Ogłoszono konkurs architektoniczny na opracowanie projektu studialnego „Współczesnej Kamienicy Łódzkiej" opartego na analizie jej historycznego archetypu.
Dodatkowe informacje o konkursie
Powodem zorganizowania konkursu jest potrzeba wypracowania wzorcowych form architektonicznych osadzonych w kontekście zabytkowej Łodzi, które mogłyby być stosowane lub stanowić inspirację przy wznoszeniu nowych budowli na obszarze historycznego śródmieścia. Konkurs ma wskazać możliwe kierunki poszukiwań twórczych rozwiązań we współczesnym rozwoju architektury łódzkich kamienic, które wzmocnią tożsamość urbanistyczną i architektoniczną miasta. Współczesna Kamienica Łódzka ma być twórczym przetworzeniem historii, w oparciu o nowe trendy i rozwiązania technologiczne, a także stanowić podstawę w dyskusji o ciągłości rozwoju architektury.
Współczesna architektura to nie tylko rozpropagowany w ostatnich latach modernizm, tworzący często banalne, kontrastujące, oderwane od otaczającej przestrzeni budowle, ale również całe bogactwo inspiracji z nurtu postmodernizmu, dekonstruktywizmu, high - techu, nowego klasycyzmu i wielu innych kierunków. Poszukiwanie wartości we współczesnej, śródmiejskiej zabudowie może polegać również na cytatach, powtórzeniach i dosłownych skojarzeniach z przeszłością. Jednym słowem chodzi o nowatorskie podejście do pojmowania architektury jako dialogu z otoczeniem w Łodzi, wpisującego się w sąsiedztwo obiektów z przełomu XIX i XX wieku, aż do lat 30-tych XX wieku.
Konkurs kierowany jest do osób związanych z architekturą, sztuką, designem. Udział mogą wziąć zarówno studenci architektury, kierunków artystycznych jak i architekci czy designerzy. Liczy się kreatywność!
→ Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie - 16.09.2016,
→ Ogłoszenie pełnej listy zakwalifikowanych uczestników - 23.09.2016,
→ Termin składania prac konkursowych - 15.11.2016,
→ Ogłoszenie wyników Konkursu i dyskusja pokonkursowa - 22.11.2016.
Za najlepsze prace Organizator przewiduje następujące nagrody:
→
I nagroda - 40 000 zł
→
II nagroda - 25 000 zł
→
III nagroda - 15 000 zł
→
3 wyróżnienia po 5 000 zł każde
→
Honorowa Nagroda Architekta Miasta – 7 000 zł
→
Nagroda Specjalna za najlepiej opracowaną analizę – 5 000 zł
→
Nagroda Specjalna za najlepiej opracowany detal architektoniczny – 5 000 zł
→
Nagroda Specjalna za najatrakcyjniej rozwiązane mieszkania – 5 000 zł
Inwestor:
Miasto Łódź
Departament Architektury i Rozwoju, Biuro Architekta Miasta