Fabryka Wyrobów Drewnianych to przykład kreatywnego podejścia do projektowania budynków przemysłowych oraz siedzib renomowanych firm. Pokazuje, że oszczędny budynek przemysłowy podporządkowany technologii produkcyjnej może być doskonałą wizytówką.
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Maria Caterina Bertano, Natalia Bryzek, Clement Godry, Fabian Klein, Marcin Kitala, Filippo Cossa Majno Di Capriglio, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Eva Allerhard
Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Polska
Data: 2015-2018
Powierzchnia: 2100 m2
Klient: Poufne
fot. BXBstudio
Fabryka Wyrobów Drewnianych to wielofunkcyjny budynek przemysłowy, który stanie się nową siedzibą prężnie rozwijającej się firmy. Bezpośrednim pretekstem ideowym oraz kompozycyjnym dla tego projektu stało się drzewo gruszy, które zarówno w istniejącej siedzibie firmy przekazywanej z pokolenia na pokolenie jak i nowoprojektowanej przez nas siedzibie jest ważnym elementem kompozycyjnym, symbolicznym i znaczeniowym. Pięć białych, minimalistycznych sekcji funkcjonalnych Fabryki Wyrobów Drewnianych bezpośrednio nawiązuje do pięciu białych płatków kwiatu gruszy. Poszczególne sekcje ułożone są na planie okręgu tworząc reprezentacyjny, wewnętrzny dziedziniec ozdobiony drzewem gruszy. Jest to serce całego układu. Przeszklone elewacje dziedzińca wykończono indywidualnie zaprojektowaną dwuwarstwową, transparentną, drewnianą fasadą, która zostanie wykonana w ramach możliwości produkcyjnych fabryki. Zarówno drewniane elementy budynku jak i betonowe płyty dziedzińca nawiązują do idei pięciokątów i lekkich płatków kwiatu gruszy. Jedna z zaprojektowanych sekcji funkcjonalnych to strefa administracyjno – usługowa, której wnętrze łączy się stylistycznie z ideą siedziby Fabryki Wyrobów Drewnianych.
fot. BXBstudio
Najważniejszym kontekstem dla tego budynku są ludzie. W siedzibie Fabryki Wyrobów Drewnianych są to głównie stolarze. To ich dłonie zainspirowały nas do wykreowania wartości dodanej – przeniesienia metafory ich pracy w przestrzeń materii. Tworzymy miejsce, w którym wszystko, czego dotykamy: klamki, balustrady, włączniki – jest zrobione z drewna. Pozostałe elementy kompozycji zachowują czystą, biało-szarą tonację, ustępując pierwszeństwa szlachetności surowca.