Portal dla Inwestorów, Architektów i Wykonawców.

logo
Przeszukaj zasoby naszej bazy
0..9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Jesteś tu: Strona główna wypunktowanie Aktualności wypunktowanie Męski Azyl: czyli jak w garażu powstała łódź podwodna, a teraz pierwsze na...
Zobacz:

Aktualności

Męski Azyl: czyli jak w garażu powstała łódź podwodna, a teraz pierwsze na świecie składane płetwy

07-02-2014

Mamy pierwsze zgłoszenia w naszym konkursie „Bitwa konstruktorów - co kryje się za bramą?”. Mariusz Szymański, fryzjer z Gdyni, który zrekonstruował w przydomowym garażu łódź podwodną, do konkursu „Męskiego Azylu” zgłasza pierwsze na świecie składane płetwy.


Męski Azyl: „Bitwa konstruktorów – co kryje się za bramą?” zdj. 2Męski Azyl: „Bitwa konstruktorów – co kryje się za bramą?” zdj. 1

fot. Exofin


O tym, jak niesamowite rzeczy mogą powstawać w zaciszu przydomowego garażu przekonał nas Mariusz Szymański z Gdyni. Ten 40-latek na co dzień czesze swoje klientki i klientów w niewielkim zakładzie fryzjerskim w Gdyni Pogórzu. Jednak mało kto może przypuszczać, co kryje jego garaż. Od wielu lat tam konstruuje łodzie podwodne i sprzęt do nurkowania. To jego pasja. - To właśnie tu powstawała moja łódź podwodna - „Błotniak”, bo tak formalnie się nazywa - opowiada Szymański.


„Błotniak”, to tajny projekt wojskowy z lat 70. Wyprodukowano pięć takich mokrych łodzi podwodnych (podwodniak musi mieć strój i sprzęt nurka). W zamyśle fachowców z Układu Warszawskiego miały to być lekkie okręty (waży ok. 1 tony) przeznaczone do dywersji na tyłach wroga. „Błotniak” miał niepostrzeżenie wpłynąć do portu, zaminować wrogie jednostki i zniknąć. Jednak próby w PRL okazały się nieskuteczne i z projektu zrezygnowano.


Po wielu latach wrócił do niego fryzjer z Gdyni - Mariusz Szymański. W swoim garażu w Gdyni Pogórzu wrócił do marzeń z dzieciństwa. „Błotniaka”, z którego zrezygnowało wojsko znalazł na składzie złomu. Po wielu staraniach zabrał go do swojego garażu i doprowadził do tego, że niewielki okręt podwodny może dziś z powodzeniem zejść nawet poniżej 20 metrów.


Mariusz Szymański musiał się sporo natrudzić, żeby skompletować części zamienne do „Błotniaka”. Linka do steru to oryginalna linka do… prania, a akumulatory pochodzą z elektrycznych wózków inwalidzkich. Teraz „Błotniak” rozwija prędkość 5 węzłów i kiedy ogląda się podwodne zdjęcia, aż trudno uwierzyć, że to wszystko powstało w przydomowym garażu.


  Męski Azyl: „Bitwa konstruktorów – co kryje się za bramą?” zdj. 3
 

fot. Exofin

Teraz do „Bitwy konstruktorów - co kryje się za bramą?” Szymański zgłasza składane płetwy. Swoją ideą zaraził technologa i konstruktora jachtów Tomasza Krause, który przekuł teoretyczne rozważania nad konstrukcją w funkcjonalne płetwy składane. Sprzęt jest już po pierwszych udanych testach i zyskał akceptację w środowisku nurków. Do konkursu została zgłoszona nowa konstrukcja, która będzie przeznaczona dla amatorów - pasjonatów nurkowania.


Zasadnicze różnice między nowym projektem a tradycyjnymi płetwami to waga, małe gabaryty oraz unikalne właściwości nautyczne. Dla porównania zwykłe gumowe płetwy ważą ok. 3 kg. Te skonstruowane przez Mariusza i Tomasza ważą jedynie 1,2 kg.


„Bitwa konstruktorów” jest inicjatywą skierowaną do wszystkich osób, które nie boją się wyzwań, są ambitne oraz mają pomysł na własną konstrukcję, którą można przygotować i zrealizować w garażu. W konkursie mogą brać udział pomysłodawcy indywidualni oraz zespoły opracowujące wspólnie projekt. Warunkiem udziału w konkursie jest polubienie profilu „Męskiego Azylu” na Facebooku i wysłanie swojego zgłoszenia. Każdy z uczestników indywidualnych czy zespołów może zgłosić jedną lub więcej prac.


Do 9 lutego czekamy na pomysły konstrukcji, którą można zbudować w garażu. Pomysły i propozycje prosimy wysyłać na adres: meskiazyl@krispol.pl.


Z nadesłanych i zakwalifikowanych do konkursu projektów Internauci wybiorą najciekawszy. Ważne, aby jego realizacja była możliwa w ciągu 12 miesięcy od rozstrzygnięcia konkursu. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5 000 złotych.


Już 12 lutego wystartuje rywalizacja na Facebooku. Do walki stanie kilka najciekawszych prac, a do wielkiego finału - dwójka uczestników wybrana przez Internautów. Bitwa rozegra się w wirtualnym świecie: na profilu WWW.FACEBOOK.COM/MESKIAZYL. Zwycięzcę wybiorą Internauci w głosowaniu. Wynik ogłosimy 4 marca 2014.


Pomysłodawcą i sponsorem akcji Męski Azyl jest firma KRISPOL.

Męski Azyl: „Bitwa konstruktorów – co kryje się za bramą?” zdj. 4
Męski Azyl: „Bitwa konstruktorów – co kryje się za bramą?” zdj. 5
Męski Azyl: „Bitwa konstruktorów – co kryje się za bramą?” zdj. 6
lista aktualności

Copyright 2021. www.budoskop.pl | Budownictwo w zbliżeniu| Polityka cookies Wszystkie prawa zastrzeżone.



Partner Strategiczny:


INFO-INWEST Inwestycje budowlane

realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito