Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie Aktualności architekci wypunktowanie Drugie życie zabytkowej powozowni
Zobacz:

Aktualności architekci

Drugie życie zabytkowej powozowni

15-09-2023

Przekształcając 140-letnią dorożkarnię, pracownia Steven Fong Architect na nowo zdefiniowała funkcję i formę rezydencji Woodlawn w południowym Ontario, stosując nowoczesny styl i trwałe materiały - w tym rozwiązania z tytan-cynku RHEINZINK-GRANUM.


Kiedy historyczne budowle dostają drugie życie, powstają budynki o wyjątkowym charakterze. Tak jest w przypadku dawnej powozowni w malowniczej dzielnicy Summerhill.


Elegancka rezydencja z jedną sypialnią jest usytuowana w dzielnicy Saint Clair w Ontario. Miasto to leży na wschód od rzeki St. Clair, stanowiącej państwową granicę między Ontario w Kanadzie a stanem Michigan w USA.


Budynek przy Woodlawn pierwotnie służył jako dorożkarnia dla wiejskiego majątku Jamesa Avona Smitha, bardzo blisko jeziora Erie. James Smith, będąc zawodowym architektem, nie tylko posiadał te budynki, ale także je zaprojektował.


Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 1Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 2

fot. RHEINZINK | Po lewej - zdjęcie przed remontem; po prawej - zdjęcie po renowacji


Rozwiązania szyte na miarę


- Rozwiązania zastosowane w tym niewielkim budynku zostały niejako „uszyte na miarę". Właściciel z zadowoleniem odkrył, że dobrze przemyślane miejsca do przechowywania oraz otwarta przestrzeń wykorzystująca poddasze sprawiły, że jest to bardzo przyjemne miejsce do zamieszkania - powiedział architekt Steven Fong.


- Marząc o miejskim pied-à-terre, nasz klient pragnął spokojnego schronienia; odosobnionego miejsca oddzielonego od, ale w samym sercu miasta. Od początku nasz koncepcja zakładała także skojarzenia z ukochaną chatką w dziczy; stąd, tuż za progiem, zadbaliśmy o dużą ilość zieleni - dodał.


Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 3

fot. RHEINZINK


RHEINZINK jako naturalny wybór


- Chcieliśmy materiału, który spełniałby najwyższe standardy: niepalny, łatwy w utrzymaniu i dostosowany do różnorodnych kształtów budynku - wyznał architekt. - Dzięki systemom RHEINZINK udało się osiągnąć te cele, a dodatkowo skorzystać z niezwykłych cech tego materiału.


- Z wiekiem nabiera on pięknej patyny i staje się jeszcze bardziej urokliwy - wyjaśnił Richard Strickland, regionalny dyrektor sprzedaży RHEINZINK America. - Ten trwały, odporny na warunki atmosferyczne i zrównoważony materiał jest idealny do wykorzystania w systemach dachowych i elewacyjnych, a po zakończeniu swojego długiego okresu eksploatacji może być w 100% poddany recyklingowi.


Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 4Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 5

fot. RHEINZINK


Nowoczesna interpretacja budynku z historią


Blacha tytan-cynk na dachu i na elewacji została ułożona w technologii przesuniętej łuski, która przypomina wcześniejszą, wykonaną z drewna, okładzinę budynku. Oprócz nowoczesnej interpretacji vintage'owej estetyki, zachowane zostały pierwotne części konstrukcji i fundamentu. Podczas renowacji przestrzegano wymogów dotyczących strefy zabudowy - w tym wytycznych miejskiego konserwatora zabytków.


- Potraktowanie tytan-cynku jako skóry budynku pozwoliła nam skutecznie kształtować bryłę powozowni i płynnie poruszając się pomiędzy restrykcyjnymi przepisami a naszą chęcią uzyskania czytelnej formy architektonicznej - wspomina Fong.


Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 6

fot. RHEINZINK


Urzekająca elegancja RHEINZINK-GRANUM basalte


Aby nadać rezydencji Woodlawn charakterystycznego wyglądu, architekci z pracowni Steven Fong Architect wybrali materiał RHEINZINK-GRANUM z ciemnoszarym matowym wykończeniem.


- Budynek zabytkowej powozowni jest jednym z pierwszych projektów w Ameryce Północnej, na którym wykorzystano nasz nowy materiał RHEINZINK-GRANUM - powiedział Richard Strickland, regionalny dyrektor sprzedaży RHEINZINK America. - Ta powierzchnia zapewnia matowy, czarny lub ciemnoszary wygląd, który doskonale komponuje się z różnymi gatunkami drewna, przezroczystym lub mlecznym szkłem oraz innymi materiałami budowlanymi.


Fong zauważył, że wygląd tytan-cynku RHEINZINK-GRANUM, ciemne drewno sosnowe na zewnątrz i białe wewnątrz, ramy z mahoniu oraz płyty chodnikowe z lokalnego wapienia [...]wyznaczają swojego rodzaju standard i zachęcają do doświadczenia tego budynku po transformacji.


Fong powiedział: - Jeden z sąsiadów wyraził wdzięczność za spokojną formę tego domu, umieszczonego dyskretnie wśród zieleni. Zauważył, że odbijające się od okładziny światło rzuca różne tony i, niezależnie od pory dnia, naturalnie komponuje budynek z otoczeniem drzew i roślin.


Żywa tekstura dzięki łuskom RHEINZINK


Dach i elewacja tego niezwykłego budynku zostały wykonane w technologii dużej łuski RHEINZINK, która pozwoliła osiągnąć zamierzony efekt wizualny. Różne rozmiary i układy łusek ułożono w przesuniętym układzie 1/3, co pozwoliło uzyskać niepowtarzalną teksturę powierzchni, zmieniającą się w zależności od oświetlenia i warunków atmosferycznych.


Duża łuska: Planowanie i zastosowanie


  • Możliwości układania - Elementy systemu zapewniają pełną swobodę układania. Możliwy jest: układ lustrzany (przesunięcie 1/2), układ nieregularny, tzw. „dziki” oraz układ z przesunięciem 1/3, 1/4. Użycie fugi krzyżowej zapewnia subtelny wizualnie i statyczny sposób prezencji połączeń.
  • Montaż - Montaż dużych łusek płytek na dachu lub elewacji odbywa się od dołu do góry. Kierunek montażu zależy od wybranego modelu łuski od prawej do lewej lub od lewej do prawej.
  • Mocowanie - Mocowanie odbywa się pośrednio do konstrukcji nośnej za pomocą żabek lub pasów mocujących. Do wyboru mamy trzy możliwe podłoża: drewno, metal oraz połączenie drewna i metalu.


Metryka projektu



  • Koncepcja architektoniczna: Steven Fong Architect; Toronto
  • Architekt: Den Bosch + Finchley; Toronto
  • Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: Novak Cladding Ltd; Mississauga, Ontario
  • Zdjęcia: Steven Fong & Scott Norsworthy


Dane techniczne:

  • Dach: 56 m², technologia dużej łuski RHEINZINK, blacha tytan-cynk RHEINZINK-GRANUM basalte.
  • Elewacja: 188 m², technologia dużej łuski RHEINZINK, blacha tytan-cynk RHEINZINK-GRANUM basalte.
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 8
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 9
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 10
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 11
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 12
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 13
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 14
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 15
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 16
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 17
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 18
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 19
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 20
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 21
Drugie życie zabytkowej powozowni zdj. 22
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito