Zgłoszenie z Polski wygrywa konkurs na koncepcję architektoniczną muzeum śniegu dla św. Mikołaja
10-12-2021
Zgłoszenie „Re-Ice” przesłane przez Hannę Galas z Polski zwyciężyło w konkursie The Unbelievable Challenge 2021. Zwyciężczyni wygrywa półroczne pełnopłatne praktyki w uznanej pracowni architektonicznej WXCA w Warszawie (Polska).
Konkurs rozpoczęty 15 września 2021 r. polegał na zaprojektowaniu muzeum śniegu w fińskim Rovaniemi. Zwycięzcę wyłoniono spośród młodych architektów i projektantów oraz absolwentów architektury w piątek, 10 grudnia, w Rovaniemi.
Zwycięski projekt „Re-Ice”, Hanna Galas, Polska
Jury w następujący sposób uzasadniło swoją decyzję: "Jury doceniło umiejętne połączenie wyników analizy lokalizacji z koncepcją konkursową mającą na celu zwiększenie świadomości kryzysu klimatycznego. Zwycięska propozycja ma silną wartość edukacyjną. Odzwierciedla ludzką potrzebę kontaktu z naturą i podkreśla tę pozytywną relację i współistnienie. Koncepcja zapewnia odwiedzającym holistyczne doświadczenie. Ścieżka edukacyjna jako subtelna ingerencja w istniejący krajobraz łączy się z otaczającymi szlakami, tworząc pętlę z różnymi elementami interaktywnej wystawy na świeżym powietrzu, gdzie zwiedzający może doświadczyć zabawy z wodą, lodem i śniegiem. Doświadczenia te będą różne w zależności od pory roku, co czyni nowe miejsce atrakcyjnym przez cały rok. Na obszarze oddalonym od rzeki, autorka zaproponowała budynek muzeum - 2 bryły połączone lobby, które może służyć jako schronienie dla turystów podczas niepogody. Zamysł formy architektonicznej opiera się na biomimikrze - lodowe skały stanowią formy zainspirowane naturą, gdyż celem autorki było odniesienie się do otaczającego krajobrazu.
Ta zwycięska koncepcja w konkursie The Unbelievable Challenge na projekt Muzeum Śniegu proponuje kompleks parkowy z zewnętrzną i wewnętrzną wystawą, która zachęca nas do refleksji nad ludzkimi działaniami i uczy nas, jak mądrze korzystać z zasobów natury, dbać o planetę, tak by radość ze śniegu mogła towarzyszyć także przyszłym pokoleniom.”
- Jednym z celów konkursu było wsparcie rozwoju kariery młodych architektów. To już trzeci raz, gdy możemy z tak bliska śledzić rozwój kariery młodego architekta- mówi Tiina Tukia, dyrektor marketingu Building Envelopes Ruukki, i dodaje: - Szczególnie się cieszę z rozpropagowania problemu, który martwi nas wszystkich, czyli przypomnienia, co dzieje się z klimatem naszej planety. Naturalnie mam nadzieję, że nigdy nie będziemy potrzebować muzeum śniegu.
Oceniając zgłoszenia, jury podkreśliło znaczenie „ogólnego zamysłu” i całościowego podejścia, które najlepiej spełniały cele konkursu. Kryteriami oceny były zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna oraz użycie odpowiednich materiałów budowlanych, które przyczyniają się do rewitalizacji środowiska naturalnego, z uwzględnieniem możliwości ich recyklingu i ponownego wykorzystania.
W konkursie The Unbelievable Challenge 2021 wpłynęło łącznie 18 zgłoszeń, z których jury wyłoniło pięciu finalistów. Wszyscy finaliści otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 1000 EUR. Partnerami konkursu było miasto Rovaniemi oraz pracownie architektoniczne WXCA (Polska) i Snøhetta (Norwegia).
Dodatkowe informacje:
Koncepcja konkursu:
The Unbelievable Challenge był otwartym konkursem architektonicznym dla młodych architektów i projektantów, mającym na celu wyłonienie najlepszego projektu muzeum śniegu w Rovaniemi. Zadanie wyznaczył Święty Mikołaj, który mieszka w pobliżu Rovaniemi i którego także niepokoją zmiany klimatu i zanikanie śniegu. Firma Ruukki zorganizowała konkurs we współpracy z miastem Rovaniemi oraz pracowniami architektonicznymi Snøhetta i WXCA.
Kryteria oceny:
Celem konkursu było zebranie niepowtarzalnych, kreatywnych pomysłów i rozwiązań dotyczących muzeum śniegu. Bajkowym sponsorem konkursu był Święty Mikołaj szukający najlepszego zrównoważonego rozwiązania, które jednocześnie przyczyni się do rewitalizacji okolicy, w której mieszka. W pracy konkursowej należało wykorzystać produkty stalowe Ruukki, oceniano je także pod kątem możliwości recyklingu i ponownego wykorzystania. Na wybór zwycięzcy wpływ miała także inspirująca i spójna prezentacja pomysłu.
Nagroda główna: „Re-Ice”, Hanna Galas, Polska
W nagrodę zwycięzca otrzymuje półroczne praktyki w pracowni architektonicznej WXCA w Warszawie (Polska) (o wartości około 25 000 EUR) oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 EUR.
Miejsca od 2 do 4: (w kolejności alfabetycznej)
”DETACHED”, autor Štefánia Vasiľková, Słowacja
”ICEBERG”, autor Elina Harjunpää, Finlandia
”THE MELTING GLOBE”, autor Mohamed Raslan, Węgry
”SNOWDRIFT”, autor Alice Šindelářová, Czechy
Zdobywcy tych miejsc otrzymują nagrody w wysokości 1000 EUR.
Członkowie jury:
Eli Synnevåg, starszy architekt MNAL, Snøhetta, Norwegia
Marta Sękulska-Wrońska, architekt, partner, WXCA, Polska
Alexandru Oprita, Architect, zwycięzca z 2014 roku
Sipi Hintsanen, architekt miejski, Rovaniemi, Finlandia
Jānis Zaharāns, przedstawiciel Ruukki Construction, Łotwa