Guardian przedstawia LM Dry – unikalne szkło – mniej brudu i kondensacji
07-11-2014
Guardian, wprowadził do swojej oferty innowacyjne szkło antykondensacyjne LM Dry, które swoją premierę miało podczas niedawnych prestiżowych targów Glasstec. Nowatorska powłoka pozwala skutecznie zredukować zjawisko kondensacji pary wodnej na zewnętrznej szybie okna, a przy tym zapewnia nieskazitelną przejrzystość i niezwykłą łatwość utrzymania w czystości.
fot. Guardian Częstochowa | Czyste - jasne- inteligentne - Guardian przedstawia nowe łatwe w utrzymaniu szkło antykondensacyjne LM Dry
Kondensacja – widoczny problem okien energooszczędnych.
Zjawisko kondensacji pary wodnej, popularnie zwane efektem „zaparowanych okien”, zachodzi w sytuacji, gdy ciepłe, wilgotne powietrze na zewnątrz budynku ma kontakt z chłodniejszą szybą okienną. Inaczej mówiąc: kiedy temperatura szkła jest niższa niż temperatura otoczenia, osadza się na nim para wodna tworząc nieestetyczne zacieki. Te drobne kropelki to zmora szyb głównie w rejonach o dużej wilgotności powietrza, mają z nimi jednak też do czynienia właściciele większości nowych lub zmodernizowanych budynków. Dlaczego? Otóż współczesne projekty architektoniczne wymagają stosowania energooszczędnych rozwiązań, dlatego też wykorzystuje się w nich szyby zespolone o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Takie szkło skutecznie zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz domu, przez co zewnętrzna szyba pozostaje chłodna i narażona jest na zjawisko kondensacji, zwłaszcza w przypadku podwójnych lub potrójnych przeszkleń. Mamy tu zatem do czynienia ze swego rodzaju paradoksem: nowoczesne szkło stanowi doskonałą barierę termoizolacyjną, jednak w dużym stopniu traci przez to swoją pierwotną funkcję, czyli doskonałą przejrzystość – wyjaśnia Tomasz Gelio, Dyrektor Marketingu w Guardian Częstochowa. Guardian, jeden z czołowych producentów szkła architektonicznego, postanowił rzucić wyzwanie zjawisku kondensacji i stworzył LM Dry – unikalną powłokę, która sprawia, że szkło wyróżnia się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi nie tracąc doskonałej widoczności. W oknach, w których zastosowano szyby LM Dry, zjawisko kondensacji nie tylko wyraźnie się zmniejszyło, ale w wielu przypadkach zostało całkowicie wyeliminowane (w przypadku podwójnego szklenia).
Szkło z powłoką LM Dry – czyste, jasne i inteligentne.
Najważniejszą zaletą szkła z powłoką LM Dry są bez wątpienia jego właściwości antykondensacyjne, nie są to jednak jego jedyne atuty. Szkło to jest niezwykle łatwe w utrzymaniu - powłoka zapobiega nadmiernemu osadzaniu się brudu. Szyba nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych i utrzymuje czystość przez dłuższy czas. Dzięki temu szyby z powłoką LM Dry można stosować zarówno w domach mieszkalnych, jak i biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej. Szkło to sprawdzi się też w przypadku okien dachowych, świetlików, ogrodów zimowych oraz wszędzie tam, gdzie zastosować trzeba zespolenie potrójne. Właśnie tak montowane przeszklenia są szczególnie narażone na zjawisko kondensacji pary wodnej oraz gromadzenie się brudu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Co więcej, powłokę LM Dry można nanosić zarówno na szkło SunGuard (szkło ochrony słonecznej o bardzo szerokim zakresie kolorów i poziomie selektywności), jak i ClimaGuard (niskoemisyjne szkło pozwalające zmniejszyć straty energii nawet o 50% w porównaniu z tradycyjnym szkłem). Szkło z powłoką LM Dry, zgodnie z popularyzującym je hasłem „Clean – Clear – Clever„ jest - przejrzyste i łatwe w utrzymaniu w czystości.
fot. Guardian Częstochowa | Od lewej przeszklenie z powłoką antykondensacyjną oraz przeszklenie tradycyjne
Unikalne szkło LM Dry to nowość w ofercie firmy Guardian. Zaprezentowane ono zostało podczas tegorocznych targów Glasstec w niemieckim Düsseldorfie. Powłoka LM Dry dostępna jest na szkłach ClimaGuard oraz SunGuard.