BETAFENCE - Kuwejcka rozdzielnia mocy zabezpieczona ogrodzeniem Securifor
04-07-2013
Energetyka – strategiczna gałąź gospodarki
We wszystkich krajach energetyka stanowi strategiczny segment gospodarki. Infrastruktura produkcyjno-przesyłowa może być z tego względu narażona na uszkodzenia wywołane zarówno przez zwykłych wandali, jak i ataki terrorystyczne. Dlatego ochrona instalacji i budynków nierzadko wymaga zastosowania systemów o wysokim stopniu zabezpieczenia.
Nieproszeni goście mogą dostać się na chroniony teren na różne sposoby. Górą, dołem (wykonując podkop pod ogrodzeniem) lub przez ogrodzenie (rozcinając je). By zabezpieczyć się przed każdym z tych zagrożeń najlepiej zastosować zintegrowany system ochrony zewnętrznej, obejmujący betonowe fundamenty, sztywne panele na wzmocnionych słupach oraz drut kolczasty.
Rozdzielnia mocy w Kuwejcie strzeżona Securiforem 2D
Taki zintegrowany system ochrony swoich obiektów energetycznych postanowił zastosować Kuwejcki Koncern Naftowy (KOC). Jako jedną z pierwszych ogrodzono podstację rozdzielni mocy w miejscowości Al-Ahmadi. Na długości 165 metrów wokół stacji ustawiono betonowe cokoły, do których przykręcono podstawy słupów Bekasecure. Te sztywne i wytrzymałe słupy w kształcie litery Omega umożliwiają poprowadzenie instalacji dla detekcji i monitoringu. Na słupach osadzono panele Securifor 2D o wysokości 3 metrów. Słupy Bekasecure wyposażono w podwójne ramiona zagięte, na których zamocowano zwoje drutu żyletkowego Concertina. Do rodzielni mocy można dostać się jedynie przez dwuskrzydłową bramę wjazdową Robusta o szerokości 6 metrów i wysokości 2 metrów.
Kuwejcki Koncern Naftowy ma swoją główną siedzibę w Al-Ahmadi – mieście położonym w południowo-wschodnim Kuwejcie. Zostało ono założone w 1946 roku na terenach roponośnych, gdy rozpoczęto wydobywanie tego surowca na dużą skalę. Rurociągi naftowe łączą Al-Ahmadi z ośrodkami ekspoatacji ropy naftowej Burkan oraz z Mina al-Ahmadi – największym portem naftowym świata (76 mln ton przeładunków). W czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku tereny roponośne wokół Al-Ahmadi zostały podpalone przez wojska irackie, co spowodowało ogromne szkody gospodarcze i środowiskowe.