Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie Aktualności wypunktowanie RECTICEL - Izolacja dachu POWERROOF- termomodernizacja budynków od podłóg aż po...
Zobacz:

Aktualności

RECTICEL - Izolacja dachu POWERROOF- termomodernizacja budynków od podłóg aż po dach

02-10-2015

W związku z rosnącymi cenami energii właściciele nieruchomości starają się o jak największe oszczędności w zakresie nakładów na ogrzewanie. Dlatego coraz częściej spotykamy się z tzw. termomodernizacjami budynków, czyli dostosowywaniem ich do wymagań budownictwa energooszczędnego. Jednym z etapów takiej modernizacji, oprócz instalacji oszczędnego systemu grzewczego jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów. Jakich materiałów używać do prac tego typu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, zrealizowanym przy współpracy firmy Recticel Izolacje.


Nakrokwiowa izolacja dachu


Wysoka temperatura powietrza jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz z problemami sercowymi. Należy podkreślić jednak, że upały mogą wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie każdego człowieka, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Ten fakt podkreślają liczne badania. Wskazuje na to chociażby analiza naukowców z Uniwersytetu Harvard (wzięli pod lupę 6,5 miliona zgonów wśród mieszkańców 50 największych amerykańskich miast w okresie od 1989 do 2000 roku), która została opublikowana w piśmie „Occupational and Environment Medicine”. Wynika z niej, że już 2-dniowa fala wysokich temperatur przyczynia się do podwyższenia średniej liczby zgonów o 5,74 %. Raport Instytutu na rzecz Ekorozwoju z 2015 roku pokazuje podobną prawidłowość na podstawie danych dotyczących Warszawy. W okresie co najmniej trzech następujących po sobie dni z temperaturą maksymalną powietrza powyżej 30 stopni C umieralność zwiększa się średnio o 13,8 % w porównaniu do innych okresów w trakcie trwania lata. Dlatego trzeba wówczas szczególnie na siebie uważać, kontrolować kondycję ciała, spędzać większość czasu w miejscach zacienionych.


Porównywalne straty ciepła budynku, do jakich dochodzi przy udziale ścian i podłóg funduje nam również źle zaizolowany dach (10 – 25 % strat ciepła). Dlatego jedną z najczęściej wykonywanych prac, która ma na celu zwiększenie energooszczędności budynku jest docieplenie dachu. Niestety termomodernizacja dachów skośnych w Polsce odbywa się najczęściej według tradycyjnej technologii, która polega na układaniu wełny mineralnej w przestrzeniach między krokwiami. Chociaż metoda ta ma wiele wad, to jej popularność nie słabnie. Okazuje się jednak, że na rynku dostępne są rozwiązania nietypowe, oparte na nowoczesnych technologiach. Jedną z nich jest nakrokwiowa izolacja dachów skośnych oferowana przez firmę Recticel.


Izolacja dachu POWERROOF zdj. 1

fot. RECTICEL


Zwolennicy wełny mineralnej chwalą metodę tradycyjną za teoretycznie osiągalną izolacyjność na poziomie U=0,17 W/m2K, przy montażu wełny ok grubości 23 cm. Jednak nie wspomina się o tym, że współczynnik ten pogarsza się o 25 proc. lub więcej ze względów na wiele czynników takich jak: mostki termiczne występujące na krokwiach, niedokładność ułożenia lub z biegiem lat zmniejszanie swojej objętości lub zawilgotnienie wełny. Jedną z wad wełny jest również to, że nie daje ona gwarancji wypełnienia wszystkich szczelin, a wykonana przy jej pomocy izolacja nie jest ciągła - wtedy w najlepszym przypadku osiągamy wynik ok. U = 0,25 W/m2K.


Proponowane przez firmę Recticel płyty PIR Powerroof przeznaczone są do montażu na konstrukcji dachu, a nie pod nią jak w przypadku wełny pomiędzy i podkrokwiowo. Dzięki temu uzyskujemy ciągłość izolacji i współczynnik U na poziomie 0,25 W/m2K przy grubości docieplenia wynoszącej zaledwie 10 cm(aktualne wymagania u = 0,20 W/m2K - dla płyty Powerroof gr. 120mm ). Płyty połączone są ze sobą na całej długości dachu, a szczelność połączeń gwarantują zamki typu pióro–wpust. Zatem zaizolowana zostaje również konstrukcja dachu, która w metodzie tradycyjnej przyczynia się do powstawanie mostków termicznych. Wszak drewno posiada izolacyjność gorszą 4-krotnie od wełny i 7-krotnie od płyt Powerroof.


Płyty Powerroof pokryte są obustronnie okładziną z grubej folii aluminiowej o grubości 50 µ, stanowiącą warstwę paroizolacyjną i usztywniającą piankę gwarantując perfekcyjną stabilność. Dodatkowe zastosowanie paroprzepuszczalnej folii dachowej na płycie gwarantuje zabezpieczenie przed wilgocią mogącą ewentualnie przenikać przez łączenia płyt. Wykończenie od wewnątrz może zostać wykonane zgodnie z potrzebą użytkownika obiektu: boazerią drewnianą, płytą OSB, sklejką, płytą gipsowo-kartonową lub płytą Recticel Eurothane G, dzięki której można zmniejszyć grubość warstwy nakrokwiowej.

Izolacja dachu POWERROOF zdj. 2
Izolacja dachu POWERROOF zdj. 3
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito