Przy rosnącym zainteresowaniu dachami zielonymi w Polsce, Stowarzyszenie DAFA odgrywa istotną rolę w popularyzacji poprawnych praktyk projektowych i wykonawczych dla tej technologii.
Forum Zielonej Architektury DAFA, zorganizowane w dn. 04 lutego w ramach poznańskiej Budmy było kolejnym wydarzeniem poświęconym tej tematyce.
Spotkanie miało charakter międzynarodowy z udziałem merytorycznym Stowarzyszenia FBB (Fachvereinigung Bauwerksbegrünung e.V.) oraz pod patronatem Stowarzyszenia FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V.).
O zaletach zielonej infrastruktury przekonywali specjaliści z firm członkowskich DAFA, wspólnie z dr hab. inż. Ewą Bursztą-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz gość specjalny – reprezentant niemieckiego Stowarzyszenia FBB - Heiko Schmidt.
Wśród licznie zgromadzonego audytorium w liczbie 200 osób obecnych na sali oraz 150 uczestników transmisji online znaleźli się specjaliści zawodowo związani z planowaniem i realizacją dachów zielonych, architekci, projektanci, wykonawcy, producenci, pracownicy jednostek naukowo-badawczych oraz reprezentanci środowisk akademickich.
Program Forum objął zajęcia warsztatowe, w tym budowę modelu dachu zielonego oraz teoretyczne, omawiające znaczenie dachów zielonych, oraz wskazujące błędy projektowo-realizacyjne i ich konsekwencje.
fot. DAFA | Od lewej: Piotr Muszyński, Ewelina Klin, Anna Sylwester-Czapla, Ewa Burszta-Adamiak, Paweł Koziej, Heiko Schmidt, Katarzyna Wiktorska, Przemysław Chodorowski, Andrzej Kania, Joris Balvers, Witold Okoński.
Prezes Stowarzyszenia – Witold Okoński, witając słuchaczy wskazał, że w Polsce powstaje coraz więcej dachów zielonych, lecz wciąż pojawiają się błędy w ich projektowaniu, wykonywaniu oraz na dalszym etapie – pielęgnacji. Dzięki Stowarzyszeniu DAFA funkcjonują już w polskiej wersji Wytyczne dla dachów zielonych FLL, które stanowią remedium na powyższy stan rzeczy.
fot. DAFA | Witold Okoński, Prezes Stowarzyszenia DAFA.
Referat otwarcia pt.: „Poprawne projektowanie i realizacja dachu zielonego w oparciu o Wytyczne FLL. Przykłady realizacji dachów i ścian zielonych w Niemczech” zaprezentował Heiko Schmidt - reprezentant Stowarzyszenia FBB (Fachvereinigung Bauwerksbegrünung e.V.). Wskazał na korzyści ze stosowania zielonych dachów i ścian, poparte wynikami badań z rynku niemieckiego. Podkreślił kluczowe znaczenie Wytycznych FLL dla międzynarodowej branży zielonej. Wyraził zadowolenie z działań DAFA na polskim rynku w celu popularyzacji idei dachów zielonych, co w jego ocenie doprowadzi w Polsce do rozkwitu „zdrowego” środowiska dachów zielonych, odpowiadającego europejskim standardom.
fot. DAFA | Heiko Schmidt (z prawej), tłumacz: Michał Scheuer (z lewej).
Piotr Muszyński skoncentrował uwagę słuchaczy na „Błędach i konsekwencji wadliwego projektowania i wykonania dachu zielonego”. Przedstawił przykłady prostych, niepotrzebnie popełnianych błędów, wynikających często z oszczędności podczas projektowania i wykonywania dachów zielonych, mających negatywny wpływ na efekt końcowy. Wymienił wśród nich: nieszczelną, źle wykonaną hydroizolację, nieodpowiednio dobrany drenaż, źle dobrane włókniny, stosowanie zwykłej ziemi zamiast substratu oraz zły dobór roślinności lub brak jej pielęgnacji.
fot. DAFA | Piotr Muszyński.
Anna Sylwester-Czapla podzieliła się wiedzą dotyczącą „Dachów zielonych płaskich” w oparciu o zaprezentowany model. Omówione zostały układy warstw dachów zielonych ekstensywnych i intensywnych, detale oraz materiały używane do budowy dachów zielonych, jak również wskazówki prawidłowego doboru substratu.
fot. DAFA | Anna Sylwester-Czapla.
W kolejnym wystąpieniu Paweł Koziej omówił zagadnienie „Retencjonowania wody przez dachy zielone”. Prelegent wskazał na prawidłowy dobór drenażu, obliczenia spływu i retencji wody na dachu. W podsumowaniu wystąpienia stwierdził, że przemyślana gospodarka wodą deszczową przyniesie niewymierne korzyści wielu pokoleniom.
fot. DAFA | Paweł Koziej.
Andrzej Kania skupił uwagę słuchaczy na „Dachach zielonych skośnych”, zaprezentowanych na bazie modelu. Omówił układy warstw oraz materiały używane do budowy dachów zielonych. Podzielił się doświadczeniem w zakresie układania dachów zielonych, przekazując wskazówki projektowo-wykonawcze.
fot. DAFA | Andrzej Kania.
Ze szczególnym zainteresowaniem uczestników spotkała się budowa modelu dachu zielonego. Prelegenci w osobach Przemysława Chodorowskiego i Andrzeja Wdowiaka zwrócili uwagę na poprawne wykonanie obróbek i detali zgodnie z Wytycznymi dla dachów zielonych oraz udzielili słuchaczom szeregu cennych porad wykonawczych.
fot. DAFA | od lewej: Andrzej Wdowiak, Przemysław Chodorowski.
Witold Okoński wskazał na znaczenie „Prawidłowej izolacji wodochronnej pod zielone dachy w oparciu o wytyczne FLL i wytyczne układania dachów płaskich”. Dachy zielone wymagają zastosowania odpowiedniej warstwy izolacji wodochronnej charakteryzującej się wysoką jakością oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Prezes Stowarzyszenia DAFA przywołał zapisy z Wytycznych dla dachów zielonych i Wytycznych dachów płaskich.
fot. DAFA | Witold Okoński.
W prezentacji „Praktyczny aspekt rozwoju i konstrukcji zielonych ścian” Joris Balvers wprowadził w zakres zagadnień związanych z możliwościami zastosowania ścian zielonych. Podkreślił, że stosowanie prawidłowych rozwiązań pozwoli uniknąć rażących błędów.
fot. DAFA | Joris Balvers (z lewej), tłumacz: Kinga Gałęcka (z prawej).
Dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas swojego wystąpienia pt. „Dachy zielone jako forma kompensacji utraconej powierzchni zazielenionej w mieście” udowodniła, że proces urbanizacji zachodzi bardzo prężnie również w polskich miastach, a jego konsekwencje oddziałują bezpośrednio na bilans wodny oraz gospodarowanie odpływem w miastach. W takiej sytuacji dachy zielone mogą do pewnego stopnia kompensować skutki utraty powierzchni zazielenionych zarówno z punktu widzenia planistycznego (możliwość zapewnienia terenów biologicznie czynnych) oraz z punktu widzenia hydrologicznego (możliwość zwiększenia bioretencji dla wód opadowych).
fot. DAFA | dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak.
Forum stanowiło atrakcyjne i inspirujące wydarzenie, dostarczając słuchaczom licznych argumentów za stosowaniem na dużą skalę dachów i ścian zielonych, pamiętając o ich świadomym projektowaniu i wykonywaniu, zgodnie z Wytycznymi.