Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Źródło: Libet | Architekt krajobrazu oprócz wpasowania domu w otoczenie często odkrywa bogactwo ukryty w materiałach do układania nawierzchni. Przed posesją na zdjęciu wykorzystano kostki Piccola (Libet Decco) elegante i colormix, płyty Venetia (Libet Impressio), elementy brzegowe Kravento Alto i Grande (Libet Completto) oraz otoczaki z marmuru (Libet Patio).
Przestrzeń przydomowa to nie tylko ogród, ale również ogrodzenie, dojścia, dojazdy czy nawet osłona śmietnika. Co prawda projektujący budynek architekt jest zobowiązany zawrzeć w opracowaniu tak zwany projekt zagospodarowania terenu – ale do zakresu projektu budowlanego zawiera on wyłącznie elementy wymagane prawem i niezbędne do funkcjonowania budynku. Nie obejmuje jednak kwestii estetycznych. Dowiemy się z niego o elementach uzbrojenia terenu czy szerokości planowanego wjazdu. Ale już o samym wyglądzie obudowy czy rodzaju planowanej nawierzchni – jedynie to co niezbędne z punktu widzenia prawa budowlanego, a więc niewiele. Być może warto więc oprócz architekta z całym zespołem zatrudnić jeszcze jednego projektanta. Mowa o architektach krajobrazu czyli ludziach zajmujących się, w wypadku domu jednorodzinnego, całym jego otoczeniem
Jeśli zdecydujemy się zatrudnić architekta krajobrazu – warto zrobić to równolegle z projektowaniem domu. Taka decyzja gwarantuje najlepsze efekty, gdyż obaj projektanci (architekt i projektant krajobrazu) mogą ze sobą współpracować i wzajemnie uwzględniać swoje pomysły.
- Równoległe działanie obu designerów zapewni pozytywne skutki przede wszystkim dla przyszłych mieszkańców domu – tłumaczy Dawid Kuptz architekt i koordynator ds rozwoju rynku w firmie Libet - O ile bowiem dobrze zaprojektowany ogród z zewnątrz zawsze będzie wyglądał doskonale, o tyle tylko jeśli obydwa projekty powstają jednocześnie, możliwe jest zapewnienie idealnie zaprojektowanego widoku z okien, ładnego, funkcjonalnego i stanowiącego doskonałe połączenie między domem a ogrodem tarasu. A także estetycznych, wygodnych wjazdów i wejść stanowiących nie tylko elementy infrastruktury technicznej, ale również ozdobę.
Źródło: Libet | Wspólna praca obu architektów zaowocuje funkcjonalnością i estetyką przestrzeni przydomowej. Na zdjęciach od lewej aranżacje wykonane z kostek Modena, Piccola elegante (Libet Decco).
Elementem nie do przecenienia jest udział architekta krajobrazu jako konsultanta przy tworzeniu (obowiązkowego dla projektu budowlanego) projektu zagospodarowania terenu. Należy pamiętać, że określone na tym etapie parametry wjazdu i wejścia na działkę, lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków czy zbiornika bezodpływowego – nie są już później możliwe do zmiany bez przeprowadzenia procedury zmiany pozwolenia na budowę. Wszystkie te elementy będą później miały ogromny wpływ na wygląd otoczenia budynku, a jednocześnie stworzyć niespodziewane utrudnienia w wykonaniu projektu ogrodu.
- Praca projektanta, może stanowić przysłowiową „perełkę”, charakterystyczny, przyciągający uwagę fragment działki – wyjaśnia Dawid Kuptz - Nikt przecież nie powiedział, że osłona śmietnikowa musi być brzydka i wstydliwie zasłaniana krzewami, podobnie jak wjazd do garażu nie musi się kojarzyć z „częścią gospodarczą” budynku. Nawet te elementy mogą być fragmentem spójnego, atrakcyjnego projektu terenu.
Zawsze warunkiem jest Warunkiem jest jednak ciekawy projekt, dobrze dobrany materiał na nawierzchnię dojazdów i chodników i odpowiednio do tego wszystkiego dobrane i rozmieszczone rośliny oraz elementy małej architektury. Podobne wyzwanie stanowi przydomowa oczyszczalnia ścieków – preferująca pewne gatunki roślin i wykluczająca inne.
Dobrze zaprojektowany ogród umożliwia również zapewnienie prywatności i wykorzystanie do maksimum możliwości nawet niewielkiej działki. Służą temu chociażby takie elementy, jak naturalne ściany wyciszające, panele chroniące prywatność mieszkańców, aranżacje balkonów oraz tarasów, zielone dachy i ściany. Poza tym w projekcie powinny pojawić się elementy potrzebne niezależnie od wielkości działki, czyli: posadzki, nawierzchnie, altany, podesty, siedziska, kuchnie tarasowe, miejsca do grillowania, place zabaw dla dzieci, ogrodzenia. A obok nich elementy techniczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ogrodu, jak oświetlenie i systemy nawadniające.
Czy oprócz korzyści estetycznych z posiadania dobrze zaprojektowanego ogrodu można dodać tu inne? Owszem – tak zaprojektowany ogród może przynieść wymierne zyski chociażby przy sprzedaży domu. Średnio wartość nieruchomości z atrakcyjnie zaaranżowanym otoczeniem wzrasta o około 18%.
Źródło: Libet | Otoczenie furtki to możliwość wyeksponowanie detali ogrodzenia i szansa na poprowadzenia gościa wprost do drzwi wejściowych. Od lewej nawierzchnie ułożone z kostek Romano oraz Piccola Elegante (Libet Decco).
Są jednak również inne pozytywne aspekty. Mowa tu przede wszystkim o uniknięciu błędów, które w najlepszym wypadku mogą zwyczajnie oszpecić nasz ogród, a w najgorszym – zmusić do powtórzenia pewnych prac, ponownego zakupu roślin lub wręcz sprowadzą konieczność powtórnej aranżacji. Trudno przecenić unikanie strat – zarówno finansowych jak i psychicznych. Wykonanie projektu zapewnia nam również jasno określony już na etapie planowania czas i koszt powstania ogrodu
- Architekt krajobrazu nie jest absolutnie niezbędnym uczestnikiem procesu powstawania naszego wymarzonego domu – twierdzi Dawid Kuptz - Ale patrząc na dobrze zaprojektowane i doskonale utrzymane ogrody bardzo łatwo dojść do wniosku, że warto skorzystać z jego pomocy.
Czy wiesz, że...? Zatrudnienie na etapie planowania architekta i projektanta krajobrazu pozwoli zaprojektować funkcjonalny, ładny dom, z którego mieszkańcy będą czeprać jedynie wymierne korzyści z jego użytkowania. Warto wiedzieć, że:
|
Galeria - budoskop.pl Porady | Projekt ogrodu i otoczenia domu.
lista aktualnościCopyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: