkowo większy koszt budowy zwraca się w pierwszych siedmiu latach eksploatacji domu.
Osoby przystępujące do inwestowania w nieruchomości bardzo często zastanawiają się nad wyborem projektów domów energooszczędnych. Często pada wówczas pytanie dotyczące zalet takiego rozwiązania. Najprościej ujmując, jeśli dom wykorzystuje prawidłowo technologie i rozwiązania energooszczędne, to pozwala to właścicielom zasadniczo obniżyć rachunki. Obecnie szacuje się, iż koszt wybudowania przeciętnego domu energooszczędnego jest około 10 -15 % wyższy w stosunku do zabudowy standardowej, jednakże koszt eksploatacji budynku jest z kolei 70% niższy. Warto jednak podkreślić, że różnica wydatków z każdym rokiem się zmniejsza. Przykładem może być Europa Zachodnia, gdzie obecnie koszt wybudowania domów energooszczędnych jest wyższy zaledwie o około 8-10%. Warto jednak zauważyć, iż taka inwestycja zwraca się już w pierwszych latach użytkowania domu. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala inwestorom zabezpieczyć się przed ciągle wzrastającymi cenami energii.
Polacy z każdym rokiem stają się coraz bardziej świadomi potrzeby budownictwa energooszczędnego. Wiąże się to również z powstawaniem coraz nowszych technologii, które pozwalają na realizowanie projektów domów energooszczędnych przy relatywnie niższych kosztach nakładu. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że osoby decydujące się na budowanie domów energooszczędnych mogą korzystać z rozmaitych dofinansowań oraz dopłat do kredytów na preferencyjnych warunkach.
Budowanie domów jednorodzinnych wykorzystujących innowacyjne technologie pozwalające redukować zużycie energii przynosi wiele korzyści. Pierwsza z nich to obniżenie kosztów rachunków, które pozwala realnie oszczędzać właścicielom nieruchomości. Dzieje się tak głównie dlatego, że zastosowane systemy energooszczędne pozwalają na zniwelowanie strat ciepła. Aby uzyskać ten efekt, budownictwo energooszczędne bazuje na trzech głównych systemach: okiennym, fasadowym i drzwiowym. Natomiast na optymalne wykorzystanie energii cieplnej pozwalają niskotemperaturowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Odnawialne źródła energii są przyjazne środowisku i niezwykle korzystne ekologicznie.
Budynki energooszczędne w znacznej mierze bazują na wykorzystywaniu alternatywnych źródeł energii w postaci słońca czy wiatru. Instalacja pompy ciepła czy założenie na dachu panelu słonecznego czy solarów pozwala na oszczędzanie pieniędzy oraz przyczynia się do zmniejszania emisji szkodliwych dla środowiska gazów. Warto również wspomnieć, iż nieruchomości stanowiące najlepsze świadectwo energooszczędne zyskują na wartości podczas ewentualnej sprzedaży. Wiąże się to z większą wartością rynkową tego rodzaju budowli. Sprawia to, iż pomimo pozornie początkowo wyższych kosztów związanych z inwestycją, właściciel z czasem zaczyna odczuwać realne korzyści. Po pierwsze dlatego, że zmniejsza koszty utrzymania domu, po drugie w przypadku ewentualnej sprzedaży posiadłości – nieruchomość jest więcej warta. Dodatkową zaletą jest też zmniejszenie produkcji spalin, które zanieczyszczają środowisko.
|
Galeria - budoskop.pl Porady | Inwestycja zwrotna - budownictwo energooszczędne zwraca się w ciągu 7 lat
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: