Architektura przemysłowa w nowoczesnym wydaniu - Hala Gong w Ostrawie z systemami ALUPROF
19-01-2021
Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych jest wyzwaniem dla architektów i projektantów, którzy prześcigają się w tworzeniu koncepcji coraz to nowych form, a także bardziej funkcjonalnych adaptacji starych budynków. Na terenie huty Dolne Vitkowice w Ostrawie monumentalny zbiornik gazu przekształcono w multifunkcyjny obiekt widowiskowy - Halę Gong. Podczas tej wyjątkowej renowacji wykorzystano rozwiązania europejskiego lidera wśród dostawców systemów aluminiowych dla budownictwa - firmy ALUPROF SA.
Funkcjonujący na przestrzeni dwóch stuleci kompleks przemysłowy, w którym wydobywano węgiel i produkowano surówkę żelaza, był jedynym tego typu miejscem na terenie Europy. Zbiornik gazu, zaadaptowany w 2013 roku na halę widowiskową, powstał w latach 20. XX wieku. Cylindryczny obiekt o łącznej wysokości prawie 32 m służył bez większych awarii do 1998 roku.
fot. Aluprof
Za przekształcenie magazynu gazu w wielofunkcyjną salę Gong odpowiadał architekt Josef Pleskot. Zgodnie z projektem zachowano pierwotną konstrukcję stalową, dzięki czemu zachowano historyczną wartość dawnego zbiornika. Budynek zachował wiele ze swojej dawnej formy także wewnątrz, na przykład oryginalną żelazną podłogę z charakterystycznym nitowaniem. Centralnie ulokowana aula pomieści jednorazowo nawet 1500 widzów. Do dyspozycji zwiedzających, oprócz dwóch sal koncertowych, przygotowano również galerię sztuki, zaplecze gastronomiczne oraz konferencyjne. Projekt budynku zyskał międzynarodowe uznanie i wiele nagród m.in. na Targach budowlanych w Monachium Hala Gong znalazła się na liście TOP 10 obiektów świata.
Wiekowa konstrukcja z nowoczesnymi przeszkleniami
Projekt zakładał wykonanie instalacji, która niemal nie narusza oryginalnej konstrukcji zbiornika gazu. Elewacja bryły jest perforowana tylko w czterech miejscach. Wejście dla zwiedzających umiejscowiono we wschodniej części obiektu - wycięto blaszany kwartał, który zastąpiono nowoczesnym i funkcjonalny przeszkleniem. Z kolei od zachodu, na poziomie sceny, wykrojono ogromny otwór, w którym umieszczono wielkogabarytowe okna widokowe. Hala Gong posiada szklany dach, dający poczucie przestrzeni poprzez doświetlenie wnętrza naturalnym światłem. Podczas renowacji multifunkcyjnego centrum wykorzystano aluminiowy system fasadowy MB-SR50, system okienno-drzwiowy o podwyższonej izolacyjności termicznej MB-70HI oraz system ściany osłonowej słupowo-ryglowej MB-SR50N A marki ALUPROF.
- Podczas renowacji historycznych obiektów istotne jest zachowanie pierwotnego charakteru budowli. Kluczowy jest dobór rozwiązań, które korespondują z elementami oryginalnej zabudowy, zapewniając jednocześnie funkcjonalność na miarę XXI w. Nakładkowy system profili aluminiowych MB-SR50N A, na drewno i stal, pozwala łączyć materiały konstrukcyjne o różnych właściwościach materiałowych, użytkowych i estetycznych. Doskonale sprawdza się w rewitalizowanych inwestycjach przemysłowych, gdzie konieczne jest zachowanie określonego wystroju - w przypadku Hali Gong stalowych profili wewnętrznych. Co więcej, konstrukcja w systemie MB-SR50N A spełnia najwyższe parametry techniczne w zakresie izolacyjności termicznej i akustycznej oraz szczelności na przenikanie wody i powietrza - podkreśla Marek Šišolák, Dyrektor Sprzedaży z ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.
Ściana słupowo-ryglowa MB-SR50N A aluminiowo-drewniana, bądź aluminiowo-stalowa może być wykorzystywana do budowy m.in. dachów szklanych oraz ogrodów zimowych. Istnieje także możliwość dostosowania wyglądu profili aluminiowych do indywidualnych potrzeb, w zależności od wymagań projektu architektonicznego, dzięki nadaniu profilom maskującym odpowiedniego kształtu.
Użycie systemów aluminiowych firmy ALUPROF odegrało dużą rolę w kreowaniu bezpiecznej, estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni wyjątkowego centrum, jakim jest Hala Gong.