Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Kostka Iberia należy do grupy produktów Eco, co oznacza, że układane z niej w odpowiedni sposób nawierzchnie mogą być biologicznie czynne – nie utrudniają magazynowania wody w glebie i zapewniają roślinom dobre warunki wzrostu. W zależności od wzoru powierzchnia biologicznie czynna może wynosić 5-36% całej nawierzchni.
fot. Libet
Wyróżniający Iberię wzór wielokąta pozwala wykreować wiele zróżnicowanych układów – od pełnych, szczelnie pokrywających teren, po fantazyjne ażury, w których niezabudowane przestrzenie może ozdobnie wypełniać trawa, grys, żwir itp. Wszechstronność kostek Iberia sprawia, że tworzone z nich nawierzchnie stanowią idealne tło zarówno dla nowoczesnych, jak i klasycznie zaaranżowanych przestrzeni.
Technologia układania kostek Iberia nie różni się od zasad układania innych kostek brukowych. Ich przestrzeganie pozwoli na stworzenie stabilnej, trwałej i estetycznej nawierzchni, bezawaryjnie funkcjonującej przez długie lata. Punktem wyjścia jest sporządzenie projektu nawierzchni, zawierającego jej wzór oraz informacje, takie jak: wymiary, przeznaczenie i przewidywane obciążenia, sposób odwodnienia, które ułatwią i przyspieszą prace wykonawcze. Z wytyczonego do brukowania terenu należy usunąć ziemię (humus i grunt rodzimy) do głębokości równej liczbie i grubości warstw podbudowy. W zależności od rodzaju gruntu, konstrukcji podbudowy oraz obciążenia nawierzchni, wykonywany jest wykop o głębokości 20-40 cm.
fot. Libet
Po przeprowadzeniu korytowania grunt wymaga wyrównania oraz wyprofilowania zgodnie z niwelą przyszłej nawierzchni. Spadek poprzeczny i podłużny zależy od zaprojektowanych warunków odwodnienia i wynosi 0,5-3% (obniżenie powierzchni od 0,5 do 3 cm na długości 1 m). Na tak przygotowanym podłożu wykonywana jest podbudowa, czyli rozściełane kruszywo i ubijane do odpowiedniego zagęszczenia. Podbudowę wykonuje się ze żwiru, tłucznia, grysu, żużla lub mieszaniny piasku ze żwirem. Istotne jest, aby była ona w jak największym stopniu przepuszczalna dla wody. Materiał układany jest warstwowo, a każda warstwa zagęszczana mechanicznie. Ważne jest przy tym obmurowanie podbudowy z każdej strony opornikami, między którymi znajdą się kostki brukowe. Bezpośrednim podłożem pod bruk jest tzw. podsypka w postaci warstwy odsiewek kamiennych o frakcji 0-7 mm lub piasku płukanego. Po wyrównaniu przez ściągnięcie łatą powinna mieć ona grubość około 3-4 cm. Podsypki nie należy zagęszczać. I teraz pozostaje już tylko ułożenie Iberii zgodnie z zaprojektowanym wzorem.
Z kostek brukowych Iberia można ułożyć co najmniej kilkanaście niepowtarzalnych wzorów nawierzchni. Projektanci firmy Libet opracowali ich 16 – od prostych wzorów opartych na układach z kwadratów i prostokątów, po niestandardowe motywy wykorzystujące nieregularne formy. Ale na pewno nie wyczerpuje to wszystkich możliwości aranżacyjnych.
fot. Libet |
- Najłatwiej jest ułożyć pełną nawierzchnię – mówi Kamil Drewczyński. – Im wzór jest bardziej skomplikowany, a przestrzenie między betonowymi elementami większe, tym brukowanie wymaga większej uwagi i staranności, a przede wszystkim ciągłego kontrolowania zgodności układanego wzoru z projektem.
Wzór odbiegający od wytycznych projektu to najczęściej przytrafiający się błąd podczas układania ażurowych kostek i płyt. Dlatego trzeba cały czas sprawdzać czy nie występują jakieś odchylenia, co pozwoli je szybko wykryć i skorygować. Kostki powinny być dość ściśle układane, tak aby nie powstawały luzy i poszczególne elementy się nie przesuwały.
Układanie zaczynamy od krawędzi do środka, wykorzystując do postępu robót świeżo ułożoną warstwę bruku. Co pewien czas trzeba także kontrolować prawidłowość uzyskiwanych krawędzi i spadków. Ostatni etap to rozsypanie na nawierzchni drobnego piasku i ręczne (przy użyciu gumowego młotka) zagęszczenie nawierzchni. Piasek wnikając w szczeliny, zaklinuje kostki między sobą. Natomiast niezabudowane przestrzenie można wypełnić albo ziemią i zasiać roślinność, np. trawę lub różnokolorowe ozdobne mchy, albo grysem, żwirem, kruszywami o różnych frakcjach i kolorach. Obydwa rozwiązania będą ciekawie wyglądały i przede wszystkim umożliwią swobodne odprowadzanie wód opadowych do gruntu.
Nawierzchnie powstające z kostek Iberia cieszą oczy swym wyglądem i są przyjazne dla środowiska naturalnego. To ich dwie bardzo ważne cechy, o których warto pamiętać wybierając materiał nawierzchniowy na swoją posesję.
Galeria - budoskop.pl Porady | Układanki z kostek brukowych Iberia
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: