FAKRO - Okna dachowe, które wyprzedzają przyszłość
27-03-2013
Współczesna konkurencja na rynku globalnym opiera się dziś przede wszystkim na technologicznym wyścigu. Światowa rywalizacja motywuje do działania, zmusza do ciągłego podnoszenia jakości i rozwoju innowacyjności. Sukces odnosi ten, kto potrafi wyprzedzić przyszłość. W branży okien dachowych od lat skutecznie robi to polska firma FAKRO. Wdrażając rokrocznie kilkanaście nowatorskich rozwiązań dotyczących okien dachowych, FAKRO mobilizuje innych producentów i wymusza na nich rozwój oraz podnoszenie standardu produktów.
Przełomowe rozwiązanie w konstrukcji okien dachowych
Krokiem milowym w rozwoju konstrukcji okien dachowych i wyznacznikiem nowych trendów w branży stało się produkowane od kilku lat przez FAKRO okno uchylno-obrotowe FPP-V preSelect. W oknie tym zastosowano nowatorski system okuć pozwalający na oddzielenie funkcji uchylnej okna od funkcji obrotowej. To nowatorskie i chronione patentem rozwiązanie, gwarantuje pełną stabilność skrzydła przy dwóch sposobach otwierania okna, co podnosi jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Dodatkowo w oknie dachowym preSelect uchylone skrzydło można zatrzymać w dowolnej pozycji.
Absolutne novum w rozwiązaniach konstrukcyjnych zastosowane w oknie uchylno-obrotowe FPP-V preSelect, pozwoliło FAKRO wyprzedzić wszystkich branżowych konkurentów.
Najwyższe jednoramowe okno dachowe świata
Podobnie stało się z produkcją okien dachowych o dużej powierzchni przeszklenia. Już trzy lata temu firma FAKRO, przygotowała serię wysokich okien o szerokościach, które bez problemu mieszczą się między standardowym rozstawem krokwi. Dzięki zastosowaniu podwyższonej osi obrotu zwiększono ich wysokość do 180-ciu a nawet 206-ciu cm. Duża powierzchnia przeszklenia sprawia, że pomieszczenia są doskonale doświetlone. Znajdująca się w dolnej części okna klamka jest łatwo dostępna, a podwyższona oś obrotu pozwala nawet wysokiej osobie wygodnie stać pod otwartym skrzydłem. Te wyjątkowe okna dachowe, pod nazwą proSky, to najwyższe, jednoramowe okna dachowe na świecie.
Nowy standard bezpieczeństwa
Polski producent wyznaczył kierunek rozwoju branży także pod innym względem. FAKRO wyposażyło swoje okna dachowe nie tylko w hartowane szyby, ale także w system wzmocnienia konstrukcji topSafe, który w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo użytkowania okien. System podwyższa odporność okna na włamanie oraz chroni je przed otwarciem podczas przypadkowego nadepnięcia na skrzydło.
Okna dachowe FAKRO posiadają co najmniej III klasę bezpieczeństwa dla całego okna, łącznie z szybą (wg EN 13049).
Nowosądeckie przedsiębiorstwo jako pierwsze wprowadziło na rynek pełną ofertę okien dachowych z taką właśnie klasą bezpieczeństwa, wyznaczając w ten sposób zupełnie nowe standardy w branży okien dachowych.
Nowe okno dachowe FAKRO FTP-V P2 Secure to produkt szczególnie podnoszący bezpieczeństwo antywłamaniowe pomieszczeń. Okno to zostało wyposażone w system wzmocnienia topSafe, elementy zabezpieczające szybę antywłamaniową przed jej wymontowaniem oraz klamkę z blokadą, która zapobiega łatwemu otwarciu okna z zewnątrz.
FAKRO jako jedyna firma na rynku okien dachowych wprowadziła jako standardowe rozwiązanie do okien drewnianych Profi automatyczny nawiewnik V40P.
Poprzez automatyczną regulację wielkości kanału przepływu nawiewnik ten dostarcza do pomieszczenia optymalna ilość powietrza i zapewnia zdrowy mikroklimat na poddaszu oraz oszczędność energii cieplnej.
Najcieplejsze okno dachowe na świecie
W przypadku FAKRO określenie „naj” odnosi się także do kwestii związanych z energooszczędnością. Oddzielną klasą okien dachowych oferowanych od dwóch lat przez polskiego producenta stanowi okno FTT U8 Thermo o podwyższonych parametrach termoizolacyjności, przeznaczone dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego. W oknie tym zastosowano poszerzoną ramę skrzydła oraz superenergooszczędny, trzykomorowy pakiet szybowy. Montaż okna ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym z dodatkową termoizolacją EHV-AT Thermo, pozwolił na uzyskanie najlepszego współczynnika na świecie dla całego okna na poziomie Uw=0,58 W/m²K. Okno to wyposażone jest również w pakiet kołnierzy izolacyjnych XDK.Kołnierze Thermo mogą być stosowane również do pozostałej, szerokiej oferty okien dachowych FAKRO.
Uniwersalny montaż
FAKRO zastosowało w swoich oknach jedyny w swoim rodzaju, przyjazny dla dekarzy uniwersalny system montażu. Umożliwia on łatwy i szybki montaż okna niezależnie od konstrukcji dachu oraz rodzaju pokrycia dachowego. System ten pozwala na montaż okna dachowego FAKRO na trzech różnych głębokościach w konstrukcji dachu (N, V, J) zarówno na łatach jak i na krokwiach. Głębszy montaż okna (V, J) zapewnia lepszą izolację termiczną wokół niego oraz wysoką estetykę przez dopasowanie się do wysokości pokrycia dachowego. Wysokość montażu N umożliwia podniesienie okna ponad płaszczyznę pokrycia dachowego. Jest to szczególnie ważne w eksploatacji domów zlokalizowanych w krajach, gdzie występują obfite opady śniegu. Dla zabezpieczenia najlepszych parametrów termicznych FAKRO oferuje w tym rozwiązaniu kołnierz uszczelniający z dodatkową termoizolacja EHN-AT Thermo.
Zintegrowany, bezprzewodowy system sterowania
Firma FAKRO wprowadziła także na rynek nowy, bezprzewodowy system komunikacji między urządzeniami elektrycznymi pod nazwą Z-Wave, dzięki czemu wszechobecna w domu automatyka (ogrzewanie, oświetlenie, alarmy, sterowanie oknami dachowymi, roletami, bramami garażowymi) jest zintegrowana w jeden system. Już w 2007 roku firma zastosowała w systemie na podczerwień dotykowy panel sterujący, dwa lata później dostępny on był również w systemie Z-Wave.
W 2010 roku podczas największych w branży cyfrowej targów CeBIT, organizowanych rokrocznie w Hannoverze zaprezentowała możliwość sterowania oknem dachowym za pomocą smartfonów oraz przez internet.
Polska myśl konkurencyjna
FAKRO od zawsze stawia na innowacyjność. Dumą firmy jest nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym pracuje ponad 70 inżynierów. FAKRO ma na swoim koncie blisko 90 zgłoszeń patentowych. Do wielu krajów świata eksportuje nie tylko okna dachowe, ale także rozwiązania i myśl twórczą polskich inżynierów. W ten sposób polska firma wytycza nowe kierunki rozwoju dla branży okien dachowych na świecie.