Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (USGBC) wprowadziło właśnie nowelizacje w systemie ekologicznej certyfikacji budynków LEED. Zmiany są spore, wzbudziły nawet komentarze, że nowe wymogi są zbyt rygorystyczne. Jednak producenci wysokiej jakości materiałów wykończeniowych do eko budynków oceniają, że idą one w dobrym kierunku, gdyż stawia się na jakość materiałów i komfort użytkowników.
Amerykański system przyznawania budynkom zielonych certyfikatów LEED znany jest w Polsce od kilku lat. Obok brytyjskiego systemu BREEAM jest jednym z najpopularniejszych. Deweloperzy i zarządcy budynków starają się o eko certyfikację nie tylko dla nowych obiektów, ale także tych istniejących. Głównie certyfikowane są w naszym kraju obiekty biurowe i handlowe, ale zdarza się, iż o eko referencje starają się także budynki magazynowe i hotele.
fot. Rockfon | Akustyczne sufity Rockfon zamontowane są m.in. w posiadających certyfikat LEED biurowcach Poleczki Business Park w Warszawie.
Nowelizacja systemu LEED przegłosowana została na początku lipca. Członkowie USGBC zatwierdzili wersję LEED v4. Nie bez kontrowersji. Zarówno firmy i instytucje zrzeszone w organizacji, jak i zewnętrzni eksperci oraz inwestorzy zwracali uwagę, że nowelizacja jest zbyt gwałtowna. Ustalono więc okres przejściowy. Nowe przepisy wejdą w życie w połowie listopada tego roku, ale aż do czerwca 2015 r. można będzie certyfikować budynki zarówno w obecnej wersji LEED, jak i według nowych wymogów LEED v4. Od 1 czerwca 2015 r. obowiązywać będzie już tylko nowy system.
Jakie zmiany wprowadzono? Co oznaczają dla polskich producentów i inwestorów?
Przede wszystkim całość nowych wymagań zmierza w kierunku podwyższenia jakości budynków i komfortu osób w nich przebywających. Opierają się o wyzwania jakie staną przed budynkami w przyszłości, by były jeszcze zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku.
- To kierunek, który na pewno pozytywnie ocenią producenci materiałów budowlanych, którzy od lat mocno angażują się w działania sprzyjające środowisku. Świadome, duże firmy inwestują nie tylko w udoskonalanie produktów pod względem eko przyjazności, ale także w sam proces wytwarzania - by był on jak najmniej uciążliwy dla środowiska – komentuje Mirosław Jucha, dyrektor marki Rockfon w Polsce. Oba te elementy – jakość materiałów i eko produkcja - będą teraz dodatkowo premiowane.
Nowością, którą wprowadza LEED v4 są deklaracje środowiskowe. Oznacza to, że dodatkowe punkty w procesie certyfikacji uzyskać będzie można za zastosowanie minimum 20 różnych elementów budowlanych od różnych producentów, którzy posiadają deklaracje środowiskowe. To dokument potwierdzający, że produkty budowlane danego producenta spełniają najwyższe wymagania i normy w zakresie ekologii i bezpieczeństwa dla użytkowników. – Taki wymóg sprawi, że zastosowane w obiekcie materiały będą naprawdę ekologiczne, gdyż ich właściwości są poparte badaniami i testami – wyjaśnia Mirosław Jucha.
Podobny kierunek wyznaczają nowe wymagania pod względem składu produktów budowlanych. Dotychczas ważne było, by materiały nie wpływały negatywnie na otoczenie np. poprzez niską emisję szkodliwych substancji. Teraz dodatkowo sam produkt i jego skład będą musiały być jak najbardziej przyjazne środowisku. Zawartość nieodpowiednich substancji musi zostać zminimalizowana. Jak największą część w wyprodukowanym materiale powinny za to stanowić składniki pochodzące z recyklingu. – Potwierdzeniem, że produkt jest zdrowy, będą deklaracje, które do danego wyrobu muszą przedstawić producenci. Nasza firma wytwarza produkty m.in. zgodnie z europejskim rozporządzeniem REACH, określającym dopuszczalne dawki substancji chemicznych – informuje Jucha.
Większa jakość dla użytkowników
LEED v4 wprowadza także znacznie ostrzejsze normy, jeśli chodzi o komfort przebywania we wnętrzach, m.in. w zakresie akustyki. Nowością jest wprowadzenie wymagań dotyczących pogłosu, jaki panuje w pomieszczeniu. - Dotychczas tego nie było. Określone do spełnienia normy obejmowały jedynie natężenie hałasu, czy izolacyjność dźwięków, która związana jest z przenikaniem odgłosów z jednego pomieszczania do innych. Tymczasem w kontekście samopoczucia ludzi stopień pogłosu jest najważniejszy – ocenia Mirosław Jucha. Wartości pogłosu określane są w sekundach. I tak według nowych wymagań LEED dla pokoi biurowych, hotelowych i sal konferencyjnych czas pogłosu w pomieszczeniu nie może wynieść więcej niż 0,6 sekundy, dla otwartych biur nie może przekroczyć 0,8 sek., a dla hal sportowych i basenów, w których zazwyczaj jest dużo głośniej, pogłos nie może trwać dłużej niż 2 sek.
fot. Rockfon | Akustyczne sufity Rockfon zamontowane są m.in. w posiadających certyfikat LEED biurowcach Poleczki Business Park w Warszawie.
USGBC ustanowiło też nowy poziom w odniesieniu do tego, jaki powinien być współczynnik odbicia światła dla sufitów. Sufit jest jedyną powierzchnią pomieszczenia widoczną w całości, powinien więc odbijać światło dzienne i sztuczne w jak największy, efektywny sposób. Odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych montowanych na suficie poprawia doświetlenie wnętrz i wpływa na obniżenie kosztów energii w budynku. Dotychczas współczynnik ten wynosił 75 proc. proc. LEED v4 wprowadza wymóg na poziomie 85 proc. – Spełniają je wszystkie nasze białe sufity podwieszane – zapewnia przedstawiciel Rockfon.
Współczynnik odbicia światła w sposób istotny przekłada się również na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Jeśli sufit mocno odbija i rozprasza światło, jest ono równomiernie rozprowadzone w pomieszczeniu. A to z kolei powoduje, że użytkownicy nie są narażeni na zmęczenie wzroku i tzw. efekt lustra, który powstaje w momencie, gdy tylko jakiś fragment stropu lub punkt oświetleniowy odbijają światło niczym rażąca, jasna plama.
Im bardziej przyjazne środowisko wewnętrzne, tym lepsze samopoczucie użytkowników. Nic więc dziwnego, że nowe wytyczne dotyczące certyfikacji idą w tym kierunku. Według raportu Green Outlook 2011 przebywanie pracowników w obiekcie zrealizowanym zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa powoduje zwiększenie ich efektywności o 42 proc., przy jednoczesnym spadku o ponad jedną trzecią liczby dni chorobowych na osobę.
Analizy USGBC pokazują, że rozwiązania eko przekładają się też na wzrost finansów. W nowych obiektach zrealizowanych zgodnie zw ekologicznymi wymaganiami liczba najemców i wysokość czynszu wyniosły o ponad 6 proc. więcej niż w klasycznym obiekcie. – Ten trend zauważają także deweloperzy w Polsce. Praktycznie każdy nowy budynek biurowy projektowany jest z założeniem, iż będzie się starał o uzyskanie zielonego certyfikatu – potwierdza dyrektor marki Rockfon.
Pierwszy w Polsce budynek zgodny z system LEED otrzymał świadectwo w styczniu 2010 roku. Dziś obiektów, które już posiadają świadectwa jest ok. 20, a tych które przechodzą proces certyfikacji ok. 50. Szacuje się, iż udział zielonych budynków w segmencie nieruchomości komercyjnych do 2015 r. wynieść może na świecie ok. 48 proc.