Począwszy od 2000 r. eksperci z amerykańskiego Instytutu Pantone wybierają kolor, który będzie dominował w designie, modzie i kulturze w nadchodzącym roku. Wybór ten poprzedzony jest wnikliwą analizą globalnych trendów, zjawisk społecznych czy wydarzeń kulturalnych. Zdaniem ekspertów, kolorem, który w tym roku najlepiej odda te trendy będzie Mocha Mousse. Jak zatem wykorzystać go w architekturze?
fot. Tom Kurek
Mocha Mousse - specyfika i wpływ na człowieka
Odcień Mocha Mousse 17-1230 nawiązuje do popularnego deseru o tej samej nazwie. Jest to ciepły, głęboki brąz przypominający mieszankę czekolady i kawy, balansujący pomiędzy ciemnym beżem a czekoladowym brązem. Stanowiąc synonim klasyki i elegancji, jest kolorem uniwersalnym, przez co świetnie sprawdza się w projektach różnego typu wnętrz.
- Kolor roku jest formą odpowiedzi na to, co aktualnie jest dla ludzi istotne, czy szukamy spokoju, optymizmu, czy energii - mówi Anna Branicka, Leading Architect w Design Anatomy. - Mocha Mousse to łagodny odcień, którego zmysłowe, kojące ciepło i głębia roztaczają aurę komfortu, spokoju i harmonii, przywodząc na myśl proste przyjemności, jak parzenie kawy czy kontakt z naturą, która daje poczucie bezpieczeństwa. Głębokie, nastrojowe kolory sprzyjają odpoczynkowi i skupieniu, jednocześnie kojarząc się z luksusem i poprawiając nasze samopoczucie.
Zdaniem ekspertów Mocha Mouse jest nie tylko doskonałą odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne, ale też z uwagi na swoją uniwersalność, otwiera przed architektami niezwykle szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych.
- W obliczu dynamicznego tempa życia, coraz więcej osób poszukuje w swoich domach spokoju i wyciszenia - mówi Anna Burzyńska, architektka z pracowni projektowania wnętrz Noomi Studio. - Ciepły odcień brązu doskonale odpowiada na te potrzeby, wprowadzając do wnętrz atmosferę komfortu i harmonii. Mocha Mouse doskonale wpisuje się w różnorodne stylistyki wnętrzarskie. Jego zgaszony odcień nadaje przestrzeniom przytulności, jednocześnie harmonijnie równoważąc kontrastowe barwy. Dzięki swojej neutralności, pozwala na kreatywne zestawienia z bardziej odważną kolorystyką oraz różnorodnymi materiałami.
Wnętrza Mocha Mousse
Wspomniana uniwersalność Mocha Mousse oraz neutralny, ale bogaty charakter sprawiają, że w przypadku projektowania wnętrz może on być wykorzystywany zarówno jako kolor bazowy, jak i akcentowy.
- Zastosowanie koloru Mocha Mousse we wnętrzach to idealne rozwiązanie dla uzyskania przytulnych i ciepłych przestrzeni, a odpowiednio połączone np. z drewnem lub marmurem może stworzyć wnętrze niezwykle eleganckie - mówi Paula Olszewska, starszy architekt wnętrz w Iliard Architecture & Interior Design. - Jego zaletą jest to że, nie jest tak ciemny jak głębokie brązy, ale ma więcej wyrazistości niż beże, dlatego stanowi optymalne tło dla sąsiadujących elementów. Ten kolor nie przytłacza, a wydobywa barwy i elementy. Najlepiej się sprawdzi w połączeniu z jasnymi, naturalnymi materiałami dla ciepłego efektu lub ze złotem i czernią dla eleganckiego kontrastu.
Mnogość możliwości aranżacyjnych sprawia, że kolor ten znajdzie zastosowanie we wnętrzach różnego rodzaju - zarówno w kameralnych przestrzeniach prywatnych, jak i przestrzeniach w obiektach komercyjnych, w których nacisk położony jest jednocześnie na relaks i elegancję.
- Ten ciepły, ziemisty odcień brązu świetnie sprawdza się we wnętrzach mieszkalnych, nadaje przytulności w salonach, sypialniach czy jadalniach, może być zastosowany w naturalnych tkaninach, tapicerkach i dodatkach - mówi Anna Branicka. - W przestrzeniach, gdzie poszukujemy spokoju, komfortu i harmonii - jak strefy SPA czy kawiarnie - możemy sobie pozwolić na bardziej odważne działania. Stosując różne materiały wykończeniowe, tekstury w tym samym odcieniu, tworzymy monochromatyczne aranżacje, nadające wnętrzu elegancji i głębi, które dopełnimy odpowiednio dobranym światłem i dodatkami. Aranżacje w tym odcieniu dobrze zagrają w lobby hotelowych czy biurach, to doskonały sposób na stworzenie eleganckiego wizerunku.
Anna Burzyńska zwraca również uwagę na możliwości wykorzystania właściwości kolorystycznych Mocha Mouse w zakresie doboru wyposażenia wnętrz - mebli i materiałów obiciowych. - To kolor, który sprawdzi się w stałych elementach wyposażenia, takich jak sofa czy krzesła. Będzie dobrze komponował się z drewnem orzechowym oraz dębowym, podkreślając ich naturalne ciepło i elegancję. W łazienkach Mocha Mouse może z powodzeniem pojawić się na płytkach, tworząc spokojną, harmonijną przestrzeń. Jego wszechstronność sprawia, że idealnie współgra z błękitem, zielenią, zgaszoną czerwienią oraz różnymi odcieniami bieli, tworząc spójną bazę dla niemal każdego wnętrza.
Podobnego zdania jest Paula Olszewska, która dodatkowo podkreśla istotny wpływ dodatków i akcentów wykorzystujących kolorystykę Mocha Mouse, będących w stanie dodatkowo podkreślić charakter wnętrza. - Również w zakresie dodatków mamy do dyspozycji szeroką gamę zastosowań. Począwszy od wyposażenia ruchomego w postaci sof i foteli wykończonych w aksamitnych lub lnianych tapicerkach, drewnianych meblach w kolorze mocha, a skończywszy na dodatkach i akcentach w postaci poduszek, zasłon, dywanów czy też połączeń z metalami takimi jak mosiądz, złoto, miedź i czerń. Dodatki te świetnie komponują się z jasnymi naturalnymi teksturami, krzesłami i ławami w restauracjach i kawiarniach, dodając przytulności i ekskluzywnego klimatu.
Wybór koloru roku ma zatem ogromne znaczenie dla branży architektonicznej, ponieważ bezpośrednio wpływa on na trendy w projektowaniu wnętrz, wyznaczając nowy kierunek estetyczny i jednocześnie inspirując projektantów do poszukiwania nowych rozwiązań aranżacyjnych.
- Kolor roku, wyznaczając nowe trendy, z jednej strony jest inspiracją dla branży kreatywnej, z drugiej natomiast - potrafi być czynnikiem zachęcającym inwestorów do zmiany aranżacji wnętrz - mówi Anna Branicka. - Często takie odcienie wyznaczają kierunki na kilka lat, stanowiąc część szerszych trendów. Kolory stonowane, takie jak Mocha Mousse, są już z nami od dawna i z pewnością utrzymają się w trendach, ponieważ łatwo się komponują z naturalną paletą barw, tworząc ponadczasową bazę.