W dniach 16 i 17 maja w Bronisławowie odbyła się IV edycja Kongresu Stolarki Polskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad dwustu gości - przedstawicieli producentów stolarki otworowej. Jednym z partnerów wydarzenia była firma WIŚNIOWSKI.
Już po raz czwarty Kongres zgromadził przedstawicieli wielu firm związanych ze stolarką otworową przedstawicieli władz lokalnych, samorządowych i wojewódzkich, licznych dziennikarzy polskich i zagranicznych. Wspólnie starano się podsumować cały rok w branży, ale także wyznaczyć kolejne cele do zrealizowania. Motywem przewodnim Kongresu była eksportowa działalność polskich firm.
Źródło: Wiśniowski | Orly Polskiej Stolarki osobowość roku, kongres Polskiej Stolarki POID.
Tegoroczny Kongres został podzielony na trzy bloki tematyczne, w trakcie których poruszano:
• kwestie szans polskich producentów na rynkach zagranicznych,
• koncepcje działań eksportowych
• oraz potencjalne zmiany w branży w stolarki polskiej po wejściu w życie zmian legislacyjnych, które nastąpią 1 lipca 2013.
Jednym z uczestników pierwszego panelu dyskusyjnego był największy polski producent bram i systemów ogrodzeniowych Andrzej Wiśniowski, laureat nagrody Orły Polskiej Stolarki w kategorii „Osobowość Roku 2012”.
Ogłoszenie wyników plebiscytu, w którym brali udział również internauci, było punktem kulminacyjnym programu Kongresu. Nagrodę w imieniu Andrzeja Wiśniowskiego odebrała Katarzyna Świderska, Dyrektor Marketingu w firmie WIŚNIOWSKI.
Pani Katarzyna Świderska była również uczestnikiem drugiego panelu dyskusyjnego, w trakcie którego przedstawiciele firm debatowali o obecnej sytuacji eksportowej swoich przedsiębiorstw, ale również o planach na przyszłość: – Na dzień dzisiejszy eksport stanowi 38% naszej sprzedaży. W 2017 roku to na nim będziemy budować swoją strategię sprzedaży, opierając się na wiedzy specjalistów w tej dziedzinie - komentowała Katarzyna Świderska.
Drugi dzień Kongresu upływał pod znakiem zmian legislacyjnych o fundamentalnym znaczeniu dla branży: Deklaracji Właściwości Użytkowych oraz dyrektywy unijnej w sprawie energetycznej charakterystyki budynków. Zaproszeni paneliści rozważali konsekwencje tych zmian, opracowywali potencjalne scenariusze dla rynku stolarki w Polsce po zmianach prawnych.
Tegoroczny Kongres można podsumować jako bardzo merytoryczną debatę, która pozwoliła nie tylko wyartykułować pewne problemy obecne w branży, ale przede wszystkim pokazała pełny obraz obecnej sytuacji rynku stolarki otworowej.