Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie budoskop.pl - Budownictwo porady wypunktowanie Dom Energooszczędny
Zobacz:

Firmy z artykułu

Zobacz też:

Renowacja i termomodernizacja budynków - wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi zdj. 2

Renowacja i...

Efektywność energetyczna budynków ma istotny... >>
Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo -...

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w...

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Rewitalizacja obiektów przemysłowych a systemy oddymiania grawitacyjnego zdj. 2

Rewitalizacja obiektów...

Obecnie na rynku istnieje, stale rosnąca,...>>
Bramy garażowe na 2024 rok - przegląd najnowszych rozwiązań zdj. 2

Bramy garażowe na 2024 rok...

Od bram z indywidualnym wypełnieniem... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania...

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę,...

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Zielone serce miasta - kompleks Eco City Katowice z fasadami aluminiowymi od Aluprof zdj. 2

Zielone serce miasta -...

Tworzenie mieszkańcom komfortowych i...>>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na...

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Firmy z artykułu RWD

budoskop.pl - Budownictwo porady

Dom Energooszczędny

07-03-2013

 

Problem mostków cieplnych w budynkach


Planując budowę domu zwracamy coraz większą uwagę na prawidłowe zaprojektowanie przegród zewnętrznych budynku, tak aby starty ciepła były minimalne. Wiemy doskonale, jak duże znaczenie mają współczynniki U dla ścian, stropodachów, dachów i okien. W najbliższych latach wymagania dotyczące tych parametrów będą coraz wyższe. Nie wolno nam jednak zapomnieć o bardzo ważnej rzeczy przy projektowaniu budynku – unikaniu, względnie minimalizowaniu mostków cieplnych, czyli obszarów, o zmniejszonej wartości oporu cieplnego.


W budynku jest wiele miejsc, w których mogą pojawić się mostki cieplne – zarówno liniowe jak i punktowe. Połączenia płyty balkonowej z budynkiem, połączenia ściany z oknem lub drzwiami, narożniki zewnętrzne ścian, połączenia ścianki attykowej ze stropodachem to tylko niektóre z nich. Błędne zaprojektowanie detalu takiego połączenia skutkuje dodatkowymi stratami ciepła (często niemałymi) i obniżeniem temperatury na powierzchni wewnętrznej przegrody. Płyta balkonu czy daszku jest elementem konstrukcyjnym, w którym sposób połączenia z budynkiem ma szczególnie istotne znaczenie. Tutaj pojawia się bardzo ważny parametr charaktery-zujący „jakość połączenia liniowego” – czyli współczynnik liniowego przenikania mostka cieplnego y [W/m*K]. Jego wartość charakteryzuje dodatkowe straty ciepła spowodowane liniowym mostkiem cieplnym.


Zgodnie z normą PN-EN ISO 14683 straty ciepła przez przenikanie przez obudowę budynku zależą od bezpośredniego współczynnika przenoszenia ciepła HD [W/K], który to współczynnik obliczany jest ze wzoru:

Współczynnik przenoszenia ciepła Hd

 

Przy dużej ilości balkonów w budynku (wpływ długości podparcia balkonu l [m]) i wysokiej wartości liniowego przenikania mostka cieplnego y [W/m*K] może w tych miejscach powstać źródło znacznych strat ciepła. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu – otóż nieodpowiednio zaizolowana płyta balkonu działa jak radiator – czyli urządzenie do odprowadzania ciepła. Aby to zilustrować porównamy różne rozwiązania w balkonach (wyniki na podstawie obliczeń przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej – Raport Nr 1808/11/Z00NF z 11.2011):

  1. Balkon izolowany łącznikiem termoizolacyjnym Schöck Isokorb typu KXT50-cv30-h200 – grubość izolacji łącznika 12 cm, leq=0,119 [W/m*K]
  2. Balkon izolowany łącznikiem termoizolacyjnym Schöck Isokorb typu K50cv30-h200 – grubość izolacji łącznika 8 cm, leq=0,115 [W/m*K]
  3. Balkon izolowany powierzchniowo od góry i od dołu płyty styropianem gr. 5 cm
  4. Balkon bez izolacji cieplnej


Założenia do obliczeń: powierzchnia zewn. ściany A = 3,2 [m2]; współczynnik dla ściany U= 0,30[W/m2*K]; długość połączenia balkon-strop l=1 [m]; temperatura zewn. Qe= -20oC; temperatura wewn. Qi = 20oC; Rsi=0,25 [m*K/W]. Wszystkie rozwiązania zostały porównane do sytuacji, kiedy balkon nie występuje (schemat 1). Zestawienie wyników przedstawiono w tabeli 1.

 

Schemat

schemat 1

schemat 2 schemat 3

schemat 4

schemat 5

schemat 1

schemat 2 schemat 3

schemat 4

Rozkład temperatury  Rozkład temperatury 1  Rozkład temperatury 2  Rozkład temperatury 3  Rozkład temperatury 4  Rozkład temperatury 5
HD = Σ U*A + Σ ye*l [W/K] 0,966 1,061 1,122 1,384 1,868
Ściana Σ U*A [W/K] 0,966 0,966 0,966 0,966 0,966
Balkon Σ ye*l [W/K] 0,00 0,095 0,156 0,418 0,902
ye [W/m*K] 0,00 0,095 0,156 0,418 0,902
Ściana b. balkonu = 100% 100% 110% 116% 143% 194%
temperatura 0si [oC] 17,4 16,6 16,2 14,3 10,9
Czynnik temp. fRsi 0,93 0,92 0,91 0,86 0,77
Klasa mostka   C1 C2 C3 C4

Źródło: Schöck | Tabela 1, Porównanie strat ciepła i temperatur na wewnętrznej powierzchni przegrody przy różnych rozwiązaniach w balkonach.

 

Najlepszy efekt energetyczny uzyskano dla schematu 1 (przy zastosowaniu łącznika KXT50 uzyskano wartość współczynnika ye = 0,095 W/m*K, co zwiększyło straty ciepła w stosunku do ściany bez balkonu - schemat 0 tylko o 10%). Gdyby zastosować izolację powierzchniową płyty balkonu od dołu i góry styropianem gr. 5 cm (schemat 3), wartość współczynnika ye wzrosłaby do 0,418 W/m*K, a udział balkonu w stratach ciepła wzrósłby o 43% w stosunku do ściany bez balkonu – efekt radiatora jest bardzo wyraźny. Fatalny wpływ mostka cieplnego obrazuje schemat 4 – przez płytę balkonu odpływa prawie drugie tyle (94% wzrost) ciepła co przez ścianę – to wpływ wysokiego współczynnika ye = 0,902 W/m*K. Z powyższego porównania widać, że współczynnik ye jest parametrem wskazującym na wielkość strat ciepła przez połączenia liniowe. W oparciu o klasyfikację wpływu mostków cieplnych (wg ITB) rozwiązania z łącznikami termoizolacyjnymi znalazły się w klasie C1 – wpływ pomijalny (schemat 1) i C2 - wpływ mały (schemat 2). Pozostałe dwa rozwiązanie zostały zakwalifikowane do klasy C3 – duży wpływ (schemat 3) i C4 – bardzo duży wpływ mostka (schemat 4).

 

Klasa wpływu mostka Wartość y [W/m*K] Określenie wpływu
C1 0 < y < 0,1 pomijalny
C2 0,1 ≤ y < 0,25 mały
C3 0,25 ≤ y < 0,50 duży
C4 y ≥ 0,50 bardzo duży

Źródło: Schöck | Tabela 2, Klasyfikacja wpływu mostków cieplnych oparta na ocenie współczynnika y wg ITB.

 

Oprócz strat ciepła warto jeszcze porównać powyższe rozwiązania pod względem uzyskiwanych minimalnych temperatur na wewnętrznej powierzchni przegrody (naroże ściany i sufitu). To ma istotne znaczenie do oceny ryzyka pojawienia się kondensacji pary wodnej na przegrodzie. Przy porównaniu temperatury w narożu dla ściany bez balkonu (schemat 0) Qsi = 17,4 oC i dla ściany z balkonem, w którym zastosowano łącznik termoizolacyjny widać bardzo niewielkie obniżenie temperatury w narożniku (o 0,8 oC w przypadku zastosowania łącznika KXT50-cv30-h200 - schemat 1 i o 1,2 oC przy zastosowaniu łącznika typu K50-cv30-h200). Zdecydowanie niższa jest minimalna temperatura w narożniku w sytuacji, kiedy płyta balkonu zostanie powierzchniowo zaizolowana (schemat 3), w tym przypadku bowiem temperatura spada o 3,1 oC, co może skutkować kondensacją pary wodnej w tym miejscu, kiedy wilgotność względna w pomieszczeniu jest podwyższona. Bardzo duże zagrożenie wykropleniem się pary wodnej jest w balkonie z mostkiem cieplnym (schemat 4) – mostek ten powoduje obniżenie temperatury w narożu aż o 6,5 oC. Ocenę zagrożenia pojawienia się pleśni należy rozpatrywać w oparciu o wymagania normy PN EN ISO 13788, w której określona została procedura obliczenia minimalnej temperatury powierzchni koniecznej do uniknięcia zawilgocenia powierzchni. Parametrem obrazującym jakość cieplną węzła jest czynnik temperaturowy fRsi określający relację pomiędzy temperaturą zewnętrzną Qe, wewnętrzną Qi i temperaturą na powierzchni przegrody Qsi.
Wzór 2

 

Projektując przegrodę należy dążyć do takich rozwiązań, aby współczynnik fRsi był wyższy od obliczonego wg PN EN ISO 13788 fRsi,max. W tabeli 1 zostały zamiesz-czone wartości fRsi dla poszczególnych porównywanych schematów balkonów.

 

Budowa łącznika SCHÖCK ISOKORB®


Łącznik termoizolacyjny jest produktem, którego rolą jest skuteczne izolowanie i jednoczesne przenoszenie obciążenia z balkonu na strop. Konstrukcja jego składa się więc z elementów nośnych w postaci prętów rozciąganych ze stali nierdzewnej o podwyższonej wytrzymałości oraz oporowych łożysk (HTE Modul) wykonanych z wysokiej klasy betonu o niskiej przewodności cieplnej (leq = 0,80 [W/m*K]). Materiałem izolującym jest Neopor® o grubości 80 lub 120 mm, w którym poprzez dodanie grafitu do spienionego polistyrenu (EPS) uzyskano współczynnik przewodności cieplnej l = 0,031 W/(m*K).
 

SCHÖCK Łącznik termoizolacyjny ISOKORB® Typu KXT

Źródło: Schöck | Łącznik termoizolacyjny SCHÖCK ISOKORB® Typu KXT

 

Parametry izolacyjne łączników SCHÖCK ISOKORB®


Parametrem charakteryzującym izolacyjność łącznika jest leq czyli ekwiwalentny współczynnik przewodzenia ciepła. Wartość tego współczynnika zależy od ilości i rodzaju elementów nośnych tworzących łącznik termoizolacyjny. Im wartość leq jest niższa, tym łącznik jest skuteczniejszy w izolowaniu. Zaleca się, aby wartość leq nie była wyższa od 0,15 [W/m*K]. Dlatego też bardzo istotne są parametry elementów nośnych łączników (wysoka klasa betonu łożysk oporowych, ich niska przewodność cieplna).

 

Wartość leq ma bezpośredni wpływ na współczynnik przenikania ciepła liniowego mostka cieplnego ye [W/K*m], który określa wielkość strat ciepła przez płytę balkonu.


W przypadku łączników termoizolacyjnych SCHÖCK ISOKORB typu K (gr. izolacji 8 cm) uzyskuje się wartość ye na poziomie 0,15 [W/m*K], natomiast w przypadku łączników typu KXT (gr. izolacji 12 cm) wartości ye osiągane są poniżej 0,10 [W/m*K]. Łączniki typu KXT uzyskały certyfikat wydany przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt dla produktów spełniających bardzo surowe kryteria dotyczące izolacyjności i mogą być stosowane w budynkach pasywnych.

 

 

 

 

Czy wiesz, że...?

 

... nieodpowiednio zaizolowana płyta balkonu działa jak radiator – czyli urządzenie do odprowadzania ciepła.

 

 

 

 

Galeria - budoskop.pl Porady | Dom Energooszczędny.

SCHÖCK Łącznik termoizolacyjny ISOKORB® Typu KXT
lista aktualności

Zobacz też:

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej zdj. 2

Prestiż i bezpieczeństwo - posadzka w galerii handlowej

Galerie handlowe zaliczamy do budynków...>>
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej zdj. 2

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej

...czyli jak zastosowanie nowinek... >>
Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe zdj. 2

Systemy oddymiania grawitacyjnego a obecne wyzwania rynkowe

Implementacja europejskich przepisów i norm...>>
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła? zdj. 3

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Odpowiednie parametry techniczne, standard... >>
Trwała posadzka w oborze zdj. 2

Trwała posadzka w oborze

Polska wieś się zmienia, specjalizuje. W... >>
Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP zdj. 2

Trawa syntetyczna na obiekty sportowe i rekreacyjne od ECO TOP

Trawa syntetyczna pełni kluczową rolę,...>>

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito