Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Coraz częściej decydujemy się na okna z PVC. Jeśli wybierzemy te z kilkoma komorami i o niskim współczynniku przenikania ciepła, możemy dodatkowo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Źródło: Stolbud Włoszczowa | PVC swoją trwałością i wytrzymałością dorównuje drewnu.
O oknach pomyślmy już na etapie projektowania domu. Jak się okazuje, ich rozmieszczenie względem stron świata oraz rozmiar, mają ogromne znaczenie. Strona południowa zawsze jest bardziej nasłoneczniona.
MIT PRAWDA MIT PRAWDA Rezultatem tego jest efekt zaparowanych szyb, a w późniejszym czasie – jeśli nie będziemy regularnie wietrzyć pomieszczenia – zawilgocenia, pleśń i grzyby. Dlatego też obecnie montuje się w oknach specjalne nawiewniki, co pozwala na utrzymanie naturalnej cyrkulacji powietrza bez znacznych strat ciepła. Jeśli umieścimy tam okna o większych wymiarach, z dużymi przeszkleniami czy nawet część ściany wykonamy ze szkła, maksymalnie wykorzystamy wtedy naturalną energię słoneczną. Wybierzmy okna o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła U, a za to z możliwe wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej g. Strona północna natomiast powinna być wyposażona w okna mniejsze, z niewielkimi przeszkleniami oraz ze specjalnie zbrojonymi szybami, co skutecznie zapobiegnie stratom ciepła. Dzięki tym zabiegom w znacznym stopniu zaoszczędzimy na ogrzewaniu oraz elektryczności. Podczas wyboru okien powinniśmy zwrócić uwagę także na ich konstrukcję, czyli profil (złożoną z ramy, ościeżnicy i listew przyszybowych) oraz szyby. Profile mają budowę komorową - mogą posiadać do ośmiu komór wypełnionych przeważnie powietrzem lub gazami szlachetnymi (co stanowi dodatkową izolację cieplną).
Źródło: www.sxc.hu Standardem są ramy pięcio-, sześciokomorowe. W środkowej części profilu znajduje się najszersza komora, węższe umacniają ją po bokach.
Okna z PVC – prawdy i mity
► Okna z PVC są szkodliwe dla zdrowia.
PVC stosuje się również do produkcji przedmiotów codziennego użytku – obuwia i odzieży, kubeczków jednorazowych, rur. Nieprawdziwe jest również twierdzenie, że wydziela trujące substancje podczas pożaru bądź, że do ich produkcji używa się szkodliwych dla środowiska materiałów. Okna z PVC są oceniane i zatwierdzane przez Państwowy Zakład Higieny.► Nie trzeba ich malować.
Konserwacja okien z PCV ogranicza się jedynie to dokładnego mycia i natłuszczenia zawiasów.► Po jakimś czasie żółkną.
Białe okna z PVC nie powinny zmienić swojego koloru przez długie lata, jeśli będziemy odpowiednio o nie dbać. Jeśli okna żółkną, znaczy to, ze do ich produkcji użyto wątpliwej jakości materiałów. Dlatego też ważne jest, by okna kupować raczej u sprawdzonych producentów.► Są szczelne.
Ich szczelność jest bardzo dobra, co stanowi zarówno zaletę, jak i… wadę okien PVC. Co prawda, pozwala to na uzyskanie jak najlepszych parametrów termoizolacyjnych, jednak utrudnia swobodną wentylację powietrza w domu lub mieszkaniu.
Okna PCV - Konstrukcja
Niebagatelne znaczenie w kwestii wyboru okien ma materiał, z którego są zbudowane. Od wielu lat jednym z najpopularniejszych jest polichlorek winylu, popularnie zwany PVC. Z PVC wykonuje się zaskakująco wiele przedmiotów – od rur po obuwie sportowe. W przypadku okien materiał ten jest specjalnie wzbogacany chemicznie, m.in. związkami, dzięki którym powłoka będzie odporna na uszkodzenia, czynniki zewnętrzne, starzenie się i niekorzystnych zmian koloru.
Źródło: Stolbud Włoszczowa | Duże przeszklenia to sposób na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.
Pamiętajmy, że im więcej komór i im większa jest ich szerokość, tym lepsze parametry termoizolacyjne. Górna granica wartości współczynnika przenikania ciepła U – najwyższa wartość wymagana przez polskie prawo – to 1,7-1,8 W/m²K. Współczynnik U dla okien energooszczędnych wynosi natomiast około 0,8 W/m²K. Produkty o jeszcze lepszych parametrach przeznaczone są już dla budownictwa pasywnego. Tego typu okna, wyposażone dodatkowo w nakładki aluminiowe montowane na zewnętrznej stronie ościeżnicy oraz skrzydła, oferuje m.in. firma Bertrand, Izolacyjność cieplną psuje nieco stalowa, wzmacniająca konstrukcję ramka, w którą wyposażony jest profil. Niekiedy zamiast stali używa się aluminium lub zbrojonej włóknem szklanym żywicy. Okna można usztywnić wstawiając szybę zespoloną.
Źródło: Stolbud Włoszczowa | Okna z PVC swoim wyglądem często nie różnią się od okien wykonanych z drewna.
Od wielu lat okna PVC konkurują z drewnianymi o miano najpopularniejszych. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników. Za kupnem okien z tworzywa sztucznego przemawia z pewnością stosunkowo niska cena. Poza tym nie ustępują one innego rodzaju oknom, jeśli chodzi o kwestie estetyczne. Dla tych, którzy cenią sobie piękny i naturalny wygląd drewna i jednocześnie inne walory PVC, polecane są okna z okleiną drewnopodobną. Podkreślić charakter budynku można również dzięki oknom z ramami w zaskakujących kolorach – niebieskim, czerwonym, żółtym. Nie zapominajmy jednak, że kolor ma znaczenie także w kwestii trwałości. Ramy o ciemnych barwach skupiają na sobie promienie słoneczne - nagrzewają się i mogą ulec odkształceniom.
Najczęściej spotykane są standardowe okna o białych profilach. Nie musimy bać się, że zżółkną czy zszarzeją, a ich pielęgnacja nie jest pracochłonna. „Okna PVC są niezwykle łatwe w utrzymaniu – podkreślają eksperci Stolbud Włoszczowa. Ich pielęgnacja polega głównie na regularnym czyszczeniu. W tym celu można używać dowolnych detergentów, które nie zawierają środków ściernych oraz rozpuszczalników. Sporadycznie warto też naoliwić zawiasy i zabezpieczyć uszczelki przed działaniem czynników atmosferycznych. Wykonując tych kilka prostych czynności sprawimy, że okna nawet po wielu latach użytkowania będą wyglądały jak nowe.” Myjmy okna miękkimi papierowymi ręcznikami lub naturalną irchą, nigdy zaś zgniecionymi gazetami, przez co moglibyśmy bezpowrotnie zarysować szyby.
Źródło: Sokółka Okna i Drzwi | Drewniane czy z PVC? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników.
Okna PVC w niczym nie ustępują produktom wykonanym z naturalnych materiałów. Odpowiednio dobrane i pielęgnowane będą służyć nam przez długie lata.
Autor: Iwona Bortniczuk
lista aktualności
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: