ArchiPaper, surrealistyczna animacja architekta o architekturze autorstwa Rafała Barnasia zwyciężyła w konkursie Architizer Vision Awards 2023 w kategorii Best Architectural Video. Praca konkurowała ze zgłoszeniami z 50 krajów, a o wyłonieniu zwycięzcy decydowało jury złożone z 24 osobistości światowej renomy, m.in. Matthew Bannister - CEO DBOX, Keely Colcleugh - CEO Kilograph, Shajay Bhooshan - Associate Director of Zaha Hadid Architects, Ema Peter, Ronen Bekerman i wielu innych znakomitych artystów, architektów, fotografów i filmowców.
Z nagrodzonymi projektami można się zapoznać odwiedzając stronę Architizer Vision Awards: https://winners.architizer.com/2023/Vision/video/long-form-video-more-than-3-minutes/
Wcześniej animacja zwyciężyła na 14 międzynarodowych festiwalach uzyskując nagrody m.in. w Nowym Jorku, Madrycie, Toronto, czy w Berlinie. Na kolejnych 17 festiwalach obraz uzyskał nominację lub zakwalifikował się do grona półfinalistów lub finalistów, m.in. w ramach prestiżowego 3d Awards CGarchitects. Kolejne 34 festiwali ArchiPaper ukończył z oficjalną selekcją. Poza festiwalami, animacja wyświetlana była w wielu instytucjach sztuki, na uczelniach i pokazach.
ArchiPaper to eksperymentalna opowieść architekta o architekturze. Próba odnalezienia nowych środków stylistycznych w opowiadaniu o tym obszarze sztuki. Podstawą i punktem wyjścia opracowania stała się się makieta domu projektu pracowni BXB Studio. Sfotografowany model został przetransformowany w tętniący życiem obraz, tworząc nieśpieszną, surrealistyczną opowieść zatopioną w abstrakcyjnym świecie, zbudowanym jedynie z papierowych elementów. Oniryczny, baśniowy obraz okraszony oryginalną muzyką autora.
Architektura, Muzyka, Filmy, Książka.
Obecnie Rafał Barnaś pracuje nad debiutanckim albumem muzycznym z muzyką pianistyczną, książką z baśniami dla dzieci i dorosłych, a także serią filmów i animacji krótkometrażowych.
"Spotkanie na Lwowskiej" czyli przenikanie sztuki filmowej i architektury.
fot. Unique Vision Studio
"Spotkanie na Lwowskiej" to krótkometrażowy film, który opowie o surrealistycznym spotkaniu pewnego wyjałowionego z energii życiowej młodzieńca z własną wyobraźnią, wyrażoną w postaci pięknej, niewidomej dziewczyny przykutej do wózka inwalidzkiego. To co uczyni obraz niezwykle oryginalnym to fakt, że w jednej z kluczowych ról wystąpi wybitny, wielokrotnie nagradzany na arenie międzynarodowej chorzowski budynek "Villa Reden", zaprojektowany przez uznanego polskiego architekta Macieja Frantę, właściciela pracowni Franta Group.
"Pozytywka" - filmowa miniatura o miłości.
fot. Unique Vision Studio
Piękna nieznajoma uwięziona w wielkim mrocznym gmachu gigantycznej pozytywki i nieustraszony nieznajomy wędrowiec przybywający na jej ratunek to motyw przewodni filmu muzycznego "Pozytywka". Kolejnego dla którego muzykę napisał i zrealizował Rafał Barnaś.
"Tylko Troszeczkę" - kino moralnego niepokoju, którego scenariusz przyśnił się naprawdę.
fot. Unique Vision Studio
Film będzie ekranizacją snu, który przyśnił się bliskiej osobie autora i okazał się dla niego prawdziwym życiowym wstrząsem.
Do wszystkich swoich filmów Rafał Barnaś samodzielnie komponuje muzykę. Od pięciu lat gra na pianinie, jest samoukiem, nie zna nut, ani teorii muzyki.
Architekt, wizualizator, filmowiec, muzyk, założyciel i lider pracowni Unique Vision Studio, której głównym polem działania jest przestrzeń identyfikacji wizualnej architektury. Twórca wizualizacji i animacji architektonicznych, filmów krótkometrażowych i wszelkich artystycznych form audio wizualnych. Trzykrotnie nominowany w ramach prestiżowego 3D Awards. W 2012 w kategorii Best Image, w 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę CG Architect 3d Awards w kategorii Best Film (Commissioned). Charakterystyczny styl zawdzięcza głębokiej postprodukcji z kreatywnym wykorzystaniem technik matte painting, 2d+, fotografii, animacji poklatkowej filmu.