Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.
Styropian to obecnie najpopularniejszy materiał termoizolacyjny. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesny „styropian w kropki”, zyskamy efekty lepsze nawet o 30 % niż standardowo.
Źródło: Wienerberger | Izolacja ukrywa się pod warstwą tynku. Ta niewidoczna warstwa skutecznie ochroni nasz dom przed zimnem
Styropian dostępny obecnie na rynku zdecydowanie różni się od tego, który sprzedawany był przed laty. Wytrzymały, odporny na ściskanie, nienasiąkliwy – to tylko niektóre zalety tego materiału. Zainteresowanie styropianem – mimo iż i tak jest on na wielu polach bezkonkurencyjny – wciąż rośnie. Decydują się na niego klienci, którzy chcą ocieplić dom stosunkowo niedużym kosztem, a jednocześnie zainwestować w dobry jakościowo produkt.
Styropian jest w Polsce najpopularniejszym materiałem izolacyjnym. Dlaczego? „Dwie najistotniejsze dla klientów zalety to bardzo dobre parametry izolacyjne i niska cena – podkreślają eksperci firmy Termo Organika. Ogrzewanie domu w naszym klimacie to najistotniejszy czynnik wpływający na roczne koszty utrzymania domu. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak szybko rośnie przekonanie Polaków do budownictwa energooszczędnego. Ciepły dom w zimę i przyjemnie chłodny latem oraz oszczędności na ogrzewaniu to coraz częściej minimalne oczekiwania przymierzających się do budowy własnych czterech ścian. Takie idealne rozwiązanie jest możliwe, nawet w projektach domów tradycyjnych, ale tylko wtedy, jeśli budynek zdecydujemy się ocieplić od fundamentów aż po dach izolatorem najwyższej jakości. Wykonanie ocieplenia styropianem gwarantuje, że ciepło nie będzie „uciekać” przez ściany, a to najważniejsze, jeśli chodzi o ponoszone później koszty związane z ogrzewaniem.”
Tym, czego przede wszystkim oczekujemy od materiału izolacyjnego jest skuteczne zapobieganie przed stratami ciepła. A, jak wiadomo, najwięcej ciepła w budynkach jednorodzinnych przedostaje się właśnie przez ściany, ponieważ mają one największą powierzchnię spośród wszystkich zewnętrznych przegród budowlanych. „Nieocieplone, dach, ściany i piwnica mogą i z reguły powodują niekontrolowaną utratę ciepła. Utrata może dochodzić nawet do 70%” – przekonują eksperci firmy Austrotherm. Styropian wyróżnia się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła U (0,031-0,042 W/(m2.K)). Zapewne zawdzięcza to temu, iż w ogromnej większości składa się on z… powietrza, które stanowi doskonałą warstwę izolacyjną.
Oprócz standardowego białego styropianu na rynku dostępne są również płyty w czarne kropki – z dodatkiem granitu.
„Kropki na styropianie to nasz znak firmowy gwarantujący jakość – podkreślają doradcy techniczni Termo Organiki. Grafitu używamy również przy produkcji nowoczesnych srebrnoszarych styropianów, aby poprawić izolacyjność cieplną.” Cząsteczki grafitu dodatkowo absorbują promieniowanie cieplne.
Płyty srebrnoszare charakteryzują się termoizolacją wyższą nawet o 30% od styropianów białych. |
|
Źródło: Termo Organika | Styropian w kropki to sposób na ocieplenie domu bez zbędnego powiększania grubości ściany. |
Możemy mieć pewność, że właściwie położony styropian nie zbutwieje. Jest odporny na działanie alg i grzybów. „Styropian nie ulega rozkładowi, dlatego nie emituje żadnych szkodliwych substancji, nie gnije, nie pleśnieje i nie jest rozkładany przez mikroorganizmy, a wewnątrz ocieplonego styropianem budynku nie gromadzi się wilgoć. Styropian jest także tani i lekki, a - co za tym idzie - łatwy w transporcie i składowaniu na budowie” – twierdzą eksperci Termo Organiki. Ponadto materiał ten należy do samogasnących, tzn. że po zetknięciu z ogniem nie podtrzymuje płomienia – ten po chwili gaśnie i ogień nie rozprzestrzenia się dalej. „Nie bez przyczyny to właśnie styropian jest najczęściej wybieranym przez Polaków materiałem stosowanym do ocieplania naszych domów” – kontynuują.
Źródło: Termo Organika | O odpowiedniej termoizolacji powinniśmy pomyśleć już na etapie budowy.
Styropian to, podobnie jak wełna mineralna, materiał, który montujemy na elewacji metodą lekką mokrą. Mocowanie odbywa się zazwyczaj bez żadnych kołków, tylko za pomocą specjalnych klejów – ze względu na niewielką wagę materiału. Podstawą rozpoczęcia prac jest sprawdzenie, czy tynk nie jest zawilgocony. Musimy również upewnić się, czy dobrze przylega on do ściany (przez niezawodne jej opukiwanie) i, jeśli to konieczne, skuć go i ułożyć w niektórych miejscach nową warstwę. Oczywiście przed ułożeniem styropianu czy jakiegokolwiek innego materiału izolacyjnego należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu podłoża z brudu, pyłu oraz o zmyciu zacieków. Zmyjmy również wszystkie plamy i zacieki. Kiedy tynk wyschnie, powinniśmy zagruntować powierzchnię specjalnym preparatem, dzięki czemu podłoże nie będzie odciągało wilgoci i wody z zaprawy klejącej. Specyfiki do gruntowania tynku przed montażem warstwy izolacyjnej oferuje m.in. firma Henkel. Oprócz warstwy stricte izolacyjnej oraz zaprawy klejowej, pozostałymi ważnymi elementami systemu ociepleń są: zaprawa zbrojąca z zatopioną w niej siatką zbrojącą.
Źródło: Termo Organika | Płyty styropianowe przyklejamy do uprzednio oczyszczonej powierzchni.
Jeśli zastanawiamy się nad rodzajem ocieplenia, styropian może okazać się bardzo dobrym wyborem. Dzięki niemu będziemy skutecznie zapobiegać stratom ciepła – bez zbędnego rozbudowywania ściany.
Autor: Iwona Bortniczuk
lista aktualności
Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.
Partner Strategiczny: