Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie Aktualności architekci wypunktowanie BXBstudio - Urban Cloud - London Shoredith Station
Zobacz:

Aktualności architekci

BXBstudio - Urban Cloud - London Shoredith Station

08-06-2015
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Wizualizacje i Grafika: BXBstudio
Zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Paweł Dawiec, Natalia Bryzek, Anna Hydzik, Celia Landry
Lokalizacja: Londyn, UK
Data: 2015
Powierzchnia: 480 m2
Organizator konkursu: MArch http://m-arch.co.uk/#shoreditch

 

Konkurs miał na celu integrację modnego i rozwijającego się Londyńskiego Shoreditch wraz ze starą wielokulturową dzielnicą Brick Lane. Unikalne sąsiedztwo dwoch różnych i niezwykle bogatych kulturowo dzielnic czynią to miejsce jednym z najbardziej tętniących życiem na świecie. Projektując budynek rekreacyjny na styku Shoreditch i Brick Lane projektanci musieli znaleźć rozwiązanie, aby zespolić je z już istniejącymi atrakcjami kulturalnymi okolicy.

 

Urban Cloud zdj. 1

fot. BXBstudio


Idea


URBAN CLOUD jest pawilonem, którego zmienny charakter ma podkreślić to jak dynamicznym i żywym miejscem jest okolica Brick Lane. Jakość przestrzeni znajdującej się pod chmurą jest niezależna od warunków zewnętrznych dzięki możliwości przetworzenia energii w niej zmagazynowanej a pozyskanej z odnawialnych źródeł. Podstawowym celem pawilonu jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni dla lokalnej społeczności i turystów, która daje możliwość spędzania czasu w różny sposób – może być „odkrywana” przez użytkowników na wiele sposobów. Urban Cloud może zaistnieć w przestrzeni Londynu jako seria pawilonów tworzących zorganizowany system komunikacyjno – funkcjonalny. Elementem przenoszącym architekturę pawilonu na kolejny (cyfrowy) poziom jest mobilna aplikacja stanowiąca medium komunikacyjne pomiędzy użytkownikami, a także samą „chmurą”.


Chmura


Dach w formie lekkiej konstrukcji stalowej jest głównym elementem kompozycyjnym pawilonu. Ze względu na swoją unikalną, technologicznie zaawansowaną budowę, „chmura” pozwala gromadzić energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych - światła słonecznego czy wody, a następnie przetwarzać ją do stworzenia specyficznych warunków fizycznych oraz mikroklimatycznych w zależności od funkcji jaką w danym momencie posiada pawilon.


Fasada


Jeżeli funkcja pawilonu tego wymaga może on stanowić przestrzeń otwartą lub zamkniętą. Do wykonania fasady mogą służyć różne materiały, m.in. panele z tworzywa sztucznego wykonane z materiałów pochodzących z procesu recyklingu lub materiałowa półprzezroczysta zasłona.


Konstrukcja


Struktura nośna pawilonu to lekka stalowa konstrukcja szkieletowa. Słupy konstrukcyjne stalowe są równocześnie pionami instalacyjnymi powiązanymi z „chmurą”. Konstrukcja pawilonu jest niezależna od fasady co pozwala na dowolne jej komponowanie.


Wielofunkcyjny plac


Plac znajdujący się bezpośrednio pod „chmurą” jest przestrzenią, która może zostać zaadaptowana w różny sposób. Dzięki unikalnym właściwościom dachu można modyfikować temperaturę, światło, dźwięk, wilgotność w celu wykreowania np. ogrodu miejskiego, galerii sztuki, miejsca spotkań, odpoczynku czy aktywności fizycznej.


Poziom-1


Przestrzeń kondygnacji podziemnej przeznaczona jest na wielofunkcyjną salę, która jest połączona bezpośrednio z pomieszczeniem magazynowym/ technicznym. Funkcją uzupełniającą jest toaleta. Zamknięty charakter kondygnacji ma pozwolić na zaadaptowanie jej w całkowicie odmienny sposób niż poziom 0 w tym samym czasie.

Urban Cloud zdj. 2
Urban Cloud zdj. 3
Urban Cloud zdj. 4
Urban Cloud zdj. 5
Urban Cloud zdj. 6
Urban Cloud zdj. 7
Urban Cloud zdj. 8
Urban Cloud zdj. 9
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito