Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Dyskusja na temat zalet szkła jako materiału budowlanego często sprowadzana jest do jego parametrów termoizolacyjnych. To ważny element w dyskusji, bowiem współczesne szkło architektoniczne może być bardziej wydajne energetycznie niż klasyczna ściana, jednak nie jest to argument jedyny. Według obszernego opracowania profesora Davida Stronga, w którym dokonano systematycznego przeglądu niemal 80 opracowań naukowych i książek, unikalne cechy szkła pozwalają na osiągnięcie zaskakujących efektów w budownictwie użyteczności publicznej, biurowcach i obiektach handlowych.
Jednym z największych wyzwań stojących przed służbą zdrowia na całym świecie jest obecnie zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów leczenia, co bezpośrednio przekłada się na jakość naszego życia. Jednym z istotnych warunków do osiągnięcia tego celu może być jednak nie tylko inwestowanie w kosztowny sprzęt i podnoszenie kwalifikacji personelu, ale w dużej mierze również odpowiednie projektowanie obiektów służby zdrowia. Systematyczna analiza dostępnych badań naukowych przeprowadzona przez profesora Stronga dowodzi, że zwiększony dostęp do światła dziennego ma znaczny wpływ na zdrowie pacjentów. Wśród korzyści wymienia m. in. krótszy pobyt w szpitalu w porównaniu do pacjentów z ograniczonym dostępem do naturalnego światła, przyspieszone leczenie ran pooperacyjnych, zmniejszenie skutecznych dawek leków przeciwbólowych i złagodzenie stanów depresyjnych.
Źródło: Guardian | Politechnika w Libercu, Czechy. Fasady instytucji edukacyjnej pokryte szkłem SunGuard HS SN 70/37.
Drugim istotnym obszarem poddanym analizie w opracowaniu jest edukacja. Liczba bodźców, które docierają do dzieci zarówno w domu jak i w szkole powodują, że wśród najmłodszych coraz częściej objawiają się symptomy stresu, dekoncentracji i nerwicy. Profesor Strong zauważa, że przeprowadzone dotychczas badania wpływu światła dziennego na dzieci uczące się w szkole dowodzą, że ma ono bardzo znaczący pozytywny wpływ na ich skupienie, zachowanie i spokój (np. poprzez obniżenie hiperaktywności). W badaniu niemal 21 tys. uczniów w różnych stanach USA udowodniono również, że zwiększony dostęp do światła dziennego istotnie poprawia wyniki w nauce – innymi słowy uczniowie uczą się szybciej i efektywniej w salach z dużymi przeszkleniami.
Oprócz budynków użyteczności publicznej, profesor Strong przeanalizował dane dotyczące obiektów biurowych i handlowych. Według przeprowadzonych badań ankietowych pomieszczenia biurowe bez dostępu światła dziennego powodują rozdrażnienie pracowników, co w konsekwencji prowadzi do obniżonej produktywności (co w Polsce jest jednym z największych problemów wśród siły roboczej). Co więcej, na efektywność pracy wpływ ma nie tylko samo światło, ale również dostateczny i przyjemny widok za oknem, co udowodniono w odrębnym badaniu.
Źródło: Guardian | Politechnika w Libercu, Czechy. Fasady instytucji edukacyjnej pokryte szkłem SunGuard HS SN 70/37.
Zaskakujący jest natomiast udokumentowany wpływ dużych oszkleń na sprzedaż w obiektach handlowych. Przeprowadzone przez jedną z amerykańskich sieci detalicznych badanie wskazało, że sklepy z odpowiednim dostępem do światła naturalnego odnotowują sprzedaż większą nawet o 40%. Według badaczy światło dzienne może być stawiane na równi z dostępnością miejsc parkingowych, lokalną demografią czy konkurencją, jako czynnik wpływający na wielkość obrotów.
Zwiększenie dostępności światła naturalnego poprzez zaprojektowanie większych oszkleń to pierwszy krok do stworzenia przyjaznych budynków. Istotnym czynnikiem jest również wybór odpowiedniego szkła, które zapewni maksymalną przepuszczalność światła przy jednoczesnych doskonałych parametrach termoizolacyjnych i przeciwsłonecznych, co pozwoli na oszczędność energii. Produktem takim jest np. oferowane przez Guardian Częstochowa szkło powlekane SunGuard® eXtra Selective SNX 60/28 do fasad i okien z dodatkową ochroną przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i przegrzewaniem się pomieszczeń. Wyrób ten produkowany jest standardowo na bazie szkła ExtraClear Float.
Innym rozwiązaniem może być szkło ClimaGuard® nrG umożliwiające zwiększone zyski z darmowej energii słonecznej w chłodnych porach roku. Dodatni bilans energetyczny tego szkła oznacza, że zyski ciepła ze słońca są większe niż straty związane z jego ucieczką. Produkt ten otrzymał certyfikat "Komponent domów pasywnych" przyznawany przez Passivhaus Insitut w Darmstadt w Niemczech.
Zwiększenie dostępności światła dziennego w pomieszczeniach możliwe jest również dzięki szklanym ścianom działowym we wnętrzach, które budowane mogą być np. ze szkła Guardian UltraClear o zmniejszonej zawartości żelaza, co pozwala doskonale odzwierciedlać kolory i nie zakłóca widoku.
|
Galeria - budoskop.pl Porady | Okiem naukowca: lepszy świat przez duże okna.
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: