Sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Osiada na nich głównie kurz, jednak mogą też pojawić się plamy czy np. osad z dymu papierosowego. Chcąc zadbać o ich estetykę, należy je regularnie je czyścić. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?
Technologia produkcji sufitów podwieszanych jest obecnie wysoko rozwinięta, dzięki czemu zniknęło wiele problemów, z którymi ich użytkownicy musieli się borykać jeszcze kilka lat temu. Najbardziej problematyczną kwestią były mikroorganizmy, takie jak: bakterie, roztocza czy grzyby rozwijające się na powierzchni płyt.
– Mikroorganizmy mogą rozwijać się na sufitach, jeśli płyty zawierają materiały organiczne. Stanowią one pożywkę dla bakterii, a kumulująca się w pomieszczeniu wilgoć tworzy dla nich doskonałe środowisko. Płyty sufitowe wyprodukowane na bazie materiałów nieorganicznych, jak na przykład skalna wełna mineralna, eliminują ten problem – mówi Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.
W przypadku starszego typu płyt do usuwania bakterii trzeba było zatrudniać profesjonalne firmy, które dzięki odpowiednim urządzeniom i detergentom skutecznie oczyszczały powierzchnię. Wiązało się to jednak z kosztami. Obecnie produkowane sufity możemy czyścić samodzielnie bez pomocy fachowców.
Jak czyścić sufit podwieszany?
To w jaki sposób możemy czyścić sufit uzależnione jest od rodzaju płyt oraz materiału, z którego są wykonane. Najbezpieczniejszym i ogólnoprzyjętym rozwiązaniem jest odkurzanie ich za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Pozwala to usuwać kurz i inne osady bez ryzyka zadrapania czy uszkodzenia płyty.
– Regularne usuwanie kurzu ma znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również dla higieny, co jest szczególnie istotne w przypadku alergików. W dodatku czysty sufit lepiej odbija światło, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie jaśniej – mówi Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.
W miejscach, gdzie stale panuje wilgoć najczęściej instaluje się tzw. sufity higieniczne, które czyści się znacznie łatwiej, ponieważ można w tym celu wykorzystywać wodę. Nie wpływa ona w żaden sposób na strukturę płyt, dlatego chcąc usunąć zabrudzenia wystarczy użyć zamoczonej w niej gąbki.