LIBET - Minimalizm w praktyce – płyty Libet Ceramic z efektem betonu
08-11-2016
Beton kojarzony jest przede wszystkim ze stylem industrialnym. Produkty z linii Libet Ceramic udowadniają jednak, że może mieć on różne oblicza. Gresy porcelanowe odwzorowujące wygląd betonowych powierzchni sprawdzą się nie tylko w nowoczesnych domach i ogrodach, ale także w tych zaprojektowanych w stylu klasycznym lub śródziemnomorskim. W każdym przypadku wprowadzą do aranżacji stonowaną kolorystykę, utrzymaną w różnych odcieniach szarości i beżów oraz minimalistyczny design.
fot. LIBET | W ostatnich latach na popularności zyskuje szeroko pojęty styl nowoczesny. Jego główne wyznaczniki to prostota, ograniczenie ozdobników, wyraziste, zgeometryzowane formy oraz oszczędne podejście do kolorystyki.
Kolekcję Libet Ceramic, inspirowaną wyglądem betonu, tworzą trzy grupy produktowe: Lab_21, Mashup i Officine. Płyty Officine wyróżniają się ciekawą strukturą przecieranego betonu. Kwadratowe elementy o wymiarze 60 x 60 cm są dostępne w trzech kolorach – Romantic (beżowo-kremowy), Dark (szary) i Gothic (grafitowy). To kwintesencja nowoczesnego wzornictwa. Monochromatyczna baza na powierzchni produktów Mashup została z kolei wzbogacona barwnymi drobinkami, dzięki czemu znakomicie odzwierciedlają one naturę swojego pierwowzoru. Tu również mamy do wyboru trzy barwy – Way, Block, Road – od jasnego odcienia piaskowego, aż po ciemny antracyt. Możliwości aranżacyjne Mashup zwiększa dodatkowo dostępność dwóch rozmiarów płyt (60 x 60 cm i 90 x 90 cm) oraz obecność w kolekcji specjalnych elementów dekoracyjnych z charakterystycznym wzorem. Inspiracją dla produktów Lab_21 stała się natomiast starożytna technika „opus signinum”, polegająca na tworzeniu nawierzchni poprzez miażdżenie tłuczonych cegieł i amfor mieszanych z zaprawą, w które następnie wkomponowywano prosty ornament lub geometryczne desenie. Efektem wykorzystania takiej inspiracji są wyroby o intrygującej, ziarnistej fakturze i dwóch odmiennych kolorach – ciepłym Lab_Mou oraz chłodnym Lab_Fog. Płyty o wymiarach 60 x 60 cm przywodzą na myśl historyczną architekturę, jednak dzięki minimalistycznemu charakterowi, doskonale wpisują się też we współczesną stylistykę.
Beton w ceramicznym wcieleniu
Połączenie modnej estetyki surowego betonu z walorami użytkowymi gresu porcelanowego zaowocowało powstaniem produktów, które sprostają najtrudniejszym warunkom i oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Wyroby te pozwalają tworzyć efektowne nawierzchnie, które cechuje wyjątkowa trwałość i wytrzymałość. Są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Praktycznie zerowa nasiąkliwość sprawia, że w ich powierzchnię nie wnikają substancje, takie jak np. olej, wino czy kawa. Trudno je więc zaplamić, a w przypadku powstania zanieczyszczeń, wystarczy na ogół myjka ciśnieniowa. Płyty z gresu porcelanowego mogą też być czyszczone z użyciem środków chemicznych, niestraszne są im kwasy czy sól. Są zatem z powodzeniem wykorzystywane nie tylko na ścieżkach czy tarasach, ale także w tak wymagających miejscach jak otoczenie basenu (zwłaszcza, że charakteryzują się również bardzo dobrym współczynnikiem antypoślizgowości - R11).
Wszechstronne produkty Libet Ceramic zostaną docenione już na etapie montażu – ich stosunkowo niewielka waga ułatwia układanie, a uniwersalny kształt sprawia, że z łatwością zestawimy je z innymi materiałami nawierzchniowymi.