Południe Polski to zapierające dech krajobrazy z górami w tle, poprzecinane licznymi rzekami przepływającymi przez zielone lasy i łąki. W jednym z takich malowniczych miejsc możemy natknąć się na Pasterską Chatę – dom położony nad Jeziorem Czorsztyńskim, który zaskakuje formą oraz mieszanką nowoczesności i tradycji. Kompleksowa realizacja architektoniczno-wnętrzarska powstała w Grupie Projektowej HOLA, która za ten projekt otrzymała prestiżowe wyróżnienie Red Dot Award 2018.
Pasterska Chata to dom utrzymany w stylu góralskiej chaty, położony nad samym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego z niesamowitym widokiem na średniowieczne zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Budynek idealnie wtapia się w lokalny, malowniczy krajobraz, a został wzniesiony z poszanowaniem lokalnej tradycji. Zarówno bryła chaty, jak i jej wnętrza stanowią unikalną interpretację tradycyjnej architektury południowego regionu Polski. Dach oraz fasada budynku zostały pokryte wiórem osikowym, a drewniane drzwi wejściowe udekorowane ornamentem nawiązującym do miejscowej sztuki.
fot. FAKRO
Całość projektu to kolaż motywów przeszłości przeplatających się z nowoczesnymi, obecnymi trendami i rozwiązaniami charakteryzującymi się otwartymi przestrzeniami czy wielkimi przeszkleniami. Również na poddaszu projektanci zadbali o dużą ilość naturalnego światła. Oprócz okien w ścianach szczytowych, w dachu zamontowane zostały okna połaciowe FTP-V firmy FAKRO. Obrotowa konstrukcja okien z zawiasem umieszczonym w połowie ościeżnicy daje możliwość przewietrzenia pomieszczeń, a także pozwala na dopływ naturalnego światła. Okna dachowe zapewniają także widok na niesamowitą panoramę ciągle zmieniającej się okolicy.
Pasterska chata uwalnia ogromny potencjał polskiej architektury, która niewątpliwie zaskakuje, zachwycając cały świat swoją formą i oryginalnością.