ARMSTRONG - Polscy architekci bogaci w wiedzę o ekologii
29-07-2016
Według danych europejskiego projektu ZEBRA 2020 Polacy są jednym z krajów, w których zainteresowanie tematyką energooszczędnego budownictwa jest ogromne. Ten trend potwierdza też najnowsze badanie wykonane na zalecenie firmy Armstrong. Wysoki poziom wiedzy ekologicznej dotyczy nawet bardzo specjalistycznych produktów jak sufity podwieszane - co trzeci architekt wie, że mogą one mieć zaawansowane parametry eko i zna pierwszy w Polsce program recyklingu sufitów realizowany przez Armstrong.
Projekt ZEBRA 2020 to ogólnoeuropejska platforma, której celem jest analiza zaawansowania budownictwa ekologicznego i zeroenergetycznego (nZEB). Według danych zebranych w krajach UE Polska pod względem zaawansowania budownictwa nZEB jest jeszcze daleko za średnią UE. Jednak uwagę zwraca bardzo wysoki poziom zainteresowania wiedzą nt. enegrooszczędności w budownictwie. Polska przoduje w tym zestawieniu obok takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Holandia.
Jak duża jest potrzeba pogłębiania wiedzy, ale też istniejąca już świadomość rozwiązań ekologicznych, pokazują tegoroczne badania zrealizowane na zlecenie firmy Armstrong*. Wynika z nich, iż nawet w obszarze tak specjalistycznym jak akustyczne sufity podwieszane architekci mają bardzo wysoką wiedzę nt. ekologii – ponad 43 proc. wie, że sufity podwieszane posiadają zaawansowane parametry ekologiczne.
Niewiele mniej – 32 proc. badanych architektów – wie także, iż Armstrong jako jedyny producent sufitów w Polsce prowadzi program recyklingu. W jego ramach z remontowanych budynków, w których planowana jest instalacja płyt Armstrong, firma odbiera stare sufity mineralne swoje i konkurencji, a następnie przekazuje je do ponownego wykorzystania w produkcji.
Badanie pokazuje, że poziom ekologicznej wiedzy wśród architektów w podobnych proporcjach dotyczy mężczyzn i kobiet. Świadomość natomiast rośnie wraz z wiekiem badanych – wśród architektów powyżej 50 roku życia znajomość ekologii w obszarze sufitów podwieszanych jest dwa razy większa, niż w grupie ich młodszych kolegów w wieku do 39 lat. Większą wiedzę posiadają także architekci z pracowni, w których zatrudnionych jest 4 lub więcej projektantów.
Największa wiedz o ekologicznych parametrach sufitów podwieszanych odnotowana została wśród architektów pracujących w regionie centralno-wschodniej Polski, czyli w woj. łódzkim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim, oraz na obszarze południowo-zachodniej Polski – tj. w woj. wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim i opolskim.
Ekologiczne parametry charakteryzujące sufity dedykowane do zrównoważonego budownictwa to m.in. zawartość materiału z recyklingu w nowym produkcie, współczynnik odbicia światła, niska lub zerowa zawartość lotnych związków organicznych (ang. VOC), deklaracja wpływu na środowisko (ang. EPD) oraz możliwość ponownego przetworzenia sufitu.
*Badanie na zalecenie firmy Armstrong wykonała pracownia BCMM, próba: 400 osób, realizacja marzec 2016 r.