Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Uniwersalność dachówki ceramicznej na tym się jednak nie kończy. Producenci podkreślają, że nadaje się ona prawie na wszystkie rodzaje dachów. Bardzo ważną kwestią jest tu jednak nachylenie połaci dachowej, które nie może być mniejsze niż kilkanaście i nie większe niż 60°. Dachówka będzie dobrze prezentować się na dachach o nietypowych kształtach - z lukarnami, wolimi oczkami, zakolami, wieżyczkami. Wybierzmy więc dachówki o małym formacie, by z łatwością dopasować je do zmieniającej się powierzchni. Natomiast w przypadku dużych, regularnych połaci czy po prostu dachów jednospadowych zdecydujmy się na dachówki wielkoformatowe. Dzięki temu prace montażowe przebiegną szybciej i sprawniej.
Źródło: Röben Polska
Jeśli wybierzemy dachówkę ceramiczną, nie możemy zapomnieć o zbudowaniu wytrzymałej konstrukcji dachowej o dużych przekrojach elementów więźby - 1 m² tego materiału może ważyć nawet 75 kg, dlatego też warto zawczasu pomyśleć o odpowiednich umocnieniach.
Przed montażem powinniśmy wykonać drewniane rusztowanie złożone z precyzyjnie rozmieszczonych łat i kontrłat. O rozstawie tych elementów zadecyduje wielkość dachówek. Kontrłaty należy koniecznie zastosować w przypadku dachu nad poddaszem użytkowym – zapewni to pomieszczeniu odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza. Wymagają tego również warunki gwarancji udzielanej przez większość producentów. Kontrłaty nie będą potrzebne na dachu poddasza nieużytkowego, gdzie kwestia wentylacji nie jest aż tak ważna. Układamy wtedy dachówki na samych łatach, przybijanych bezpośrednio do deskowania na krokwi.
Wachlarz zalet. Wbrew pozorom, ciężar dachówki ceramicznej może być… zaletą. Duża masa sprawia, że dach nie jest tak łatwo wprawić w drgania, dzięki czemu materiał ten stanowi doskonałą izolację akustyczną przez hałasem z zewnątrz. Jest ponadto materiałem termoizolującym – w chłodniejsze dni wolno oddaje ciepło, a w upalne równie wolno się nagrzewa, dzięki czemu zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniach poddaszowych. Izolacja akustyczna oraz cieplna są szczególnie ważne w przypadku poddasza użytkowego, gdzie znajdują się np. pokoje dziecięce. Wśród zalet dachówki ceramicznej warto również wymienić jej wytrzymałość. Jak twierdzi Konrad Zalewski, menadżer produktu ds. pokryć dachowych Wienerberger, „wybierając dachówkę ceramiczną, zyskujemy pewność, że po wielu latach dach wciąż będzie cieszyć nasze oczy tak samo, jak bezpośrednio po wybudowaniu. Dachówki ceramiczne są odporne na działanie czynników
|
mechanicznych i atmosferycznych, charakteryzują się wysoką mrozoodpornością. Można także powiedzieć, że to inwestycja w bezpieczeństwo domowników – dzięki całkowitej niepalności materiału.” Są poza tym całkowicie nienasiąkliwie oraz odporne na działanie promieniowania słonecznego, więc nie musimy bać się o to, że po kilku latach jej naturalny kolor spłowieje. Ponadto uważa się, że tego typu dachówki są spośród innych pokryć najbardziej trwałe. Mogą przetrwać na dachu nawet do 150 lat.
Sekret wytrzymałości dachówki ceramicznej kryje się w stosowanym od lat materiale – glinie. Dlatego też wybierana jest często przez klientów, ceniących sobie ekologiczne rozwiązania. Jak twierdzi Krzysztof Omilian, ekspert firmy Röben Polska, „dachówka ceramiczna to produkt w 100% naturalny. Wysokie parametry wytrzymałościowe i estetyczne gliny są podnoszone jedynie poprzez dodanie m.in. odrobiny kwarcu lub bazaltu oraz poprzez specjalną technologię wypalania.” Poza tym, w razie ewentualnych usterek, uszkodzone elementy można bardzo łatwo wymienić – nie wymaga to demontażu wielkiej powierzchni pokrycia.
Źródło: Röben Polska
Klient, który zdecydował się na dachówkę ceramiczną, staje przed ogromną ilością produktów różniących się między sobą fakturą, kolorem, kształtem oraz wielkością. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest nadal tradycyjna karpiówka, która niezmiennie kojarzy nam się z polską architekturą. Jej prostota i płaska forma daje niemal nieograniczone możliwości kształtowania architektury dachu. Karpiówka umożliwia układanie skomplikowanych elementów dachowych, jak miękkie kosze i wole oczka. Przed szerokim wyborem tradycyjnych karpiówek stawia nas firma Wienerberger. Jeśli zależy nam natomiast na niestandardowym i oryginalnym pokryciu oraz niepowtarzalnym wyglądzie naszego dachu, zamiast karpiówki czy dobrze znanej czerwonej dachówki możemy wybrać dach w ciemniejszych barwach. Czarnobrązowy, jesienny liść, rustykalny czy antracytowy – to tylko niektóre z niestandardowych kolorów oferowanych przez Röben Polska. Dachówka ceramiczna spodoba się nawet najbardziej wymagającym klientom. Projektanci zgadzają się co do jednego: świetnie prezentuje się ona w każdej stylistyce. Jak podkreśla architekt, Paulina Bąk, „dachówka ceramiczna, jest wzorem dla innych materiałów - pasuje do praktycznie wszystkich rodzajów dachów. Stanowi dobraną parę z domami tradycyjnymi, a w połączeniu z nowoczesną, modernistyczną formą pozbawioną zbędnych detali, zdobień, różnorodności w materiale, staje się niezwykłym dodatkiem.”
Źródło: Röben Polska
Mimo iż dachówka ceramiczna nie należy do najtańszych materiałów, warto rozważyć jej zakup. Ze względu na swoje idealne parametry wytrzymałościowe, materiał ten ma szanse przetrwać na naszym dachu długie lata, ciesząc oko pięknym wyglądem oraz wciąż intensywnym kolorem.
Autor: Iwona Bortniczuk
Galeria - budoskop.pl Porady | Dachówka ulepiona z gliny:
lista aktualnościCopyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: