Axalta adaptuje architektoniczne farby proszkowe do formatu BIM (Building Information Modelling)
18-11-2016
Axalta Coating Systems (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i farb proszkowych, udostępnił swoje kolekcje farb proszkowych Alesta® AP do podłoży metalowych, w postaci obiektów w formacie Building Information Modelling.
BIM jest metodą optymalizacji procesów projektowania, realizacji i zarządzania budową budynku. Jest ona coraz częściej wymagana przez instytucje rządowe w trakcie projektowania i zarządzania pracami nad inwestycjami publicznymi. Unijna Dyrektywa w sprawie zamówień publicznych z 15 stycznia 2014 r. pozwala państwom członkowskim UE na wprowadzenie obowiązku stosowania metody od 1 stycznia 2016 r. W ramach modelu BIM wszystkie parametry budynku są rejestrowane, łączone i powiązane w formie cyfrowej, a sam budynek jest prezentowany w postaci trójwymiarowego modelu. Ułatwia to komunikację wszystkim stronom zaangażowanym w inwestycję budowlaną.
fot. AXALTA
„Farby proszkowe, takie jak Alesta, są wybierane przez architektów nie tylko ze względu na walory estetyczne, lecz także z uwagi na ich właściwości funkcjonalne” – wyjaśnia Mercè Berengueras, Architectural Prescription Leader dla biznesu farb proszkowych na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. „Blisko współpracujemy z klientami i chcemy ułatwić im dostęp do szczegółowych, precyzyjnych informacji o parametrach i kolorach. Format BIM to inteligentne, cyfrowe rozwiązanie tej kwestii”.
Kolekcje Alesta AP: Star, Anodic i Fine Textured zostały zaadaptowane do formatów numerycznych wymaganych przez format BIM – Revit, ArchiCAD, IFC – i są już dostępne w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim.
Kolekcja Star oferuje wyrafinowane metaliczne szarości oraz kolory specjalne imitujące barwy minerałów o różnych strukturach. Kolekcja Anodic przeznaczona jest do zastosowań na oświetleniach, drzwiach, meblach i ramach okiennych, które preferują wykończenia o głębokim macie. Farby z kolekcji Fine Textured oferują szeroki wybór kolorów i atrakcyjne wykończenie. Jednocześnie są bardzo funkcjonalne i świetnie ukrywają niedoskonałości powierzchni.
Farby proszkowe z tych kolekcji można zobaczyć lub pobrać w postaci obiektów BIM na stronie www.axalta.bimetica.com.