POLBRUK - Przestrzeń miejska – design na miarę naszych czasów
12-07-2013
Ukształtowanie oraz wizualny aspekt przestrzeni miejskiej to elementy, na które zwraca się dziś coraz większą uwagę. Zajmujący się tą sferą designerzy w przygotowywanych dla miasta projektach coraz częściej reagują na przemiany zachodzące w społeczeństwie, uwzględniają nowoczesne trendy i zmieniające się praktycznie z roku na rok upodobania estetyczne. Przestrzeń publiczna stała się polem do popisu dla artystów, którzy, realizując swoje pomysły, kreują nowy obraz współczesnego świata.
Miejscem ekspresji dla współczesnych projektantów przestrzeni miejskiej są dziś obiekty, które poddawane są gruntownej rewitalizacji – ze względów użytkowych, bądź estetycznych. Podczas, gdy renowacja budynków wymaga zachowania ich pierwotnych kształtów czy charakteru zdobnictwa, ich otoczenie stanowi już dziś przestrzeń pozostawioną kreatywnej wyobraźni. Inwestycje takie pozwalają niejednokrotnie na osiągnięcie bardzo interesujących wizualnie efektów, powstających w wyniku połączenia architektury sprzed lat z nowoczesną stylizacją. Przykładem tego typu aranżacji, niejako łączącej pokolenia, są np. odnawiane w ostatnich latach miejskie dworce kolejowe – wiekowe w wyglądzie budynki stają się pomnikami, osadzonymi często w przestrzeni budowanej zgodnie z najnowocześniejszymi trendami. Jednym z wielu przykładów tego rodzaju zmian jest zastosowanie produktów firmy Polbruk w projekcie odnowy otoczenia Dworca Głównego PKP w Gdyni. Dworzec staje się w ten sposób jedyną w swoim rodzaju wizytówką miasta – pierwszym obiektem oglądanym przez przyjeżdżających.
Rzeźba użytkowa i obrazy malowane betonem
W aranżacji nawierzchni Dworca Głównego w Gdyni użyto dwóch rodzajów materiałów – płyt chodnikowych gładkich (30x30 cm) i płukanych (30x30 cm) firmy Polbruk – obie propozycje swoimi geometrycznymi kształtami nadały temu otoczeniu wyjątkowego, pełnego prostoty uroku. Betonowe elementy formą korespondują z nowoczesnym charakterem małej architektury znajdującej się na placu przed budynkiem dworca. Proste, ułożone symetrycznie płyty chodnikowe stworzyły doskonałe tło, które eksponuje nietypowe ławki w kształcie fali oraz ogromne, betonowe donice z posadzonymi w nich zamiast kwiatów, drzewami. W ten sposób uzyskano ciekawy efekt futurystycznego parku, który uzupełnia i odświeża wizerunek dworca w Gdyni. Przestrzeń miejska zaczęła pełnić nową, już nie tylko użytkową funkcję – stała się również ciekawą i atrakcyjną ozdobą miasta.
Trendem architektonicznym, który bardzo często gości dziś w przestrzeni miejskiej, są kompozycje utrzymane w tonacji monochromatycznej. Sięgają po niego głównie projektanci, którzy chcą mocno nawiązać do współczesnej mody i wprowadzić w aranżowany obszar atmosferę charakterystyczną dla krajobrazu silnie zurbanizowanego. Królują tu biele, czernie i szarości – szczególnie lubiana jest dziś ta ostatnia barwa, kojarzona z metalem i postępem technologicznym. W utrzymanych w tej kolorystyce obiektach architekci często wykorzystują beton. Jest to materiał niezwykle wdzięczny, pozwalający tworzyć dowolne formy, a przy tym i niezwykle trwały. Cecha ta jest szczególnie ważna w miejscach mocno eksploatowanych, dlatego też naturalnym wyborem w przypadku nawierzchni wokół dworca w Gdyni były betonowe płytki chodnikowe firmy Polbruk. Te 5-cio centymetrowej grubości elementy pozwoliły stworzyć trwałą płaszczyznę odporną na intensywne użytkowanie.
Przestrzeń miejska stała się dziś nowym polem działań artystycznych – miejscem, które pozwala na łączenie sztuki i przedmiotów użytkowych. Stałe elementy zurbanizowanego krajobrazu, jak nawierzchnia, ławki czy lampy zmieniły więc formę i stały się znakiem rozpoznawczym nowoczesnych miast.