ARMSTRONG - Materiały wykończeniowe do wnętrz obiektów medycznych
29-12-2014
Obiekty służby zdrowia należą do tych przestrzeni budowlanych, które są najbardziej wymagające na każdym etapie ich powstawania i eksploatacji. Projektując i wyposażając przestrzeń medyczną trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, m.in. funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania, trwałość zastosowanych rozwiązań oraz możliwość zachowania najwyższego poziomu czystości i higieny wnętrz.
fot. Armstrong
W salach szpitalnych (gabinetach zabiegowych, salach operacyjnych i salach pacjentów), a także w laboratoriach, pracowniach rezonansu magnetycznego czy gabinetach lekarskich podstawową kwestią jest zachowanie sterylnych warunków oraz możliwość konserwacji i dezynfekcji powierzchni. To jednak nie jedyne wymagania stawiane współczesnym, nowoczesnym placówkom medycznym. W pomieszczeniach, w których przebywają pacjenci ważny jest również komfort rekonwalescencji, a zatem cisza i spokój. W gabinecie lekarza powinna natomiast panować atmosfera dyskrecji i skupienia. Na korytarzu czy w poczekalni z kolei konieczne jest maksymalne wyeliminowanie wszelkich hałasów, by w oczekiwaniu na wizytę pacjent mógł się wyciszyć i mniej stresować.
fot. Armstrong
Sufit pod lupą
Płaszczyzna sufitu w każdym pomieszczeniu stanowi największą, niewykorzystaną (poza instalacjami oświetlenia, klimatyzacji czy wentylacji) powierzchnię, na której mogą osadzać się i mnożyć bakterie, a także brud i kurz. Zwykły strop pokryty tynkiem i farbą trudno utrzymać w czystości i zachować wystarczającą higienę. Aby uzyskać odpowiednie warunki higieniczne oraz zapobiegać rozwojowi bakterii w przestrzeni szpitalnej, a także tworzyć komfortowe środowisko akustyczne i estetyczne we wnętrzach tego typu obiektów, warto zastosować specjalne sufity podwieszane. Rozwiązania dedykowane szczególnie dla inwestycji sektora medycznego (dla obiektów nowych oraz poddawanych renowacji) oferuje m.in. firma Armstrong.
fot. Armstrong
Kariera medyczna sufitu podwieszanego
Wśród polecanych produktów znajdują się trwałe i praktyczne w użytkowaniu (oraz konserwacji) sufity higieniczne przeznaczone zarówno do obiektów medycznych jak też innych pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach higienicznych i/lub odporności na wilgotność względną powietrza, m.in.: mineralne płyty sufitowe pokryte specjalną powłoką BIOGUARD, która nie dopuszcza do osiadania i namnażania się bakterii (BIOGUARD PLAIN i BIOGUARD ACOUSTIC o doskonałych parametrach akustycznych); mineralne płyty sufitowe PARAFON HYGIEN, CERAMAGUARD, NEWTONE (RH=100%) i HYDROBOARD (RH=100%); metalowe płyty METAL BIOGUARD CLIP-IN PLAIN z dodatkowymi silikonowymi wypełnieniami uszczelniającymi. Oferta obejmuje także, dedykowany do pomieszczeń czystych, aluminiowy ruszt CLEAN ROOM, który można wykorzystać w gabinetach z rezonansem magnetycznym oraz ruszt antykorozyjny.
fot. Armstrong
Warto korzystać z doświadczenia
Zainteresowanie specjalistycznymi rozwiązaniami sufitowymi Armstrong oraz duże zaufanie inwestorów do ich doskonałej jakości i funkcjonalności potwierdza rosnąca liczba realizacji w sektorze medycznym na całym świecie, a także w Polsce. Wśród najbardziej interesujących polskich obiektów zrealizowanych z wykorzystaniem sufitów podwieszanych Armstrong należy wymienić:
Samodzielny Publiczny Szpital Miejski nr 1 w Sosnowcu, Oddział Ginekologiczny;
Szpital Uniwersytecki im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy;
Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie;