Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie Aktualności architekci wypunktowanie Polska Zagroda
Zobacz:

Aktualności architekci

Polska Zagroda

28-04-2022

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca, Magdalena Fuchs

Produkcja filmowa: Unique Vision Studio Rafał Barnaś

Zdjęcia: Rafał Barnaś, Piotr Krajewski, Bogusław Barnaś

Opracowanie Graficzne: BXB studio

Powierzchnia: 507 m2

Lokalizacja: Polska

Projekt: 2017-2018

Realizacja: 2018-2021

Klient: Prywatny

Generalny wykonawca: Ostafin Budownictwo


Każdy projekt jest wyzwaniem, chęcią stworzenia czegoś unikalnego i pięknego, to wielka odpowiedzialność społeczna za kształtowanie przestrzeni w której żyjemy.


Bogusław Barnaś


Idea


W BXB studio projektujemy budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy, czego przykładem jest prezentowana Polska Zagroda, będąca twórczą transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję mieszkalną, gdzie w miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaprojektowaliśmy pięć przenikających się stodół, które kreują ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń. Zaprojektowany dom to skończone, niezależne dzieło architektoniczne, ale zgodnie z życzeniem inwestora uwzględnia również możliwy dalszy proces rozwoju inwestycji, polegający na rekonstrukcji i modernizacji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki.


Polska Zagroda zdj. 1

fot. BXBstudio


Współczesne Stodoły


Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca czy funkcje budynku.


Pierwsza, masywna bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła mieści część dzienną oraz sypialnię z drewnianym pomostem prowadzącym w dzikie obszary otaczającego krajobrazu. Bryła ta usytuowana jest w tym samym miejscu, w którym stała historyczna stodoła. Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej odwzorowaliśmy autentyczny klimat ażurowej stodoły. Tuż obok posadowiliśmy bryłę kuchni w taki sposób, aby jej narożne okno stanowiło basztę widokową dla strefy wejściowej znajdującej się w centralnej bryle z jej ornamentalną, transparentną ścianą tworzącą portal wejściowy. Bryły mieszczące pokoje dzieci czy gabinety do pracy posiadają otwarcia widokowe z drugiej strony, wciskając się pomiędzy okazałe drzewa, które staraliśmy się zachować.


Poszczególne stodoły zostały wykończone drewnem o zróżnicowanej strukturze, bo i historyczne budynki gospodarcze posiadały swój indywidualny charakter.


Dom historyczny


Dom przeznaczony do rozbiórki został uwzględniony w projekcie jako potencjalny kolejny etap rozwoju inwestycji. Zaproponowaliśmy przywrócenie jego pierwotnych, pięknych proporcji, zaburzonych przez przypadkowe dobudówki z lat późniejszych. Strefę wejściową zaakcentowaliśmy nowym zadaszeniem, nawiązując do istniejącej drewnianej ornamentyki historycznego podcienia. We wnętrzach domu odsłonimy pierwotny budulec - czerwoną cegłę aby wydobyć prawdziwe piękno. Zrekonstruowany piec kaflowy zostanie wyeksponowany w głównej, dwupoziomowej przestrzeni przekrytej drewnianą konstrukcją dachu. To, co wyróżnia ten dom, to brak czwartej elewacji w tradycyjnym wydaniu. Całkowite przeszklenie ściany szczytowej pozwala eksponować strukturę domu na zewnątrz, w kierunku tarasu domu nowego. Dom stary stał się niezależną przestrzenią gościnną i hobbystyczną. Jest otulony barwną zielenią charakterystyczną dla tego typu zabudowy wiejskiej.


Polska Zagroda w kontekście miejsca, historii i tradycji


Celem tego projektu nie był stricte nowoczesny budynek, a raczej unikalna, zrównoważona przestrzeń, która będzie syntezą lokalnej tradycji, pięknego krajobrazu i użytkowej funkcji.


Tworząc poszczególne kubatury Polskiej Zagrody, kierowaliśmy się harmonijnym podejściem do natury, przede wszystkim do gry światła i cienia, ukształtowania terenu, istniejącej zieleni i infrastruktury. Duże nasłonecznione przeszklenia zostały zacienione ażurami, zadaszeniami tarasu czy gęstą zielenią. Dzięki temu dom nie będzie narażony na nadmierną ekspozycję słońca w okresie letnim. Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju zadbaliśmy o zachowanie cennego drzewostanu. Aby lepiej zintegrować budynek z niezwykle wartościowym i pięknym krajobrazem, zaprojektowaliśmy kładkę na piętrze oraz pomosty na poziomie parteru, które w dalszej części dopasowują się do topografii terenu.


Strefa wejściowa domu nowego oraz zrekonstruowanego w przyszłości domu historycznego, korespondują ornamentem czerpiącym z historii tego miejsca. Wejścia zadaszone są w charakterystyczny i właściwy dla siebie sposób, a zlokalizowanie ich na wspólnej osi wzmacnia dialog starego z nowym.


Polska Zagroda to projekt wielowątkowy, uwzględniający historię starego obiektu, lokalną tożsamość i tradycję, współczesną kreację funkcjonalnej, nowatorskiej i spektakularnej formy architektonicznej, jak również możliwość rekonstrukcji historycznego domu w przyszłości.


Przyjęta filozofia projektowa w BXB studio, to szczególny nacisk na relację człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.


Polska Zagroda w modelu architektonicznym


Polska Zagroda powstawała równolegle na kartce papieru, w modelu komputerowym jak i modelu fizycznym, który ewoluował na etapie procesu projektowego. Dzięki temu w pełni wykorzystaliśmy możliwości percepcji i twórczej kreacji przestrzeni. Był on również przydatnym narzędziem pracy dla architektów i inżynierów na kolejnych etapach opracowania projektu technicznego. Model architektoniczny Polskiej Zagrody stał się również głównym bohaterem i myślą przewodnią animowanego filmu ArchiPaper autorstwa Rafała Barnasia z wytwórni Unique Vision Studio. Film który opowiada historię tego projektu został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych.


Film o Polskiej Zagrodzie



Polska Zagroda zdj. 2
Polska Zagroda zdj. 2
Polska Zagroda zdj. 3
Polska Zagroda zdj. 4
Polska Zagroda zdj. 5
Polska Zagroda zdj. 6
Polska Zagroda zdj. 7
Polska Zagroda zdj. 8
Polska Zagroda zdj. 9
Polska Zagroda zdj. 10
Polska Zagroda zdj. 11
Polska Zagroda zdj. 12
Polska Zagroda zdj. 13
Polska Zagroda zdj. 14
Polska Zagroda zdj. 15
Polska Zagroda zdj. 16
Polska Zagroda zdj. 17
Polska Zagroda zdj. 18
Polska Zagroda zdj. 19
Polska Zagroda zdj. 20
Polska Zagroda zdj. 21
Polska Zagroda zdj. 22
Polska Zagroda zdj. 23
Polska Zagroda zdj. 24
Polska Zagroda zdj. 25
Polska Zagroda zdj. 26
Polska Zagroda zdj. 27
Polska Zagroda zdj. 28
Polska Zagroda zdj. 29
Polska Zagroda zdj. 30
Polska Zagroda zdj. 31
Polska Zagroda zdj. 32
Polska Zagroda zdj. 33
Polska Zagroda zdj. 34
Polska Zagroda zdj. 35
Polska Zagroda zdj. 36
Polska Zagroda zdj. 37
Polska Zagroda zdj. 38
Polska Zagroda zdj. 39
Polska Zagroda zdj. 40
Polska Zagroda zdj. 41
Polska Zagroda zdj. 42
Polska Zagroda zdj. 43
Polska Zagroda zdj. 44
Polska Zagroda zdj. 45
Polska Zagroda zdj. 46
Polska Zagroda zdj. 47
Polska Zagroda zdj. 48
Polska Zagroda zdj. 49
Polska Zagroda zdj. 50
Polska Zagroda zdj. 51
Polska Zagroda zdj. 52
Polska Zagroda zdj. 53
Polska Zagroda zdj. 54
Polska Zagroda zdj. 55
Polska Zagroda zdj. 56
Polska Zagroda zdj. 57
Polska Zagroda zdj. 58
Polska Zagroda zdj. 59
Polska Zagroda zdj. 60
Polska Zagroda zdj. 61
Polska Zagroda zdj. 62
Polska Zagroda zdj. 63
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito