Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie Aktualności wnętrza wypunktowanie Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje...
Zobacz:

Aktualności wnętrza

Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie

27-09-2024

Powodów trudnych warunków w uczniowskiej rzeczywistości i polskich szkołach nie brakuje. Nadmierny hałas pojawia się gdzieś na końcu tej listy. Tymczasem problem, którego nie widać, choć słychać, znacząco przekłada się na samopoczucie dzieci. Jak zadbać o to, by miały komfortowe warunki? Warszawskie liceum nr 163 pokazuje na przykładzie akustyki i kolorów.


Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 1

fot. dla Knauf Ceiling Solutions Bartosz Makowski


O tym, że młodzież szkolna jest przeciążona nie trzeba nikogo przekonywać. Namiar nauki i zajęcia dodatkowe, brak nauczycieli, rozpraszanie uwagi przez media społecznościowe i w końcu warunki w samych szkołach. Od 2019 r. co roku w szkołach ponadpodstawowych pojawiał się podwójny rocznik, związany z reformami edukacji. W efekcie klasy ponad 30-osobowe, tłok i hałas w czasie lekcji, na korytarzach czy stołówkach. Negatywne skutki dla samopoczucia dzieci są oczywiste.


Ministerstwo Edukacji Narodowej już wprowadza reformy, dzięki którym szkoła ma stać się bardziej wspierająca i przyjazna dla uczniów. Wszystkich trudności nie na się rozwiązać szybko i jednocześnie. Szkoły mają jednak bezpośredni wpływ na warunki wewnątrz budynków. Mogą wprowadzić takie rozwiązania, które poprawią komfort uczniów. Niezależnie od tego czy szkoła jest budowana od początku czy jest to jedynie nieduży remont.


Liceum w Warszawie od Plus3 Architekci wie, jak zadać o uczniów


- Po raz pierwszy od wielu lat mogę w końcu porozmawiać z uczniami na korytarzu i słyszeć co do siebie mówimy - podkreśla Izabela Nowacka, dyrektor liceum nr 163 w stołecznej dzielnicy Wesoła. I jak dodaje, przyjazna akustyka to ogromny komfort nie tylko dla uczniów, ale też w pracy nauczycieli. - W każdej szkole ważna jest nie tylko sama edukacja, ale też ogólne samopoczucie wszystkich, którzy na co dzień przebywają w szkole. Bez komfortu fizycznego czy dobrej kondycji psychicznej żadne starania edukacyjne nie przyniosą sukcesu - podkreśla dyrektor Izabela Nowacka.


Placówka zrealizowana przez m.st. Warszawa, którą Izabela Nowacka kieruje to jednopiętrowy budynek, ale niemały: 20 sal lekcyjnych, biblioteka, stołówka, sala widowiskowa na ponad 200 miejsc. No i setki metrów korytarzy - w kontekście komfortu uczniów, to strefy nadmiernego hałasu w każdej szkole. Dlatego właśnie w ciągach komunikacyjnych zastosowano największą ilość pochłaniających hałas paneli sufitowych i okładzin ściennych z linii Heradesign od Knauf Ceiling Solutions. - Panele akustyczne na sufitach w szkołach stosujemy coraz częściej. Pojawiają się budynki, w których płyty Heradesign architekci planują też na ścianach sal gimnastycznych czy w aulach. Ale w LO nr 163 dyrekcja i projektanci, poszli jeszcze o krok dalej w myśleniu o komforcie uczniów - płyty zaplanowano także na większości pionowych części korytarzy: ścianach, półpiętrach, ciągach schodów - wyjaśnia Romulad Wilk z Knauf Ceiling Solutions. Wybór rozwiązania był dość oczywisty, płyty Heradesign Superfine z dodatkową warstwą akustyczną mają najwyższy możliwy współczynnik pochłaniania dźwięków αw = aż do 1.00.


Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 2

fot. dla Knauf Ceiling Solutions Bartosz Makowski


W szkole codziennie przebywa blisko 600 uczniów. Wnętrza są dla nich wsparciem nie tylko pod kątem akustyki. Szkoła ma duże, panoramiczne przeszklenia, dzięki czemu do wnętrz wpada słoneczne światło. Uczniowie mogą też korzystać z wewnętrznego, zielonego patio, a sąsiadujące z placówką drzewa wpływają kojąco także na wzrok.


Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie  zdj. 3

fot. dla Knauf Ceiling Solutions Bartosz Makowski


Otoczenie, przywiązanie do natury i uważność na to, by wnętrza szkoły nie „dokładały się” do przebodźcowania młodych ludzi leżały też u podstaw wyboru kolorystyki designu. Architekci z pracowni Plus3 Architekci postawili na spokojne, stonowane odcienie: zaczynając od podłóg w szarej kolorystyce, przez białe ściany, a na wykonanych z niebarwionej wełny drzewnej panelach Heradesign kończąc.


Pod kątem parametrów technicznych panele i okładziny akustyczne z wełny drzewnej nie tylko doskonale obniżają poziom hałasu, ale też z uwagi na wysoki poziom izolacyjności dźwiękowej sprawiają, że niechciane odgłosy nie przenikają między pomieszczeniami. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego projektanci zaplanowali je również w sali sportowej o powierzchni aż 700 m2, która powstała przy szkole.


Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 4

fot. dla Knauf Ceiling Solutions Bartosz Makowski


W budynku liceum pojawiły się też inne „zielone” rozwiązania, przyjazne ludziom i środowisku, m.in. pompy ciepła, umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne oraz chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem - refleksole w oknach.


Nowa jakość w polskich szkołach


Warszawskie liceum w dzielnicy Wesoła to kolejna placówka edukacyjna na mapie polskich szkół przyjaznych akustycznie. Trzy lata temu przy ul. Wiczlińskiej w Gdyni ruszył kompleks edukacyjny: połączony gmach szkoły podstawowej i liceum. Obiekt architekci zaplanowali stawiając na dobre samopoczucie uczniów. Duet dwóch pracowni: Piotr Hardecki Architekt oraz LWS Architekci postawił m.in. na płyty Heradesign w spokojnej tonacji.


Podobnie jak w zespole szkół nr 13 w Lublinie. Choć tu pojawiło się sporo energetycznych akcentów kolorystycznych, jak cytrynowe meble szkolne i podłogi. Lubelską placówkę wspólnie z władzami samorządowymi zaprojektował architekt Michał Otomański. W klasach lekcyjnych całe sufity pokryto pochłaniającymi pogłos panelami. Czy naprawdę ma to znaczenie w nauce? Jak wskazują analizy Wydziału Inżynierii i Badań Budownictwa z Uniwersytetu Herriot-Watt w Edynburgu w wyniku nadmiernego hałasu uczniowie nie słyszą nawet 70 proc. spółgłosek wymawianych przez nauczycieli.


Szybka adaptacja akustyczna, by uczniowie nie byli zmęczeni hałasem nie wymaga generalnego remontu całego obiektu i niebotycznych wydatków. Dostępne na rynku rozwiązania akustyczne np. wolnowiszące płyty tzw. wyspy akustyczne czy pionowe Baffle pomagają uzyskać redukcję dźwięku na poziomie nawet ok. 18-20 dB. Montaż 10 akustycznych wysp na korytarzu szkolnym, czy świetlicy to koszt ok. 4.000 zł.


Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 5Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 6

fot. Knauf Ceiling Solutions | Pionowe Baffle lub dekoracyjne elementy typu wyspy akustyczne zamontować można nawet w istniejącym, już ukończonym wnętrzu. Fot. szkoła w Kijowie, w której na suficie zamontowano okrągłe wyspy akustyczne (fot. Sergiy Kadulin dla Knauf Ceiling Solutions), a w szkole podstawowej w Zagrzebiu w Chorwacji o przyjazną akustykę dbają pionowe panele akustyczne z linii Mineral Baffle Element Arc (fot. Miljenko Hegedić dla Knauf Ceiling Solutions)

Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 7
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 8
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 9
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 10
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 11
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 12
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 13
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 14
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 15
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 16
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 17
Przebodźcowanie uczniów? Jak temu zapobiegać przez akustykę i kolor pokazuje liceum w Warszawie zdj. 18
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito