Są to obiekty sportowe, które spotkać można już praktycznie w każdej większej miejscowości. Miejsce to przeznaczone jest dla pasjonatów sportów ekstremalnych i skateboardingu. Budowane są zazwyczaj w dwóch opcjach: betonowej lub sklejkowo – kompozytowej.
Przed przystąpieniem do realizacji takiej inwestycji, najważniejsze są konsultacje z lokalną młodzieżą. Wspólne opracowanie projektu i uwagi najbardziej zainteresowanych, pozwalają na budowę skateparku przystosowanego do potrzeb przyszłych użytkowników. Po rozmowach, grupa wyspecjalizowanych projektantów pracuje nad pierwszą wizualizacją, a władze miasta poszukują lokalizacji oraz przygotowują specyfikację przetargową. Projekt, to odpowiednie rozmieszczenie elementów, tak aby umożliwiały one płynną jazdę z równoczesnym zachowaniem odpowiednich stref bezpieczeństwa.
SkateArt
Ciekawa inicjatywa firmy Techramps. Sama idea łączy zamiłowanie do skateboardingu z designem i użytecznością publiczną. Projekt skierowany jest do architektów oraz osób odpowiedzialnych za wygląd, estetykę i funkcjonalność parków, alejek i innych obiektów miejskich. Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań urządzenia sportowe zostały połączone z otaczającą przestrzenią. SkateART to specjalne przeszkody skateboardowe, które pełnią równocześnie funkcje ogólnodostępne: projekt ławki, pomnika bądź fontanny.
Przykładem infrastruktury sportowo-rekreacyjnej są Parkour Parki (czyt. parkur park) oraz Street Workout Parki (czyt. strit łorkaut parki) stanowiące ogół obiektów przeznaczonych do doskonalenia ogólnej sprawności fizycznej. Parkour jest formą aktywności fizycznej polegającą na efektywnym przemieszczaniu się po dowolnym terenie jedynie przy wykorzystaniu możliwości własnego ciała. Jedną z odmian parkouru jest freerunning, który z kolei większy nacisk kładzie na efektowność ruchów. Street Workout natomiast polega na wykonywaniu gimnastycznych figur na drążkach i poręczach oraz budowaniu siły mięśni dzięki ćwiczeniom bazującym jedynie na masie ciała sportowca.
Korzeni parkouru doszukiwać się można już w pierwszych latach XX wieku, jednak jego największy rozwój nastąpił pod koniec tego stulecia. Można stwierdzić, iż parkour, mimo swych odległych korzeni, jest stosunkowo nową dyscypliną, szczególnie w porównaniu z innymi sportami i aktywnościami tzw. miejskimi jak deskorolka, czy wyczynowa jazda na rowerze BMX i łyżworolkach. Szczególnie w Polsce wzrasta popyt na tego typu urządzenia. W dalszym ciągu prowadzone są działania w celu utworzenia pierwszego Parkour Parku na wolnym powietrzu, a najintensywniej przebiegają one w Krakowie i Gdańsku. Równolegle z bardzo dynamicznym rozwojem street workoutu w Polsce udało się zrealizować kilka obiektów przeznaczonych dla pasjonatów tego sportu, czego przykładem może być park w Lublińcu lub Ełku.
Wakepark
Wakebord zaczął rozwijać się w Polsce stosunkowo niedawno, jednak ze względu na swoją specyfikę co roku zyskuje nowych sympatyków i pasjonatów. Zagospodarowanie przestrzeni wodnej pod profesjonalny wodny wyciąg wakeboardowy zwiększa atrakcyjność miasta, przyciągając do regionu całe rodziny wraz z dziećmi.
Budowa wakeparku może odbyć się w różnych systemach. Dwusłupowy, na którym użytkownicy wypływają na pewną odległość i wracają na start. Jest to tańsza alternatywa dla zagospodarowania niedużych akwenów wodnych. Wykorzystywana technologia zapewnia nieprzerwane pływanie, bez zatrzymywania się na końcach wyciągu. Bardziej rozbudowane systemy 4-5 słupowe pozwalają na jazdę wielu osób równocześnie. Ta opcja polecana jest dla większych powierzchni wodnych. Jeden z pierwszych wakeparków w Polsce powstał w Kryspinowie (koło Krakowa) w 2010 roku. Od początku działalności firma, każdego roku odnotowuje coraz większą liczbę użytkowników. Na terenie parku znajduje się wypożyczalnia wysokiej klasy sprzętu wakeboardowego, bar, batuta oraz minirampa skateboardingowa. Do 2013 roku w całym kraju powstało 21 tego typu obiektów, a prowadzone rozmowy z inwestorami pozwalają założyć, że w 2014 przybędzie 10 nowych.